Anasayfa »  FİRMA  » DAS OTOMOTİV 30 yıldır marin sektöründe

DAS OTOMOTİV 30 yıldır marin sektöründe


İki yıl önce temsilcisi olduğu firmalara İtalyan menşeli Cimolai markasının marin lift ve boatmover ürünlerini ekleyen Das Otomotiv, elleçleme ekipmanlarında geniş bir alanda hizmet sunuyor. Türkiye’de Cimolai markalı 7 marin liftinin satışını gerçekleştiren firma, satış sonrası hizmetlerde70 kişilik bir ekiple kullanıcılara hızlı hizmet sunuyor. Das Otomotiv Satış Temsilcisi Hakan Özgül dergimizin sorularını cevaplandırarak,  Cimolai ürünlerinin özellikleri, tedarik, montaj süreçleri ve satış sonrası hizmetlerine ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

Das Otomotiv’in marin sektörüne sunduğu ürünler nelerdir?

“Das Otomotiv olarak, uzun yıllardır marinalarda kullanılmak üzere marine-lift ekipmanları satış temsilciliği yapıyoruz. Yaklaşık 2 yıldan beri de Cimolai markasıyla da sektörde hizmet vermekteyiz. Bu süreçte 7 ünite satışımız oldu. Bunların en büyüğü 560 ton, Altınova Yalova Tersaneler Bölgesi’ne verildi. Kurulumu yapıldı, aktif olarak hizmet veriyor. Son olarak da Bodrum Pal Marina’ya 260 tonluk lift ve 100 tonluk trailer-boatmover satışı gerçekleştirdik. “

Cimolai markası hakkında bilgi verir misiniz?

“Cimolai bir İtalyan markası. 1949 yılında Armando Cimolai tarafından ufak bir çelik konstrüksiyon imalat atölyesi olarak faaliyete başlamış.  O günden bugüne yaptıkları işlerin ağırlığı çelik konstrüksiyon oluşturuyor. Dünyanın birçok kapalı stadyumlarının inşasından tutun, köprü ve viyadüklere kadar çelik konstrüksiyon imalatları yapıyor.  Aynı zamanda kendi taşıyıcı ekipmanlarını üretiyor. Marin sektöründe de 30 yıldan beri faaliyet gösteriyor. Cimolai 30 ton’dan başlayıp 1100 ton’a kadar üretim yapabiliyor. 1100 tonluk şu an dünyada tek lift, Qatar’da yat imalatı yapan bir tersanede hizmet veriyor. Ürün gamı 30 ile 1100 ton arasında değişiyor.” 

Ürünün özelliklerinden bahseder misiniz? 

“Cimolai çok farklı yürüyüş grupları ve elektronik PLC sistemleri ile donatılmış, kendi kendine tahrik sistemi olan bir lifttir. Özellikle yürüyüş grubunda Slew-Drive sistemi ile lastik tekerlekleri içerisinde hidro-motorların olması ve ünitenin kendi ekseni etrafında 360 derece dönmesi, Crab dediğimiz “yengeç yürüyüşü”nü yapmasına imkân sağlıyor. 45 derecelik açılarla sağ ve sol, denizcilik tabiri ile sancak ve iskele manevra hareketleri yapıyor. Wireless Remote Control ve harici olarak bizim ünitelerin yanında verdiğimiz 20 metre Cable Remote Control’lerle drive yani yürüyüş manevrasını yerine getirilebiliyor. Herhangi bir acil durumda Wireless Remote Control arızalandığında hemen 20 metrelik  yedek olarak verdiğimiz kablolu Remote Control paneli ile operasyona devam edilmesi sağlanıyor.”

“Cimolai bütün çelik konstrüksiyon ünitesini kendi fabrikasında İtalya’da üretiyor. Diğer conpanentler ise , Danfoss, Siemens ve Bosch gibi dünyanın sayılı markalarından tedarik ediyor.” 

Ürünlerin tedariği ve montajı nasıl yapılıyor?

“Üniteler konteynerler halinde getiriliyor, montajı liftin faaliyet göstereceği sahada yapılıyor. Tonajına, kapasitesine ve ölçülerine göre konteyner sayısı artıp azalabiliyor. Biz anahtar teslimi şeklinde, fabrikadan üniteyi çıkartıp marinanıza kadar getiriyoruz. Orada montajını ve kurulumunu yapıyoruz. Örneğin Yalova’daki Aykın Tersanesi’ne 560 ton’luk lifti 12 gün gibi kısa bir zamanda kurulumunu ve testini yapıp, müşteriye teslim ettik” 

“Cimolai’de marina liftlerinin yanında, tekne operasyonunu hızlandırmak adına sizlere sunduğu bir ürün de trailer dediğimiz Boat Mover’lar. Boat Mover’lar da 30 tondan 1100 tona kadar taşıması kapasitesine sahip, Cimolai olarak Türkiye’de 2 satış gerçekleştirdik.  Biri Pal Marina MBT-100 (100ton) da, diğeri de Yat Lift’teki  MBT-100 (100ton) da Boat Mover’lar hizmet veriyor.   Boat Mover kendinden tahrikli olup, Remote Control ile kontrol edilebilme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda bir avantaj olarak da, siz ileride marinanızda lifting kapasitesini arttırdığınız taktirde Boat Mover, modüler eklemelerle kapasite artırımı ile birlikte 200-300-400-600-1100 ton gibi yüksek tonajlı kapasite yükseltimi yapılabiliyor.”

Garanti süresi kaç yıl?

“Genel standardın üzerinde, diğer rakiplerimizin verdiği 12 aylık garantinin dışında biz 24 aylık bir garanti kapsamı altında tutuyoruz ürünü. Bu çerçevede Das Otomotiv olarak satış sonrası hizmetlerde güçlü olduğumuzu düşünüyoruz. Geniş kapsamlı hizmetler sunuyoruz. Yedek parça tedariğinden tutun da, arıza ya da talep durumuna göre yaklaşık olarak 3-4 saat içinde mobilize ekibimizin marinanıza bağlantısını sağlıyoruz. 

Terex’in marin ekipmanlarından bahsedebilir misiniz?

“Das Otomotiv’in ana distribütörü olduğu ürün Terex’tir. Marina grubunda Port-Solitions Liman Ekipmanları adı altında limanlarda, konteyner terminallerinde kullanılmak üzere, 16 ton kapasitesinden başlayıp, 45 ton kapasiteye kadar fork lift üretimi yapıyor.  Aynı zamanda Stacker dediğimiz konteyner boş ve dolu elleçleme makineleri, bununla birlikte, off shore dediğimiz gemilerden konteynerın alınıp sahaya  istiflemenin sağlanması, off-shore elleçleme makineleri ve en son da Rubber Tiered Gantry  dediğimiz RTG’ler gibi ünitelerle markanın geniş bir ürün gamı bulunuyor.”

Türkiye’de marinaların gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

“Tabii ki, marinacılık bağlamında geçmiş yıllara oranla son 10 yıl içinde ciddi ataklar ve yatırımlar olmaya başladı. Türkiye’de denizciliğe bakış açısının, denizcilik kültürünün kazanmış olduğu ivme çok yüksek hızda ilerliyor. Biz bu süreci ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Dolayısıyla yurt dışında, Avrupa’da Amerika’da imrendiğimiz marinacılık sektörünün, ülkemizde bu seviyeye gelmiş olması, bu kalitede birçok projeye başlanılmış olması, akabinde bitmesi ve faaliyete geçmesi bizi memnun ediyor. Gelecekte de planlanacak olan yeni marina projelerinin bu şekilde ilerlemesini tabii ki istiyor ve aynı zamanda yürekten destekliyoruz.”

Das Otomotiv’in gündemine aldığı farklı bir ürün grubu var mı?

“Das Otomotiv olarak asıl Terex inşaat vinçleri firmasının distribütörü olduğumuz için yeni yaptığımız anlaşmalar var. Biz tüm CIS ülkeleri, başta Azerbaycan distribütörlükleriyle Kazakistan, Türkmenistan, , Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan; bunun dışında Kuzey Irak, Güney Afrika ülkelerinde satış ve servis distribütörlüğü görevlerini üzerimize aldık. Dolayısıyla bu sektörde de pazarlama ve marketing avantajlarımız olacak. 70 kişilik prensipte ufak ama faaliyette dev bir kadroyuz. Faaliyetlerimiz bu şekilde devam ediyor. İnşaat sektöründe de birçok müteahhitlik, inşaat ve vinç kiralama firmalarına hizmet vermekteyiz”.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale