Anasayfa »  ÜRÜN  » TEKNOMARİN Yeni ürünlerle ürün gamını genişletti

TEKNOMARİN Yeni ürünlerle ürün gamını genişletti


Marin sektöründe en büyük yerli boya ve malzeme ürecileri arasında ilk sıralarda yer Teknomarin, yeni nesil SPA Extra 079 isimli zehirli boyayı, iki yıllık saha testlerinin ardından üretimine geçerek piyasaya sundu. Teknomarin ayrıca boya uygulamalarında toz tutucu özelliğe sahip Colad-Antidust isimli bir ürünü ithal ederek kullanıcılara ulaştırmaya başladı. Teknomarin Satış ve Pazarlama Sorumlusu Caner Masmanacı, yeni ürünler ve sektördeki çalışmaları hakkında sorularımızı cevaplandırarak, dergimize şu açıklamalarda bulundu:

Yeni zehirli boyanız hakkında bilgi verir misiniz?

“SPA Extra 079 yeni çıkardığımız bir ürün. Yaklaşık iki yıldır saha testlerini yapıyorduk. Yirminin üzerinde muhtelif boyda teknede kullanıldı. Farklı yerlerde; sıcak ve tuzlu olan Antalya ve civarında,  nispeten tatlı suyun fazla olduğu Karadeniz’de ve tatlı su girişlerinin çok olduğu Fethiye’deki marinalarda denendi.  Denizdeki kirliliğin fazla olduğu İstanbul’daki marinalarında çalışmalarımız oldu.  Hepsinde çok iyi verim aldık. Bu zehirlide farklı bir teknoloji kullanılıyor. SPA Extra 079 eriyen bir zehirli ama bizim standart yumuşak self polising zehirlilerimizden farklı. İçerisinde akrilat dediğimiz bir teknoloji kullanılıyor. Akrilat dünyada da yeni yeni zehirli boyalara adapte edilen bir teknoloji.”

Zehirlinin kullanım ömrü nedir? 

“Bizim gözlemlediğimiz 3 kat, düzgün bir uygulama sonucunda az iki sezon temiz bir karina veriyor. Uygulanması iyi yapıldığında da en kirli, en olumsuz ortam şartlarında bile iki sezon çok rahat kullanılabiliyor. Tekne sahiplerinin çoğunun, zehirlilere ilişkin olarak  “bir sezon bile gitmedi, bağlı olduğum marina çok kirli,  tekne ile çok az geziyorum” gibi şikâyetleri oluyor.   SPA Extra 079, tekne çok az seyir yaptığı,  marinada sürekli durduğu zaman bile verim alınabilen bir ürün. Ürünümüze çok güveniyoruz. Loyd sertifikası için gerekli başvuruları yaptık.  2-3 ay içinde sonuçlanması bekliyoruz. Uluslararası geçerliliğe sahip Loyd sertifikası aldığımız zaman tüm yabancı projelerde ürünümüz kullanabilecek.  Yurt dışına da ürünümüzü ihraç edebileceğiz.”

Ürün raflarda yerini aldı mı?

“Yaklaşık 6 aydır düzenli olarak bayilerimize gönderiyoruz. Bayilerimize bu ürünü özel kampanyalar sunduk ki, yaygınlaşsın, daha çok tekne kullansın diye. Hedefimiz SPA Extra 079 ürününü bizim ana zehirlimiz, bayrak gemimiz haline getirmek. Zehirli gruplarında kalay yasaklanmadan 5-6 yıl önce, bizim SPA diye kalaylı bir zehrimiz var. Onun ismini de yâd etmek için ismini SPA Extra 079 koyduk. Kalaylı zehirli yoğun kalay içeriği nedeniyle 2 kat sürüldüğünde bile 3-4 yıl temiz karina veriyordu. Yeni ürünümüzde yoğun zehir yok, ama ona rağmen yakın bir performans sergiliyor.”

Fiyat açısından ürünün rekabet gücünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 

“Bizim standart yumuşak eriyen zehirlerimize göre biraz daha pahalı bir zehirli. . Ürünün ham maddesi pahalı olması fiyatı belirleyen ana unsur. Biz her sene zehirli satacakken, şimdi müşteri 2 yılda bir alacak.  Bu bizim satışlarımızın düşmesi demek aslında. Burada önemli olan müşterinin memnuniyetidir. Yabancı markaların en iyi zehirlisinden eksik kalan hiçbir yanı yok. Gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

Fiyatımız ithal markaların en üst grup zehirlilerine göre ucuz ama ithal markaların bazı zehirlilerine göre de pahalıdır.” 

Teknomarin’e en son katılan Colad-Antidust hakkında bilgi verir misiniz?

“Colad-Antidust boya değil bir sarf malzemesi, ürünü Hollanda’dan getirmeye başladık. Alexseal boyalarıyla yaptığımız işbirliğimiz gibi Colad da yurtdışından getirmeye başladığımız bir ürün. Su bazlı, ambalajında açıldığı gibi kullanılabilen bir ürün. Amacı da boyahanelerde, hangarlarda veya boya amaçlı kurulan naylon çadırların içinde boyanın içine düşen tozu önlemek. Ürün duvarlara veya zeminlere rulo veya tabanca ile uygulanıyor. Zeminlerde yapış yapış,  şeffaf bir yüzey oluşuyor. Ortamdaki boya tozu ve muhtelif tozlar da bu yüzeylere yapışarak, ortamdan uzaklaşıyor. Zira Colad kullanılmayan durumlarda, yerden kalkan toz veya boyanın kendi partikülleri, havada dönerek boyalı yüzeyin üzerine yapışıyor. Bu daha sonra boyada toz zerrecikleri olarak görülüyor. Colat istenmeyen bu olumsuzluğu ortadan kaldırmayı amaçlayan bir ürün.” 

“Boyalara yapışan bu toz sorunu minimuma iniyor. Toz, boyada büyük bir sorun; her boya kolaylıkla pasta polish yapılıp tedavi edilemiyor. Bizim de bazı ürün gruplarımız kolayca pasta polish oluyor bazıları ise daha zor oluyor.  Zaten boyanın kendi yapısal bir güzelliği var. Bunu pasta polish yapılıp ile düzeltmeye çalışmak istenmeyen ancak zorunlu kalınca yapılan bir uygulama.  Colad-Antidust kullanıldığı zaman toz minimumda kalacağı için, daha tekne hangardan çıkmadan, taze boyalı iken yapılacak pasta polish uygulamasının önüne geçilmiş oluyor.” 

Ürünün kullanım ömrü nedir?

“Kuruyan bir ürün değil. Kesinlikle silikon içermiyor. Uygulamacıların veya tekne sahiplerinin gönlü rahat olsun. Silikon içermediği için, silikon açması gibi sorunlara yol açmıyor. Colad işi bitince ılık suyla yıkanıyor. Çevreci bir ürün olduğu için, kanalizasyona karışmasında, denize akmasında hiçbir mahsur yok. Boya uygulaması sonrasında zeminler yıkanarak kolayca temizlenebilir. “

“Su bazlı,  çevreci ve kullanışlı olan ürün, Avrupa’da çok tanınıyor ve oto boya gruplarında çok yaygın kullanılıyor. Yat boyalarında yeni kullanılmaya başlandı. Bizim ürünü Türkiye’ye getirmedeki amacımız, ürünlerimizden alınan verimi daha üst düzeye taşımak.”

Teknomarin ve Alexseal olarak projeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz? 

“Antalya ve Bodrum’da, işlerimizin yoğun olduğunu söyleyebilirim.  İstanbul’daki tersaneler yeni iş almada zorluk yaşıyor. Gönül ister ki, İstanbul – Tuzla bölgesinde yoğun iş olsun, biz ağırlığı İstanbul’a verelim.” 

“Antalya’da Vos Marine Tersanesi’nde inşası devam eden 50 metre motoryat, full sistem Teknomarin yapılıyor. Son katları Alexseal düşünüyorlar. Sunrise’ın 63 metrelik projesinde komple sistem Alexseal ürünleri kullanılıyor.  Bu Alexseal ile full sistem olarak Türkiye’de yapılan en büyük proje olacak. Güzel bir proje, çok titiz çalışıyorlar. Alia Tersanesi’nde devam eden 40 metre projesinde son katları Alexseal olacak, iç mekânlarda Teknomarin kullanacaklar. Yine Antalya’da Ava Yat’ta 2 adet 30 metre projesinde Teknomarin kullanıyorlar. Antalya’da hareket olan her yerde zaten ürünlerimiz yaygın olarak kullanılıyor.” 

“Bodrum Ören’de Ege Yat’ın yaptığı 30 metrelik projeye komple malzeme olarak Teknomarin veriyoruz. Tavşanburnu’nda Ada Yat’ın kendine yaptığı 20 metrelik projesinde bizim ürünlerimiz kullanılıyor.  Ark Yat ile uzun zamandır sürekli olarak çalışıyoruz.  50 ve 28 metrelik projesinde yer almıştık. Devam eden 40 metreye de malzeme veriyoruz.  Yine Bodrum İçmeler’de Oğuz Marine ile çalışmaya başladık. Tersane şu anda40 metrelik bir refit yapıyor, yeni inşaya da başlayacak.”

“Daha küçük boylarda yer aldığımız projeler de var.  Ama özellikle prestijli işlerde yer almak için sürekli görüşme halindeyiz.  Bilgin Yat yeni projeler almış.  Bu projelere ilişkin görüşme halindeyiz.  Tersane yaptığı bir projenin iç mekânlarında Teknomarin kullanacak.”

“Ülkemiz ve sektörümüz açısından Türk tersanelerinin yaptığı tüm projelerde Türk boyalarının ve ürünlerini kullanmasını istiyoruz. Yerli bir üretici olarak piyasadaki performansımızdan memnun olduğumuzu söyleyebilirim.”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale