Anasayfa »  FİRMA  » ICA - Güneş kırıcı sistemlerde markalarıyla açık ara önde

ICA - Güneş kırıcı sistemlerde markalarıyla açık ara önde


1990 yılında kurulan ICA Dış Ticaret ve Endüstriyel Tekstil A.Ş, piyasa ihtiyaçlarını analiz ederek Amerikan menşeli Sunbrellla markasını bünyesini kattı. Türkiye’de endüstriyel tekstil sektörüne Sunbrellla markasını kazandırarak ticari faaliyetlerine başlayan ICA’nın üç ana konusu var: İç mekân mobilyaları, dış mekân mobilyaları ve endüstriyel tekstil.

Karada güneş kırıcı sistemlerle ilgili akla gelen her tür mekân ve eşyaların kumaşlarını temin edan ICA, güneş kırıcı sistemlerde Türkiye’de tente firmalarının en önemli tedarikçisi durumunda. ICA endüstriyel tekstil ürünleri ev, cafe restaurant ve bar gibi mekânların tüm güneş kırıcı sistemlerinde yaygın olarak kullanılıyor. 

Firma bahçe grubunda konut, yalı, otel, cafe, bar ve restoran gibi yerlerin dış mekân mobilyalarını temin ediyor. 

İç mekân grubunda ise Lofloren, Missoni, Emirrose gibi dünyanın en iyi markalarıyla çalıştıklarını belirten İCA Endüstriyel Tekstil Müdürü Birsen Ertürk, ICA’nın marin grubundaki faaliyetlerine ilişkin olarak sorularımızı cevaplandırarak şunları söyledi: 

ICA marin sektöründeki faaliyetlerine ne zaman başladı? 
“ICA,  kurulduğu 1990 yılından itibaren marin grubunda endüstriyel tekstil konusunda dünya standardında hizmet vermeye başladı. Kuruluş yıllarımızda 1990’larda Sunbrella marin grubunun bildiği bir tekstildi. Kara grubunda akrilik ürün kullanımı daha sonra Sunbrella birlikte başladı ve giderek yaygınlaştı. Marin grubunda akrilik tekstil olarak sadece Sunbrella kullanıyor.  Sunbrella deniz tuzu ve sıcaklığına dayanıklı bir ürün, marinde başka bir alternatifi yok.”

“Sunbrella ürünlerinin yat ve teknelerde çok geniş kullanım alanları var. Tente bimini, yelken yakası, duvar, tavan, güverte döşemesi, güverteyle ilgili cam perde sistemleri, dış mekân minderleri, sprayhood havuz brandası, usturmaça kılıfı ve kapelalar gibi yerlerde Sunberalla müşterilerin birincil tercihi olarak kullanılıyor. ICA olarak akrilikten alcantraya alacantradan mikaya ve Phifer kumaşa kadar teknede endüstriyel teknik kumaş ilgili çok kapsamlı çözümler sunuyoruz.”

Müşterileriniz kimlerdir?
“Marin grubunda tekne üreticileri, teknelerde uygulama yapan firmalar, tekne sahipleri ve tekne distribütörü olan firmalarla doğrudan çalışıyoruz. Tekne distribütörleri yurtdışında paket olarak aldıkları tente ve kapama gibi hizmetleri artık bizden de almaya başladılar. Bizim maliyetlerimiz yurt dışından verilen fiyatlara oranla daha uygun olduğu için bu yönde talep alıyoruz.  Uygulamacıyla birlikte verdiğimiz bu hizmet, tekne satıcılarının müşteri karşısında elini daha güçlü tutuyor.”

“Tekne üreticileri ve önde gelen tekne distribütörlerinin büyük bir kısmıyla çalışıyoruz. Rıza Tansu, Sirena Marine, Numarine, Karina, Deniz Yatçılık, Tezmarin, Beta, Proteksan Turkuaz, RMK Marine, Adayat,  Ağanlar, Mazu Yat, Dünya Yatçılık, Vicem Yat, Mengi Yay ve Sumarine gibi çok uzun bir referans listemiz var.”

“Kriz sonrasında özellikle İtalya ve Yunanistan’dan Türkiye çok sayıda ikinci el tekne girdi. Bu da Türkiye’de tekne üreten firmaları olumsuz yönde etkiledi. Ama ikinci el teknelerin çoğu refit edildiği için bizim iş hacmimiz her yıl ortalama yüzde 20 gibi bir oranda artıyor.”

Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Fuarlara katılım amacınız nedir? 
“2004 yılından beri ICA olarak NTSR ve CNR fuarcılığın organize ettiği bütün fuarlara düzenli olarak katılıyoruz. Ayrıca TÜYAP’ın organize ettiği fuara ve bir defada Göcek Boat Show’a katıldık. Fuarlar katılmamızda asıl amaç marka değeri ürünün önüne geçmiş Sunbrella gibi markaları fuarlarda temsil etmek. Bugün bütün dünyada akriliklere Sunbrella, bütün meshlere de Phifer denir. Müşterilerin doğru ürünlere ulaşmasını sağlamak için bu fuarlara düzenli olarak katılmaya devam edeceğiz.”

“Bizim amacımız fuarlarda kumaş satmak değil. Tekne üreticileri ve tekne sahiplerine bu ürünleri, yenilikleri tanıtmak onları haberdar etmektir. Özellikle Sunbrella her yıl kendini yenileyen ürünlerine yenilerini ekleyen bir firma. Bu yenilikleri tanıtmak için fuarlar bizim için önemli organizasyonlar.” 

ICA olarak gelişiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz? 
“Tekneler çok değerli araçlar; bu nedenle teknelerde doğru ürünlerin doğru uygulamacılarla yapılması çok önemli.  Firma olarak sürekli kendimizi yeniliyoruz. Piyasadaki ihtiyaçlarını, yeni istekleri doğru analiz ederek doğru ürünleri ürün yelpazemize katıyoruz. Bu yıl da yeni ürünlerimiz var. Teknelere yönelik iç ve güverte mobilyaları da ürettiriyoruz. Bize ulaşan tüm istekleri analiz ederek yeni talepler doğrultusunda kendimizi yenileyerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

ICA Endüstriyel Tekstil Müdürü Yönetici Birsen Ertürk:
“Teknelere endüstriyel teknik kumaş ilgili akrilikten alcantaraya, alcantradan mikaya ve phifer kumaşa kadar çok kapsamlı çözümler sunuyoruz”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale