Anasayfa »  FİRMA  » BAŞARAN DÖKÜM 45 yıldır yat sektörüne hizmet veriyor

BAŞARAN DÖKÜM 45 yıldır yat sektörüne hizmet veriyor


Küçük, orta, büyük boy yat ve tekne üreticilerinin yanı sıra doğrudan tekne sahiplerinden taleplerden alan Başaran Döküm, yelken salmaları, denge ağırlıkları, tutya dışında makina üreticileri ve asansör firmalarına yönelik dökümler de yapıyor.Talep doğrultusunda alüminyum, kızıl, bronz, kurşun ve pik gibi döküm işleri yapan Başaran Döküm’ün Gebze Hasköy Dökümcülere Sitesi’nde yanında Gemlik’te Orhangazi Sanayi Sitesi’nde 120 metrekarelik ikinci bir işyeri de bulunuyor. Ömer Başar’ın ilkokuldan sonra eniştesinin yanında öğrendiği döküm zanaatını bugün oğlu Onur Başar devam ettiriyor. Başar, firmanın kuruluşu, müşterileri, yaptıkları işler ve dökümcülük zanaatının geleceğine ilişkin sorularımızı cevaplandırarak şunları söyledi?

 Başaran Döküm nasıl kuruldu?

Babam Ömer Başar, dökümcülük işini 45 yıldan fazla emeğini vermiş bir kişi. Geçmişte ailenin veya akrabaların mesleğine girilerek bir zanaat öğrenerek iş sahibi olunuyordu. Babam da ilkokul bitirdikten sonra İstanbul’a gelip Perşembe Pazarı’nda dökümcü olan eniştemin yanında çalışmaya başlayarak bu işe girmiş ve 17 yaşına geldiğinde de kendi işyerini açmış. Perşembe Pazarı’ndan bir süre de Dudullu’da İMES Sanayi Sitesinde çalışmış. Körfez Krizi’nden sonra 1994 yılından beri bugün işyerimizin olduğu Gebze Hasköy Dökümcülere Sitesi’nde hizmet vermekteyiz. Gemlik’de Orhangazi Sanayi Sitesi’nde 120 metrekarelik bir yerimiz de mevcut.

 

Hangi sektörlerde çalışıyorsunuz, ürünleriniz nelerdir?

Ağırlıklı olarak deniz sektörüne hizmet veriyoruz. Yelken salmaları, motoryatlar için denge ağırlıkları (özel üretim kurşun plakalar) ve tutyalar üretiyoruz. İstendiğinde denge ağırlıklarını külçe halinde de tedarik ediyoruz. Makine üreticileri ve asansör firmalarına da döküm parçalar imal ediyoruz.Döküm işi zahmetli, sabır, özveri, dikkat isteyen hata kabul etmeyen bir zanaattır. Elbette her hatanın bir telafisi vardır. Ama döküm aşamasında küçük hatalar bile örneğin ağırlıklarda bir eksiklik olması işin hatalı, problemli olmasına yol açabilir. Ürettiğimiz salma ve salyangoz gibi aksamların bir kalıp aşaması var. Kalıptan sonra modeli çıkartıp boyayıp döküm aşamasına geçiliyor. Madenin eritilip dökülmesinden sonra aynı gün veya ertesi gün ürün kalıptan çıkarılıp tesviye edilip müşteriye teslim edilecek hale getiriliyor.

 

Yat sektöründeki müşterileriniz kimlerdir?

 Yat üretiminde büyüklü, küçüklü bütün tersaneler bizi tanıyor. Gerek İstanbul’da gerekse İstanbul dışında geniş bir referans listemiz var. Antalya, Bodrum ve ülkenin değişik yerlerinden müşterilerimiz var. Tekne yaptırmak isteyen biri “döküm işini nerede yaptırabilirim” diye sorduğunda bütün oklar önce bizi gösterir.Büyük projelerden örnek vermek gerekirse RMK’nın 85-56-87 projelerinin salmalarını Başaran Döküm olarak biz yaptık. 87 projesinin 35,5 tonluk salma yaptığımız en büyük proje oldu. 100 tonluk işleri de yapabilecek tecrübe ve alt yapıya sahibiz. Sirena Marine’in 33 ve 43 projelerini biz yapıyoruz. Azuree ailesine geçen yıl katılan 43 ve 56 proje yaptık, yeni projelerin yapılması bekleniyor. O projelerde de yer alacağımıza inanıyorum. Sektördeki en ufak firmadan en büyük firmaya kadar değişik müşterilerimiz var.

 İşinizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İşimiz doğası gereği kirliliğin fazla olduğu bir meslek. Benim için dökümcülük babadan kalma güzel bir meslek. Bu işi kendi çocuklarıma da aşılamaya çalışacağım ama son kararı yine onlar verecekler. Yiğit Ege ve Deniz adında iki oğlum var. Çocuklarımın okuyarak, eğitim alarak bu işi devam ettirebilir veya başka tercihleri de olabilir. Ben babamın işini devam ettirdim onlar da belki üçüncü kuşak olarak bu işi sürdürebilirler.  Günümüzde insanlar zahmetli, kirli ve ağır bir meslek olan bu işle uğraşmak istiyorlar. Herkes oturarak ve başka şekilde para kazanmak istiyor.

 Kriz sizi nasıl etkiledi?


 Dünya çapındaki kriz nedeniyle tekne yaptırım talepleri azaldı. Zaten bir tekne başladıktan sonra büyüklüğüne göre 1 ila 1,5 yıl sonra bitimine yakın bizim döküm işimize sıraya geliyor. Talebin azalması tersaneler kadar bizi de etkiledi. Yat sektörüne benzer biçimde çalıştığımız diğer sektörlerde de işlerimizde bir daralma oldu. Eskiden stoklu çalışan makine ve asansör üreticileri talep azalınca daha az stokla veya stoksuz talebe göre çalışmaya başladılar. Üç-dört aylık stoklu çalışan firmalar, bu dönemde elindeki parayı stoğa yatırmadan üretime göre çalışma yoluna gittiler. Bu durum imalatçı ve tedarikçi firmalarda işlerinin azalmasına ve durgunluğa yol açtı. 2013 ve 2014 yılı durgun geçiyor, seçimlerin olması da bu durgunlukta etkiledi oldu. 2015 yılında iş potansiyelinin biraz daha artmasını umut ediyoruz. 
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale