Anasayfa »  FİRMA  » MEGA YACHT TRANSPORT Butik hizmette istikrarlı gelişimini sürdürüyor

MEGA YACHT TRANSPORT Butik hizmette istikrarlı gelişimini sürdürüyor


Mega Yat Transport, başta yat üreticileri, tekne distribütörleri olmak üzere yat ve tekne taşımalarında 4 yılı aşkın süredir ilkeli hizmet anlayışı ile hizmet veriyor. Denizcilik sektöründe köklü birikime sahip Defne Artar ve Ömer Uçar ortaklığında kurulan firma, anahtar teslimi olarak kapıdan kapıya yapılan uluslararası taşımalarını 7/24 kesintisiz hizmet ve fiyat garantisi ile müşterilerine sunuyor. 

Ağırlıklı olarak ithalat yönünde dünyanın her bölgesinden taşıma hizmeti gerçekleştiren Mega Yacht Transport Firma Ortağı Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Uçar,  Mega Yacht Transport’u diğer lojistik firmalarından ayıran en önemli özelliğin “butik, müşteri odaklı” hizmet vermesi olarak tanımlıyor. Uçar. firmanın kuruluş amacı, hizmetleri, iş prensipleri, operasyon yapısı ve müşterilerine ilişkin olarak dergimize şu açıklamalarda bulundu:  

Mega Yacht Transport hangi amaçla kuruldu?
“Mega Yacht Transport, benim 8 yıl, şirketin diğer ortağı Defne Hanım’ın da 14 yıllık denizcilik bilgisinden hareketle, yat-tekne taşımacılığındaki eksiklikleri görerek bir ihtiyaçtan ve sektördeki bazı firmaların talepleri doğrultusunda 2010’un son aylarında kurulmuştur. Bu eksiklikleri ve sektördeki bazı zaafları tespit ettikten sonra dünyada bu işi yapan en iyi firmalarla anlaşıp ülkemizin sistemlerini de bu insanlara da anlattıktan sonra müşterilerimize hizmet vermeye başladık.”

“Bizim en önemli özelliğimiz, butik hizmet vermemiz. Teknenin yüklenmesinden, teslimatına kadar, 7 gün 24 saat hizmet anlayışı ile hareket ediyoruz. Müşteri odaklı çalışıyoruz. Yüklemelerde ekstra operasyonel masraflar çıkabiliyor, çıkmıştır da. Ama biz hiçbir zaman bunları müşterilerimize yansıtmadık. Biz müşterilerimizi günübirlik müşteri olarak görmüyoruz. Müşteriye, hem şirketimizin, hem sektörün geleceği açısından, uzun vadeli muhtelif faydaları göz önünde bulundurarak yaklaşıyoruz.  Müşterilerimizle ilişkilerimiz süreklilik üzerine kuruludur. Şu ana kadar Türkiye’nin en büyük ithalatçı firmaları ile çalıştık, çalışıyoruz. Çünkü biz insanların teknesini teslim aldıktan sonra kendi teknemiz gibi  hizmet titizliği gösteriyoruz. 10-20 yıl para biriktirip emekli olan ve tekne satın alan insanlara da hizmet vermek de, bizim için görevdir. Biz tekneyi düzgün ve güvenli olarak teslim ettiğim zaman mutlu oluyoruz. Bir insanı teknesine kavuşturuyoruz.”

Hizmetleriniz nelerdir?
“Biz uluslar arası özel lojistik hizmeti veriyoruz. Mega Yacht’ı diğer lojistik firmalarından ayıran en önemli özelliği butik hizmet vermesidir. Telefonlarımız 7-24 açıktır. Müşterilerimizin tekneleri yüklendiğinde yükleme limanlarını bizzat kendimiz buluyoruz. İster Amerika ister Avustralya, dünyanın neresi olursa olsun, tekne yüklendiği andan teslimata kadar geçen tüm aşamalarda on-line olarak müşterilerimize hem operasyonel anlamda hem de teknik anlamda hizmet veriyoruz.”

Nasıl bir müşteri çeşitliliğiniz var?
“Pazar payına baktığımız zaman çalışma alanımızın yüzde 65’i ithalat, yüzde 35’ini ihracat oluşturuyor. Antalya Serbest Bölge, Tuzla ve İzmir Serbest Bölgelerinde üretilen teknelerin uluslararası nakliyesini yapıyoruz. Açıkçası ihracatın daha fazla olmasını isterim. Çünkü ihracatın ülke ekonomisine, yat piyasasına çok önemli bir katkısı var.  O yüzden ihracatla üretim yapan tersanelerin, irili-ufaklı bütün firmaların bizzat doğrudan devlet tarafından özel bir teşvik ile desteklenmesi lazım. 2009’a kadar Türkiye’de yat üretimi ihracata büyük bir ivme kazandırdı. Fakat 2009’dan sonra yaşanan ekonomideki daralma en başta bizim denizcilik sektöründeki ihracatçıları vurdu diyebilirim. Ama bu yıl ihracatın canlanacağını düşünüyorum. Özellikle körfez ülkeleri, Afrika ve Doğu Afrika olmak üzere buraya üretim yapan ihracatçılarımızın olduğunu biliyoruz. Oralara bizim de nakliye projelerimiz ve yapılmış kontratlarımız var. Ağırlıklı olarak taşımalarımız ithalat yönünde oluyor. İthalatın yarısını karadan yapıyoruz. Özellikle Kuzey Avrupa, Almanya gibi ülkelerden taşımalarımız oluyor.”

“Türkiye’nin en büyük tekne distribütörleri ile 4 senedir bizim sürekli müşterilerimiz durumunda Türkiye’nin en büyük ithalatçı firmaları ile çalışıyoruz. İş hacmimizin önemli bölümünü bu taşımalar oluşturuyor. Denizciliğimizde tekneye olan ilgi sadece ülkenin kıyı kentlerinde değil. Ülkenin iç kesimlerinde de ilgi var. Türkiye’de iç kesimlerine, barajlara tekneler gönderdik. Barajlarda yelken okullarının açılması, su sporlarının yaygınlaştırılması, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın özellikle Doğu bölgelerindeki barajlarda sportif faaliyetleri desteklemesi, iç kesimlere taşıma hizmetini de doğurmuştur. Biz de bu projelere taşımalar yaptık. Mersin 2013 Akdeniz Oyunları’na da tekne taşıdık. Orada da aktif rol oynadık. “

Operasyon yapınızdan bahseder misiniz? 
“Yat tekne taşımaya elverişli, özel donamına sahip personel istihdam edip, bu tip taşımalar yapıyoruz. Gemileri, tekneleri taşıdığımız tırlar özel ekipmanlıdır. Taşımaya özel kullanışlı vinçlerle hizmet veriyoruz.  Temsilciliğini yaptığımız Hollandalı bir armatörümüz var. Dolayısıyla bizler Türkiyeli müşterilerimize hizmet veriyoruz.”

“Müşterilerimize anahtar teslim fiyat veriyoruz. Diyelim ki, İngiltere’nin kuzeyinde dağlık alanda bir tekneniz var. Kontrol ediyoruz. tekne taşımaya müsaitse taşıma ekibi oluşturuyoruz. Teslim alıyoruz ve getiriyoruz. Örneğin; bir İngiliz tekne sahibi, teknesini Alanya’ya getirecek tatil için. Biz gidiyoruz, evinden teknesini alıyoruz, Alanya’da marinada kendisine kullanmaya hazır olarak teslim ediyoruz. Müşteri hiçbir şeye karışmıyor. Teknenin gümrüklenmesi,  gemiye alınması,  yükleme esnasında sörveyin yapılması, sigorta, bunlar çok önemli ;  tüm bu kademeler bizim elimizden geçiyor. Sabitleme, shringleme, depolama, nakliye sigortası, yükleme ve tahliye limanlarında gümrükleme hizmeti, iç nakliye ve kale hizmeti gibi bir dizi hizmet veriyoruz.”

İkinci el tekne pazarı canlanan bir pazar, size yansıması oldu mu bunun?
Mega Yat Transport olarak ikinci el yat taşımacılığına fazla önem vermiyoruz.  Özellikle sıfır tekneleri taşıyoruz. Amerika’dan çok ikinci el tekne nakliye talebi alıyoruz, fakat biz uluslararası akreditasyona sahip firmalar tarafından onaylanmış teknelerin nakliyesini yapıyoruz.

Fuarlar da sizin için önemli sanırım...
“Fuarlar bizim için önemli organizasyonlar. Bu yıl düzenlenen CNR Boat Show fuarına Türkiye’de ilk defa sergilenecek olan 36’ya yakın tekneyi Avrupa ve Amerika’dan biz getirdik.  CNR fuarının yanı sıra Mega Yacht Transport  olarak Pendik’de düzenlen İstanbul Boat Show’a da düzenli olarak katılıyoruz. Dünyanın karadaki en büyük boat show fuarı olan Düsseldorf Boat Show’a, stant açarak katıldık, katılıyoruz. Düsseldorf bizim üçüncü ana fuarımız. Miami, Cannes ve Genova boat show fuarlarına da temsilci bazında gidiyoruz.”

Ülkemizdeki siyasi belirsizlikler yat taşımalarını ne yönde etkiliyor?
“Tekne alıcıları ile konuşuyoruz. İnsanlarda bir belirsizlik var tabii. Seçimlerden sonra her şeyin netlik kazanacağı yönünde ortak bir genel görüş var.2014’ün diğer iki seneye göre daha iyi geçeceğini, bahar döneminden yani Mayıs ayından sonra ihracatın artacağını düşünüyorum.”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale