Anasayfa »  ETKİNLİK  » JEC Europe Composites Show'da katılımcıların yüzde 95’i fuardan memnun ayrıldı

JEC Europe Composites Show'da katılımcıların yüzde 95’i fuardan memnun ayrıldı


Dünyanın en büyük kompozit sanayi organizasyonu olarak nitelendirilen JEC Europe Composites Show and Conferences (JEC Avrupa Kompozit Fuar ve Konferansları) bu yıl 10-11-12 Mart 2015 tarihleri arasında Paris’de 50. defa kapılarını ziyaretçilere açtı. 20 aylık bir süreçte 769 milyon euro ticaret hacmi oluşturduğu bildirilen organizasyona 1.239 firma katıldı. Katılımcıların % 71 Avrupa, % 19 Asya ve %10 Kuzey Amerika menşeli firmalar olduğu açıklandı. JEC 2015’te bu yıl 29 Türk firması da yer aldı. Anketler, katılımcıların % 96’sının fuardan memnun veya çok memnun ayrıldığına işaret ediyor.JEC son on yılda ziyaretçi sayısını yüzde 86 oranında artırdı
Fuarı bu yıl 88 farklı ülkeden 5.727 ziyaretçi gezdi. Fuara Fransa haricinde, en fazla ziyaretçi sırası ile Almanya, İngiltere, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi.  Yurt dışından gelen ziyaretçiler toplam ziyaretçilerin  % 66’sını oluşturdu.

3 gün boyunca süren konferansları 700 kişi takip etti. Son on yılda ziyaretçi sayısını % 86 oranında artıran JEC Fuarı, küresel piyasanın en önemli kompozit ürünleri etkinliği olarak tanımlanıyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinden katılan uzmanlara ev sahipliği yapan fuar, aynı zamanda, küresel kompozit pazarları hakkında özel bilgilerin verildiği, stratejik üretim etütlerinin yapıldığı bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Ayrıca fuarda, konferanslar, teknik satış sunumları, teknik gösteriler gibi etkinlikler ziyaretçilerin beklentilerini karşılayacak düzeyde yer alıyor.

Fuarda önemli konferansların yanında firma görüşmeleri de birebir iletişim kurulmasını olanak sağlıyor. Otomotiv, havacılık-uzay, denizcilik-tekne yapım, rüzgar enerjisi, inşaat-yapı ve endüstri ekipmanları fuarın öne çıkan endüstriyel gruplar arasında yer alıyor.

Kompozit Sanayicileri Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile oluşturduğu işbirliği çerçevesinde geçtiğimiz yıl, Milli İştirak Organizasyonu Şemsiyesi altında 16 firma ile, bağımsız katılımcı 12 firma olmak üzere toplam 28 Türk firmasının katılmıştı. JEC Composites 2015 Paris Fuarı’na da aynı örgütlülük içerisinde 16’sı Kompozit Sanayicileri Derneği üyesi, 13’ü de bağımsız olmak üzere toplam 29 Türk firmasının katıldı.

Kompozit Sanayicileri Derneği yaptığı bir açıklama fuarı şöyle değerlendirdi:
“JEC Composites 2015 Paris Fuarı’na Türk firmalarının katılımı başarı ile gerçekleştirilmiştir. Ulusal Katılım Organizasyonu çerçevesinde bu yıl Türk firmaları daha geniş teşhir alanlarında ve birbirine bitişik bir düzende ziyaretçilerini ağırlama ve ürünlerini tanıtma fırsatını bulmuşlardır. İTO’nun mükemmel organizasyonu içerisinde gerçekleştirilen katılımda firmalarımıza gösterilen ilgi Türk kompozitinin ve Türk kompozit firmalarının Dünya pazarındaki yerlerini giderek sağlamlaştırdıklarının önemli bir göstergesi olmuştur. 2014 yılında daha da büyüyen Türkiye Kompozit Sanayi, fuara katılan temsilcileri vasıtası ile ulaştığı konumu uluslararası düzeyde bir kez daha gösterme fırsatını bulmuştur.”


"Bu yıl fuara katılan Türk firma temsilcileri dergimize yaptıkları açıklamalarda genel olarak, fuarın özellikle son iki yıldır daha verimli ve yoğun geçtiğini, fuara düzenli katılmanın ilişkilerde güven duygusunu artırdığını, mevcut ve potansiyel iş ortakları yüzyüze görüşmelerin iş ilişkilerinde önemli etki yaptığını vurguladılar."


Akar Makina / Sadettin Ak:
“Bu yıl yeni projelerin geliştirilmesi anlamında daha fazla talep topladığımızı gözlemledik”Fuarda havacılık, marina, otomotiv ve motorsport alanlarında karbon elyaf (prepreg) bazlı  kompozit malzemelerin kürlenmesini sağlayan kompozit otoklavlarımızın tanıtımını gerçekleştirdik. Söz konusu otoklavlar laboratuar tip ebatlardan büyük ölçek otoklavlara kadar geniş yelpazede uluslararası standartlara uygun dünya çapında müşterilerimize sağlanmaktadır.

Bu yıl fuara dördüncü defa katıldık. Sektörde firmaların artık daha bilinçli olarak firma standımızı ziyaret ettiğini fark ettik. Geçtiğimiz senelerle kıyasladığımızda yeni projelerin geliştirilmesi anlamında daha fazla talep topladığımızı gözlemledik.

Firmamızın uluslararası bilinirliğinin arttığı, ürün kalite ve performansının tanındığı bir fuar oldu.Teknolojinin her gün daha da geliştirilmesi ile kompozitin yakın gelecekte kullanım sahasının daha da genişleyeceğini ve bununla doğru orantılı genel anlamda kompozit endüstrisinin de gelişeceğini düşünüyoruz. JEC fuarı sektörün en büyük ve prestijli fuarı olma özelliğini taşıyor.


Akpa Kimya / Kemal Darcan:
“Çalışma potansiyelimiz olan partnerlerimizle yüz yüze görüşme fırsatı bulduk”
Akpa, artık bilindiği üzere, özellikle kompozit sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan organik peroksitler, başlatıcılar ve hızlandırıcıların yanı sıra, boya sektörü için de boya kurutucuları üretimi yapmaktadır. JEC, bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi tüm ürünlerimizin tanıtımını yaptığımız bir fuar oldu.

Akpa yaklaşık 10 yıldır düzenli olarak JEC Europe fuarına katılmaktadır. JEC Europe fuarı kompozit sektörünün neredeyse tüm oyuncularını bir arada bulabilme fırsatı vermesi bakımından sektörün en önemli fuarlarından birisi.

Bu anlamda kompozit sektöründeki tüm yeni gelişmelerin orada sergileneceğinden emin olabilirsiniz. JEC Europe, her sene Akpa için, tüm önemli iş partnerlerimizle buluşup iş ilişkilerimizi daha da geliştirme fırsatı vermesi ve mevcut referanslarımız sayesinde Akpa ile çalışma potansiyeli olan partnerlerimizle de yüz yüze görüşme fırsatı vermesi açısından networkingin yani sıra önemli bir prestij fuarı olmuştur.


DURATEK / Dr. Kerem Paksoy:
“Özellikle yabancı ziyaretçilerimiz, bizi görmeye artık alıştıkları için daha fazla güven duymaya başladılar”
Duratek olarak kompozit sanayine yönelik, başta epoksi esaslı laminasyon reçinelerimiz ve yapısal yapıştırıcılarımız olmak üzere, ürünlerimizi tanıtmak, mevcut müşterilerimizle tekrar görüşmek, yenileriyle de tanışmak amacıyla JEC’e katıldık.

Bu sene bizim 4. katılımımız oldu. Özellikle yabancı ziyaretçilerimiz, bizi görmeye artık alıştıkları için daha fazla güven duymaya başladılar. Bu sayede fuar sırasında yaptığımız görüşmelerin devamı, fuar sonrasında da geldi. Kompozit ürünler artık hayatımızın her yerinde yer almaya başladı. Rüzgar, deniz araçları, spor aletleri, savunma sanayi derken, otomotiv gibi dev sanayilerde de kompozit ürünler daha fazla yer almaya başladı. Dolayısıyla da fuar her sene biraz daha fazla büyüyor. Gelecek sene fuarın başka bir yere taşınacak olmasının sebebinin de bu olduğu söyleniyor.

Kompozit sektörü, son derece dinamik ve inovatif bir sektör. Her sene, uluslarası bir takım kuruluşlar tarafından onaylanmış bir yenilik sunmazsanız, insanlar size ilgi göstermiyor. Müşterilerinize ancak bu tip yeni çözümlerle cevap verebiliyorsunuz. Cevap alamayan müşteri de bir daha size gelmiyor.


Hexagon Studio / Efe Erdönmez:
“Hammadde tedarikçileri ve imalat desteği talep eden firmalar ile tanışma olanağı bulduk”
Hexagon Studio olarak standımızda; Lucrezia modeli, Magellano 43 modeli, Euphoria 54 modeli ve 1/1 Traktör kaput prototip parçası ürünlerimizi sergiledik. Daha önce ziyaretçi olarak gidiyorduk, bu yıl Hexagon Studio olarak ilk defa stant kurarak fuara katıldık. Genel olarak katılımın yoğun olduğu ve ülkemizdeki fuarların aksine birçok ülkeden firmanın katıldığı gerçekten uluslararası bir fuardı.

Fuar organizasyon ve profesyonellik anlamında üst düzeyde idi. Firmamız adına  gerek hammadde tedarikçileri gerek imalat desteği talep eden firmalar ile iletişime geçip tanışma olanağı bulduk. Fuar öncesinde ayarladığımız B2B görüşmelerimizi gerçekleştirdik.
Kompozit imalatında infüzyon, Lrtm, Prepreg kullanımı, post-curing uygulamaları, karbon parça imalatı,
kompozit kalıp imalatı gibi konularda görüşüldüğü gibi mühendislik çalışmaları açısından bakıldığında da parça ve ürün seviyesinde 3D tasarım, analiz, üretim detayları belirleme gibi faaliyetlerin tamamının yapılabildiği kompozite özel yazılımlarla (NX-Laminate Composite, Fiber-sim gibi) ilgili de çeşitli firmalar ile görüştük, fikir alışverişinde bulunduk. Fuar, kompozit endüstrisinin geleceğin yıldızı olmaya devam edeceğini gösteriyor.


METYX Composites / Bahattin Şendoğan:
“Son 2 yıldır JEC Europe bizim için önceki yıllara kıyasla daha yoğun geçiyor”
METYX Composites olarak JEC Europe’da bütün ürün grubu ve hizmetlerimizi sergileme imkanı buluyoruz. Bu yıl özellikle köpük malzeme ve model merkezlerimiz öne çıkan hizmetlerimizden oldu. Köpük kiti merkezimizde, üreticilerin doğrudan kullanımına hazır olarak hazırladığımız kitlerin fuar standımızdaki numuneleri oldukça dikkat çekti. Elbette cam, karbon, aramid ile ürettiğimiz multiaksiyal ve dokuma kumaşlar; RTM kumaşlarımız kuruluşumuzdan bu yana en önemli ürün grubumuzu oluşturmakta.

JEC Europe fuarına 10 yılı aşkın süredir katılım gösteriyoruz. Son 2 yıldır JEC Europe bizim için önceki yıllara kıyasla daha yoğun geçiyor. Bu yıl da hem mevcut müşteri ve iş ortaklarımız ile yapılan görüşmeler, hem de yeni tanışmalar anlamında bizi memnun eden bir fuar oldu.

JEC Europe bizim için sadece satış bazında değil, Ar-Ge ve üretim anlamında da sektördeki yenilikleri, son teknolojileri görmemiz açısından önemli bir bilgi alışverişi ortamı. Kompozit sektörünün ne kadar hızlı ve yoğun bir gelişme içinde olduğunu her yıl JEC Europe’de daha net ve tek bir çatı altında görme imkanı buluyoruz. 2016’da daha büyük bir fuar merkezine taşınma ihtiyacı oluşması bile büyümenin basit bir işareti. Umuyoruz ki her geçen yıl tedarikçi, üretici vb. her alanda güzel gelişmeler göreceğiz.JEC AVRUPA 2015 YENİLİKÇİ ÖDÜLLERİ KAZANANLAR
Takviyeler

AIT (Avusturya), Xedera (Avusturya), Centro Ricerche Fiat (İtalya), Coatema (Almanya), Federal Mogul-Sistemleri Koruma (Fransa), Gent Üniversitesi (Belçika), GZE (İtalya), TU Dresden / ITM (Almanya ), Leitat (İspanya), Dornier (Fransa), NW Texnet (İngiltere), PD Glasseide-Oschatz (Almanya), Michel Van de Wiele (Belçika), ONERA (Fransa), Bentley Motors Ltd (İngiltere), SVÚM (Çek Cumhuriyeti ), Promaut (İspanya) ve Orleans
Üniversitesi (Fransa)
 
Reçineler
AkzoNobel Polimer Kimyası (Hollanda)
 
Yarı Mamul Ürünler
Faurecia (Fransa)
Ortaklar : Lineo (Fransa), Université de Reims (Fransa),
PSA Peugeot Citröen (Fransa)
 
Laboratuvar Ekipmanları
KKD (Fransa)
Ortaklar: Plastik (Brezilya), NOVALL MVC Çözümleri (Fransa)

Süreç Yönetimi
BA kompozitler (Almanya)

Ağır Makine
Milli Havacılık ve Uzay Laboratuvarı (Hollanda)
Ortaklar: VABO kompozitler (Hollanda), Kuiken’in (Hollanda), ICO BV (Hollanda), Gurit (İngiltere)
 
İnşaat

Plastik MVC Çözümleri (Brezilya)
Arup Deutschland (Almanya) - GXN Yenilik (Danimarka)    
Ulaşım
MAN Truck & Bus (Almanya) / Münih Kompozitler (Almanya)
 
Otomotiv
PSA PEUGEOT CITROËN (Fransa)
Ortak : Plastik Omnium (Fransa)
Hyundai Motor Europe Teknik Merkezi (Almanya)   
Ortaklar: Plastik Omnium (Fransa), CQFD kompozitler (Fransa), Arkema (Fransa)
 
Havacılık
Hexcel (Fransa)
Ortaklar: Aerolia (Fransa), Coriolis kompozitler (Fransa),
Composit Adour (Fransa)
 
Telekomünikasyon
DCNS (Fransa)
Ortaklar: Université de Rennes 1 (Fransa), Plastima Kompozitler (Fransa), Thales Haberleşme ve Güvenlik (Fransa),
CEMCAT (Fransa)
 
Sürdürülebilirlik
Eco Technilin (UK)
Ortak: Trans Furans Chemicals (Belçika)
 
Spor ve Boş Zaman
Blackstone (Güney Afrika)

Jüri Ödülü
Hyundai Motor Company (Kore Cumhuriyeti)
Ortaklar: Lotte Kimyasal (Kore Cumhuriyeti),
Hyosung Corporation (Kore Cumhuriyeti),
Akson Otomotiv (İngiltere)FUARA KATILAN TÜRK FİRMALARI
1.    EKOTEKS
2.    AKAR MAKİNA
3.    AKPA KİMYA
4.    BOYTEK
5.    KARBOMID
6.    DOWAKSA
7.    DURATEK
8.    ECE BOYA
9.    ESA KİMYA
10.   ESKİM
11.   ARTKİM
12.   HEXAGON STUDIO
13.   İSTANBUL TİCARET ODASI (İTO)
14.   KOMPOZİT SANAYİCİLERİ DERNEĞİ
15.   KORDSA GLOBAL
16.   LİTERATÜR KİMYA
17.   METYX COMPOSITES
18.   NANOKOMP
19.   OLGUN ÇELİK
20.   CAM ELYAF
21.   SİSTEM TEKNİK
22.   SİTEKS
23.   SPİNTEKS
24.   SPM KOMPOZİT
25.   SPORTİF HAVACILIK
26.   STA KOMPOZİT
27.   TECHEL
28.   TEZKOM KOMPOZİT
29.   TONGÜN A.Ş.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale