Anasayfa »  TERSANE  » KRM Yacht sezonu 4 refit projesi ile başlattı

KRM Yacht sezonu 4 refit projesi ile başlattı


Sadece refit, bakım, onarım amaçlı olarak kurularak 2010 yılından beri hizmet veren KRM Yacht, beşinci yılında sezona iyi bir başlangıç yaparak toplam uzunlukları 80 metreyi aşan 4 teknenin refitine başladı.  Geçtiğimiz 2013-2014 sezonunda beş tane teknenin refitini ve iki tane teknenin de bakım onarımını yapan firma aynı anda yedi tekneye hizmet verebiliyor. Ayrıntılı ekspertiz, 7/24 proje izleme, yapılan işleri görsel ve yazılı olarak düzenli sunma, 2 yıl işçilik garantisi, servis sunumu ve şeffaflık prensibiyle çalışıp müşterilerde güven uyandıran KRM Yacht, her yıl denize indirdiği tekne sayısını artırıyor. Atabay Tersanesi’ndeki refit projelerine gezerek KRM Yacht’ın Kurucusu Gemi İnşa Mühendisi Kerem Başer’den detaylı bilgi aldık.

Yeni projeler için tekne sahipleri görüşmelerin devam ettiğini, artan iş hacimlerinde müşteri memnuniyetinin en önemli unsur olduğunu ifade eden Başer,  iş prensipleri ve başlayan refit projeleri hakkında dergimize şu açıklamalarda bulundu:

Kendimizi geliştiriyoruz. Yaptığımız bütün işleri eksiksiz teslim ediyoruz. İyi bir ekibimiz var. Bu şekilde hep beraber canla başla çalışınca güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. Tabii bu durumun da olumlu yansımalarını görüyoruz. İş hacmimizin bu yıl biraz daha artacak gibi görünüyor.Bizim en büyük reklamımız, yaptığımız işler. En büyük referansımız, işlerimiz ve iş yaptığımız müşterilerimiz. April’ın geçen sene bakım ve onarımını yapmıştık. Bu sene ise refite geldi.  Refite aldığımız Alize teknesi, geçen sene yaptığımız Seau Beauty teknesiyle aynı aileye ait. Genelde bizimle çalışan insanlar, firmalar bu çalışmalara devam etmek istiyor. Bu da bizim için gayet gurur verici.Bu yıl çalışma alanımızı daha düzenli bir hale getirildi. Sahaya komple elektrik hattı çekildi. Kendimizi daha fazla geliştirmeye çalışıyoruz. Her sene sistemimizi biraz daha geliştirerek aynı ekiple daha çok tekneye hizmet vermeyi çalışıyoruz.  


APRİL


April, şimdilik 31 metre uzunluğuyla bu sezon refit edeceğimiz en büyük tekne. 2006 Bilgin Yat yapımı bir tekne.  Geçen yıl teknenin bakımını lokal boyalarını, pasta cilasını ve ağır bakımlarını yapmıştık.  Bu sene ahşap tekneyi komple yeniliyoruz. Bütün güverte tikleri söküldü, güverte kontrplaklarla yenilendi. Teknedeki bütün ekipman ve camlar söküldü. Camlardan su almıştı. Cam kenarlarını yenileyerek, camları da yeni sisteme göre değiştirerek tekrar monte edeceğiz. Eski cam sistemi çerçeveliydi. Basma cam yaparak su girişini de önleyeceğiz. Tekne ön taraftan ciddi bir su aldığı için bütün zincirlik ve güverte yeni postalarla yenilendi.  Tum elektrik altyapısı elden geçirilecek. Teknenin boyası tamamen değişecek ve beyaz renk olacak.İnterior’da bazı değişiklerimiz olacak. Teknenin mutfağını flybridge oturma düzenini de değiştireceğiz. Tekne güvertesinde ön güneşlenme alanının kırılarak yeniden dizay edilerek oturma grubu yapılacak. 


FREEDOM


Freedom isimli ahşap tekne, 21 metre boyunda, 2005 yılı Bilgin Yat Tersanesi yapımı. Bu teknede de bordoya zamanında bazı işlemler yapılmış. Normalde kontrplakların şerit halinde kesilip kontra şekilde döşenmesi lazım fakat bir önceki işlemi yapanlar kontrplakları bütün bütün birleştirip sarmışlar. Bütün olduğundan dolayı en ufak bir oynamada kontrplakların araları hep açılmış ve bordo boyunda bütün boya çatlamış. Bu yüzden kontrplakları söküp lamine haline getiriyoruz. Lamine kontrplak döşeyip, daha sonra elyaf sarıp boyayacağız.

Teknenin üst binasının yüzde 70’-80’ini çürümüş. Çürüme flybridge giderlerinden ve sağlıksız yapılan elyaf dönümlerinden gerçekleşmiş. Flybridge aşağı sular gittiği için teknenin üst binasının neredeyse yüzde 80’ini yeniden yaptık. Yan duvarları ve flybridge’i olduğu gibi mahvolduğu için bütün flybridge güvertesini yeniledik. Postaları kuvvetlendirdik ve postalara basma triz yapıldı. Zaten sürekli esniyordu. Bağlama sistemleri, kafa postalarının yan duvarlara bağlanması iyi yapılmadığı ve desteklenmediği için zamanla kendini bırakmış. Salon tavanında, flybridge’in güvertesinde çökme vardı. Onları tamamen değiştirdik.  Şuanda yeni dizayna göre yukarıya hardtop yapılacak. Zamanında yapılırken Grand Banks modeline göre yapılmış ama tam benzetilememiş. Biz tekneyi orijinaline uygun tam Grand Banks modeline göre benzeyecek şekilde yenileniyoruz. Tikler değişiyor, tüm tekne boyanıyor. Bütün teknenin elektrik, aydınlatma sistemleri, mutfak, banyolar, salon, master, su tesisatları ve tankları yenileniyor. Yeni klima sistemi kuruluyor.  Ana makinalar ve jeneratör rektifiye oluyor. Tüm interior değiştiği için döşemeleriyle beraber ciddi bir yenilenme var. Teknenin camları da söküldü ve yeni dizayna uygun şekilde yenileniyorlar. Arka camlar iptal edildi ve o kısımlar dolap olacak. Freedom tekne sahibinin ilk teknesi. Onu mutlu ettirecek ve sektöre güven duymasını sağlayacak şekilde tekneyi yenileyeceğiz.


ALIZE


Refit edeceğimiz 17 metre boyundaki Alize de 1994 yılında yapılmış eski bir tekne  Geçen sene refitini geçekleştirdiğimiz Seau Beauty teknesinin sahibinin annesinin teknesi. Tuzla’da özel imalat olarak ahşap lamine yapılmış. Fakat yıllar süren bakımsızlıktan ve bir dönem işinin ehli olmayan ellere teslim edilmesinden dolayı dört sene önce refite girmiş fakat pek bir şey yapılmadan inmiş. Tuzla’da bir firma, sağlam işler yapmadan, üstten makyaj yapıp tekneyi indirmiş. Tabi geçici çözümler yaptıkları için, ilk zamanlarında fena gözükmese de, tekne sonrasında her tarafından su almış. Bütün bordosunu, güvertesini kaldırmak zorunda kaldık. Yeni yaptıkları tiklerin hepsini de sökmek durumunda kaldık. Tikleri, altlarını yeterince iyileştirmeden, teknenin suyla temasını kesmeden, hiçbir yeri izole etmeden yapmışlar. Güverte su alıp çürüdüğü için, tiklerin hepsi çöp oldu. Aşağıya omurgaya doğru tekneyi bir metre soyacağız. Tekrar lamine yapacağız. Flybridge, roll bar oturma grupları hepsi su aldığı için hamur gibi olmuşlar. Şuanda ayıklama ve kurutma evresindeyiz. Artık özelliğini kaybetmiş kontrplakların hepsini ayıklıyoruz. Bütün güverte yeniden yapılacak. Bordolar ahşap lamine olacak. Daha sonra güverte tikleri değişecek. Yukarıya yeni bir oturma grubu yapılacak. Roll bar yenilenecek ve bütün tekne yeniden boyanacak. İçinde de yine aynı şekilde çürüyen yerler değişecek. .Hatalı gördüğümüz ve teknede sıkıntı yaratan hiçbir yere açılmayan kapalı bölmeler var.  Hava da almadığı için buradaki rutubet ve nem her yere zarar veriyor. Normalde bu tarz kapalı yerler, teknelerde her zaman sıkıntı yaşatır. Onun için havalandırmaları olması lazım.  Teknedeki kaplamalar değişecek ve cila yapılacak. İçerideki bölmelerde bir değişiklik olmuyor. Sadece bazı kaplamalar, flybridge çıkışı, roll bar, oturma grubu, flybridge güvertesi ve ana güvertenin yüzde 70-80’i değişecek. Bütün küpeşteler değişiyor.

NURU DERYA


Bu yıl tersanemize aldığımız en küçük 12,60 metre boyundaki Nuru Derya.  Proteksan Turkuaz Tersanesi’nin 1986 yılında imal ettiği ilk yaptığı fiber teknelerden biri. Bu teknenin ikizi sahiplerinde de var. Tekne zamanında Sabancı ailesine yapılmış. Sabancı ailesinden sonra da bugünkü sahibi Max Bey’e geçmiş. Tekne on altı yıldır Max Bey’de. Teknesine inanılmaz bağlı ve teknesini çok seviyor. Büyükada’da da herkes bu tekneyi tanıyor, çok sevilen bir tekne.

Eski imalat olduğu için teknede jel kot yok. Teknenin boyasını, macununu her şeyini soyduk, fibere kadar indik. En son katmana tekrar tekneye elyaf sarıyoruz. Sonrasında elyaf astarı, macun, son kat astarı ve boya şeklinde projeyi gerçekleştireceğiz.  Teknenin her yerini tekrar mastara aldık. Ana makineleri söküldü. Kuyrukları değişti, her şeyini yeniden yapıyoruz. Tekne ilk gün nasıl yapıldıysa, aynı şekilde denize indireceğiz. Teknenin ana makinalar, interior, tikler, boyası;  herşeyi çıktı. Teknede sadece kabuk kaldı. Şimdi tekrar kabuktan tekneyi oluşturacağız. Hardtop yapılacak. Dış dizaynda ufak tefek değişiklikler var. Yenileme işine Aralık ayında başladık. Tekneyi tekrardan imal edip, altı ay içinde suyla kavuşturacağız. 

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale