Anasayfa »  FİRMA  » Teknomarin 2014 yılında yat grubunda satışlarını artırdı

Teknomarin 2014 yılında yat grubunda satışlarını artırdı


Yat grubunda yerli üretim zengin ürün gamı ile pazarın önde gelen üreticilerinden Teknomarin, yeni inşa tekne sayısındaki azlığına rağmen, refit ve mevcut projelere sağladığı ürün temini ile 2014 yılında da satışlarını artırdı. Firma, yeni ürünü SPA yeni zehirli boyanın bir yılı aşkın bir zamandır piyasada gösterdiği performanstan da memnun. Alexseal yat boyaları ile uyumlu işbirliğini beş yıldır sürdüren Teknomarin, TUVASAŞ ve TÜLOMSAŞ’ın ana tedarikçisi haline gelerek raylı sistemlerde de gelişimini güçlendirerek sürdürüyor. Teknomarin Satış ve Pazarlama Müdürü Caner Masmanacı,  firmanın 2014 yılı performansına ilişkin olarak dergimizin sorularını cevaplandırarak şunları söyledi:

 

2014 yılı Teknomarin açısından nasıl geçti?

2014 yılını geçen yıllarla kıyaslarsak, geçen yıllar kadar keyifli geçmedi. Tersanelerin içerisi boş beklemeye başlayınca, o zaman sektör keyifli halden çıkıyor. Ama yeni inşadaki bu zayıflamaya karşılık ithal tekne satışları ve mevcut teknelerin bakım, refit işleri oluyor. Bunlarda bir zayıflama durumu yok. Hatta bir yandan da artış oluyor. Çünkü eskiden tekne sahipleri yeni tekne satışı siparişi verdiğinde, eski teknelerini de satışa çıkartıyorlardı. Şimdi eskisini satışa çıkarmadıkları zaman, yaşlı olan teknelerin masrafları artıyor. Tabi bu da yine bize malzeme satışı olarak geri dönüyor.

2014 yılında yeni inşalarda, özellikle Antalya’da faaldik. Antalya’da çok fazla yeni inşa yok ama olanların çoğuna malzeme verdik. Bir kısmına komple Teknomarin malzemesi, bir kısmına Teknomarin ve Alexseal, bir kısmına da komple Alexseal malzemesi olmak üzere Antalya’da faal olarak iş yapan bütün tersanelere bu sene boya vermeyi başardık. Türkiye’nin yeni tekne inşası konusunda Antalya öncü bölge konumunda.  Bölgede güzel ilişkiler, bağlantılar kurduk. Onun haricinde yine Bodrum, Bozburun ve Fethiye gibi bölgelerde de yeni inşa, refit, charter ve gezi teknelerine malzeme tedariklerimiz devam etti. Bu şekilde 2014 yılını noktaladık. Yılın sonuna baktığımızda yine yat grubuyla ilgili ürünlerde, bir önceki yıla göre satışlarımızı arttırdık.   

Teknomarin Satış ve Pazarlama Müdürü Caner Masmanacı

Yeni inşa, refit, charter ve gezi teknelerine malzeme tedariklerimiz 2014 yılında da devam etti. 

Yılın sonuna baktığımızda yat grubuyla ilgili ürünlerde, bir önceki yıla göre satışlarımızı arttırdık. Sektör daha canlı olsaydı, satışlar çok daha fazla olacaktı.


SPA yeni zehirli boyanız yaklaşık bir yılı aşkın bir zamandır piyasada. Performansı nasıl?

Performansından memnunuz. Verdiğimiz tekneler ne vaziyette, memnuniyet ve performansı nasıl, bunları sorguluyoruz. Bize şuana kadar olumsuz birşey yansımadı. Ama yine de zehirlileri geliştirme ihtiyacı duyuyoruz. Bunun ana sebeplerinden bir tanesi, denizlerdeki canlı popülasyonunun değişmesi. Bizim denizlerimiz, çok durağan denizler değil. İklim şartları, tuzluluk oranları ve yağışlardaki değişiklik gibi etmenler genel olarak Türkiye’nin iklim kuşağında bir kayma var. Ondan dolayı da daha önce denizlerimizde olmayan balıklar, yosunlar, mikroorganizmalar, planktonlar gibi canlılar çoğalmaya başlıyor. Biz de zehirlerimizi her sene farklı formülasyonlarla revize etmek durumunda kalıyoruz. SPA Ekstra’nın da performansı iyi. Biz memnunuz ama yine daha da güçlendirmek açısından gerekli revizyonları yapıyoruz.

 

Alexseal ile yaklaşık beşinci yılınızı tamamladınız. Türkiye’de Alexseal’ın gelişimi ve işbirliğiniz nasıl gidiyor?

Alexseal ile bir ortaklık yapımızın olmamasına rağmen, ortaklık yapısı varmışçasına güzel bir işbirliğimiz var. Bu durum daha da gelişerek artacak. Yeni inşaların azlığı elbette Alexseal satışlarını etkiliyor.  Çünkü Alexseal mega yatlara yönelik bir boya sistemi. Mega yatlarda yeni inşaları olunca, Alexseal için daha güzel bir pazar oluyor. Dünyanın en büyük yatı olan 180 metrelik Azzam’ın son kat boyaları komple Alexseal’dır. Bu denli teknolojik bir malzemedir. Tabii küçük teknelerde de kullanılabilir. Türkiye’de  8 , 10 ve  12  metrelik projelere de Alexseal veriyoruz. Ama Almanların da daha çok dikkatini çeken, büyük projelerde ürünlerinin kullanılması.

 

Alexseal projelere dâhil olma anlamında size güç ve katkı sağlıyor değil mi?

O anlamda elimiz kuvvetli oluyor.  Yeni inşa tekne yaptıran veya teknesini komple refit yaptıran bir tekne sahibi, ‘dünyanın her yerinde destek bulabileceğim bir son kat boya kullanmak istiyorum’ diyebilir. Biz de dünyanın her yerinde servisli destek ağı olan Alexseal boyalarını öneriyoruz. İç denizlerde teknesini kullanıp, seyahat edecekse, hem ekonomik hem de kalitesi konusundan sonuna kadar arkasında durduğumuz kendi ürünümüz olan yerli üretim olan Teknomarin ürünlerimizi öneriyoruz. Projelere dahil olma anlamında Alexseal ile elimiz daha güçlü oluyor. Daha dolu bir dosya ile müşterinin karşısına gidebiliyoruz.

 

Alternatif pazarlardaki faaliyetleriniz neler?

Genellikle Teknomarin olarak, yat boyaları ve zehirli boyalarımızla tanınan, bilinen bir firmayız. Ama en az yat boyaları kadar iddialı olduğumuz başka  bir alan da vagon ve demiryolu taşıtlarının boyaları. Türkiye’de demiryolu çok gelişecek bir sektör. Cumhuriyetin onuncu yılında demir ağlarla örmüşüz Türkiye’yi ama 1945-50 yıllarında ne kurmuşsak demiryolu ağı olarak, o durumda kalmış. Son iki yıldır raylı sistemlere ağırlık vermeye başladık. Hızlı tren hatları, metrolar, hafif tramvaylar ve bütün bu raylı taşıtlara astarından macununa kadar boya sistemi sunuyoruz. Bütün bu boya sistemimiz Avrupa’da, Almanya’da laboratuvarlarda sertifikalandırılıyor. Bunlar çok ciddi masraflar. Bir sertifika ücreti 10.000 Euro'ları aşıyor. Bu testlerin, sertifikaların yıllık bazda tekrarlanması gerekiyor. O yüzden de yerli firmalar kendilerine çok güvenmiyorlarsa bu ürün gruplarına pek girmek istemiyorlar. Biz şuanda raylı taşıtlarda Adapazarı’nda TUVASAŞ’ın ana boya tedarikçisiyiz. Eskişehir’de son bir buçuk yılda boya konusunda TÜLOMSAŞ’ın ana tedarikçisi haline geldik. İhalelere giriyoruz. İyi fiyat, iyi ürün ve sertifika sunuyoruz. Yabancı firmaları da devre dışı bıraktık. Raylı sistemlerde pazar payımızı arttıracağız. Bir alanda daralma alternatif başka alanlarda hareketlenme varsa oraya da yatırımı kaydırmak gerekiyor. Biz o anlamda yatırımı, ürünler için harcadığımız enerjiyi ve masrafı dağıtıyoruz. Yat grubunda yine yeni ürünler geliştireceğiz ama onun haricinde diğer alanlara da yatırımlarımızı kaydıracağız.


Teknomarin, 2013 yılında piyasaya sürdüğü yeni zehirlisi SPA Extra’yı denizlerdeki değişimlere bağlı olarak sürekli geliştiriyor

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale