Anasayfa »  ETKİNLİK  » METYX 4. Kompozit Günleri, yüksek katılım ve yoğun taleple gerçekleştirildi

METYX 4. Kompozit Günleri, yüksek katılım ve yoğun taleple gerçekleştirildi


Türkiye’nin en büyük, uluslararası kompozit sektörünün de sayılı buluşma platformlarından biri haline gelen METYX Kompozit Günleri, bu yıl dördüncü defa 22-24 Ekim tarihleri arasında Tuzla Radisson Blu Hotel’de düzenlendi.     Üç gün süren etkinliğin ilk gününde kompozit konferansları, sonrasındaki iki günde ise uygulamalı RTM ve İnfüzyon Eğitimleri yer aldı. Zirve, bu yıl 15'den fazla ülkeden 200'ün üzerinde katılımcıya ev sahipliği yaptı. METYX Composites, yaptığı bir açıklama ile katılımcı, konuşmacı ve sponsorlarına teşekkür ederek, düzenlediği bir anketle de zirvenin verimliliğini ölçüyor.  

 

METYX Composites Genel Müdür Yardımcısı Tunç Üstünel,  bugüne kadar yapılanlar arasında en yüksek katılımlı zirveyi gerçekleştirdiklerini, teknik eğitimlere olan yoğun talebi karşılamada zorlandıklarını belirtti. Üstünel, etkinliği kompozit sektörünün gelişimine yönelik bir yatırım olarak gördüklerini ve tamamen kurum içi gerçekleştirilen bu organizasyonun beklenen bir etkinlik haline geldiğini ifade ederek, dergimize şu açıklamalarda bulundu:  


Bu yıl katılım, yüzde 95 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti.

Bu yıl Kompozit Günleri’ni biraz daha kompakt hale getirdik. Bir önceki zirve, ilk 2 gün seminer, sonraki 3 gün de RTM eğitimi olarak toplam 5 gün olarak gerçekleşiyordu. RTM eğitimi çok uzundu. Bu yıl seminerleri bir gün ile sınırlı tuttuk. Önceki yıllarda sadece RTM eğitimini veriyorduk ama infüzyon eğitimi talebi çok olunca bir günde de infüzyon eğitimi olacak şekilde üç günlük bir etkinlik yaptık.

 

Bu seneki ilgi bizi şaşırttı ve sevindirdi. Normalde, kayıt yaptırıp, hatta ödeme yapıp gelmeyen belli bir yüzde vardı. Bu yıl katılım, yüzde 95 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Neredeyse kayıt yaptıran herkes geldi. İlk gün seminere 200 civarında kişi katıldı. Türkiye’nin her bir yerinden, dünyanın da çok farklı ülkelerinden insanlar geldi.  Yaklaşık 40 kişilik bir yabancı konuk katılımı vardı. Katılım oranının yüksek olması bizi çok sevindirdi. Çok güzel bir ortam vardı. Çok da güzel yorumlar aldık. Konuklarımız hem konferans konuları hem de farklı insanlarla tanışabildikleri ortam için çok mutlu olduklarını ve etkinliği beğendiklerini ifade ettiler.

 

Teknik eğitimlere gösterilen yoğun talebi karşılamada zorlandık

Teknik eğitimler, yani RTM ve infüzyon eğitimlerinde bugüne kadar hiç almadığımız kadar katılımcı talebi aldık. Otellerin balo salonları çok büyük olduğu için seminerlerde kişi sayısı gibi bir sınırlama yoktu. Ancak RTM ve infüzyon eğitiminde sınır olmak zorundaydı. Çünkü katılımcılara hem uygulamalı hem de teorik eğitim veriyoruz. İnsanların rahatça dinleyebilmesi, soru sorması ve uygulama yapabilmesi için eğitimi kişi sayısıyla sınırlıyoruz. İkinci günkü RTM eğitimine 70, üçüncü günkü infüzyon eğitimine 60 kişi katıldı. Bu sayıdan çok daha fazla talep geldi. Etkinlik iki yılda bir olduğu için herkes inanılmaz baskı yaptı; “Lütfen bizi bu eğitime alın, iki yıl bekleyemeyiz” diyenler oldu. Ama eğitimin kalitesinin düşmemesi için sayıda sınırlandırma yaptık, üzülerek birçok talebi geri çevirmek zorunda kaldık.

 

Zaten RTM ve infüzyon eğitimiyle ilgili ne zaman yapıldığına dair sürekli talep alıyoruz. Ama genelde bu talepleri yalnızca METYX Kompozit Günlerinde karşılayabiliyoruz.  Organizasyonun sektörde bir bilinirliği olmuş ki, insanlar iki yılda bir bu etkinliği olmasını bekliyorlar ve dolayısıyla da teknik eğitimlerde her geçen sene daha fazla insanı ağırlıyoruz. Eğitimlere katılanlar olumlu sonuç alıyor; kendi firmalarına döndüklerinde prosesleri başarı ile uygulayabiliyorlar.

 

Bu seneki Kompozit Günleri bugüne kadar yaptıklarımızın en iyisi oldu

Sponsor olan firmalara stant alanları verdik. Onlar da çok ilginç kontaklar kurmuşlar. Hiç ummadıkları insanlar ve firmalarla görüşmüşler. Türkiye dışında bazı iş bağlantıları yapmışlar. Sponsor firmalarımız da memnun gözüküyordu.  Genel anlamda bu seneki Kompozit Günleri, belki de bugüne kadar yaptıklarımızın en iyisi oldu. Otelimiz de oldukça iyiydi. Konum olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın, her şeyiyle yeni, güzel bir oteldi.


Seminerlerin kalitesine çok dikkat ediyoruz

 Seminerlerin kalitesine çok dikkat ediyoruz. Ticari olmamasına ve teknik anlamda ufuk açıcı olmasına, yeni bir şeyler söyleyebilmesine ve çeşitliliğine özen gösteriyoruz. Hava, uzay sanayi, marin, otomotiv ve inşaat gibi birçok farklı sektörlerden gelen insanların, kompozite dair yeni bir şeyler söyleyebilmesi lazım. O yüzden seminerlere ve sunumu yapacak kişilere azami önem veriyoruz. Geri çevirdiğimiz çok sunum oldu.  Hatta bazı konuşmacılarımızın sunumlarına müdahale ederek, seminerde ürün sunumu yapamayacaklarını belirtip, teknik konulara eğilmelerini rica ettik. Çünkü insanlar buraya vakit ve para ayırarak geliyor.  Sunumları bu şekilde dikkatli seçince, insanlar buraya geldiklerinde yeni bir şeyler duyacaklarını, öğreneceklerini ve yeni insanlarla tanışacaklarını biliyorlar. Beşinci Kompozit Günleri’ne bu katılımın artarak devam edeceğini umuyoruz.

 

Zirvenin, harcanan mesai dışında da çok ciddi bir maliyeti var

Tabii zirvenin çok ciddi bir maliyeti var. Çalışmalar en az altı ay önce başlıyor. Tamamen kendi ekibimizle sistemi oturttuğumuz için belli adımlar var. Proje planlaması dâhilinde adım adım otelin seçiminden başlayıp, stantların dizaynı, eğitimin içeriği, saatleri, günleri ve yapılacak çay-kahve servisinin ayrıntısına kadar peşinde koşulacak çok konu var.  Bütün bunları biz önce 6 ay boyunca tasarlıyoruz, sonra proje-plan haline döküyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Firma bünyesindeki ekibimiz, bu organizasyonu mevcut işlerin yanında, canla başla çalışarak yapıyor. Deyim yerindeyse “home made” bir organizasyon oluşuyor. Özel firmaların girişmediği böyle bir organizasyonu, normalde dernekler, fuar firmaları yapar ya da bu iş dışarı taşere edilir. Bunu biz kendi imkânlarımızla yapıyoruz.

 

Kesinlikle harcanan mesai dışında da çok ciddi bir maliyet var. Esas maliyeti tabii ki zirvenin gerçekleşeceği otel ve stant alanları oluşturuyor. Toplam maliyete bakınca organizasyonu yüzde yüz finanse etmemiz ve sürdürebilmemiz mümkün değil. O yüzden katılımcılardan, belli bir oranda destek amaçlı bir katılım ücreti bekliyoruz. Seminerleri dinlemek için talep ettiğimiz ücretler, çok makul ücretler. Dünyanın değişik yerlerinden gelmiş uzmanlara, teknik bilgilerini paylaşmaları için verdiğimiz ücretler de cüzi miktarlarda. Genelde mali olarak organizasyon ekside kalıyor veya gelir-gider eşitliği sağlanıyor.

Kesinlikle bu tip teknik eğitimlerin sayının artması gerekiyor

Elbette ki markamızı ön plana çıkaran ve olumlu etkisi olan bir etkinlik olması bizim kazancımız. Bize kalan şey; güzel bir ortam sağlamak, insanları buluşturmak, insanları kompozite daha fazla inandırmak ve biraz daha güç birliği, ruh birliği yaratmak. Bunu hem kompozite hem de markamıza bir yatırım olarak görüyoruz.   Böyle etkinliklerin yapılması ve kesinlikle bu tip teknik eğitimlerin sayının artması gerekiyor. Biz üstümüze düşeni yapıyoruz. Türk Kompozit Sanayicileri Derneği’ni bu konuda ikna ettik. 2013 yılında dernek, kompozit sanayisini daha farklı şekilde buluşturan Türk Kompozit isimli bir etkinlik yaptı.

 

Etkinlikten kazanç sağlama gibi bir hedefimiz yok.  İleriye dönük küçük tohumlar ekiyoruz

Zirvenin özellikle teknik eğitimlerinde çok ciddi bir emek ve mesai var.  Biz bu eğitimlerle deyim yerindeyse tohumları ekiyoruz. Burada infüzyonu öğrenen insanlar, belki üç yıl sonra proje olduğunda üretimlerinde infüzyon yapıyor. O zamana kadar bize hiçbir yansıması yok. 2006 yılından beri RTM ve infüzyon konusunda 400 yakın kişiye eğitim vermişiz. Hiç ummadığımız kişiler ve firmalar burada aldıkları eğitimden sonra dönüp kendi işyerlerinde bir ekip ve kaynakla, vakit ayırıp o teknolojiyi kendi bünyelerinde oturtuyorlar. Hatta isterlerse o teknolojiyi oturtmaları için bir süre eşlik ediyoruz.

 

 Ama ilk kıvılcım burada çakılıyor; yol gösteriyoruz. Hiç ummadığımız insanlar,  bazen bir tekne yapımcısı bazen bir kompozit parça üreticisi, burada edindikleri bilgilerle bir şeyler üretip yıllar sonra bunu hayata geçirdiler. O firmalar bu prosesle hem çevrelerini değiştirdiler hem de kalitelerini ve verimliliklerini arttırdılar. Tabi bizim müşterimiz de oldular. Ama bunlar ileriye dönük ekilmiş küçük tohumlar. Sektöre bir şeyler vermeden geri almak mümkün değil. Etkinlikten kazanç sağlama gibi bir hedefimiz yok.  Yaptığımız şey biraz kompozit misyonerliği; idealist bir tarafı var, biz onu gerçekleştiriyoruz…


cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale