Anasayfa »  FİRMA  » Boero Yacht Coatings Süperyat Satış Grubu Müdürü Luca Serventi: “Bizim için Türkiye iyi bir pazar ve iyi bir şans”

Boero Yacht Coatings Süperyat Satış Grubu Müdürü Luca Serventi: “Bizim için Türkiye iyi bir pazar ve iyi bir şans”
Geçtiğimiz yıl kurumsal ofis ile pazarda faaliyet göstermeye başlayan Boero Yacht Coatings Türkiye,  Şubat ayında düzenlenen CNR Avrasya Boat Show’a katılarak sektörün hem profesyonel hem de denizci kesimi ile biraraya geldi. Boero standında, firmanın ürün yelpazesinde yer alan tüm sistemler ve yardımcı ekipmanları tanıtıldı.

Boero Yacht Coatings Süperyat Satış Grubu Müdürü Luca Serventi ve Boero Yacht Coatings varislerinden Boero Yacht Coatings Yurtdışı Pazarlar Sorumlusu Andrea Cavalleroni, CNR Avrasya Boat Show’u ziyaret eden yabancı konuklar arasındaydı. Boero Yacht Coatings Türkiye Genel Müdürü Erkan Soykurt aracılığı ile görüştüğümüz Boero Yacht Coatings Süperyat Satış Grubu Müdürü Luca Serventi, Türkiye’deki yat endüstrisini oldukça hareketli bir market olduğu için yatırım yaptıklarını, Hollanda’dan sonra en önemli dış pazarlarını Türkiye olduğunu söyledi. Serventi, Türkiye’deki çalışan ekibin en kısa zamanda Boero’yu pazarda birinci sıraya oturacak kaliteye ve özveriye sahip olduğunu belirterek dergimize şu açıklamalarda bulundu:

Boero Yacht Coatings hakkında bilgi verebilir misiniz?
“İtalyan menşeli Boero Yacht Coatings, oldukça uzun bir ticari hayata, yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip bir firma. Marka olarak tüm dünya genelinde önemini ve saygınlığını her geçen gün artıran Boero, şu an İtalya’da market lideri konumunda bulunuyor. Bu 200 yıllık geçmiş, bize büyük bir tecrübe getiriyor. Ürünlerimizi bu tecrübemizin rehberliğinde geliştiriyoruz. Laboratuarımız ve Ar-Ge birimimiz ile uzun yıllar üzerinde çalışarak doğru ürünü ortaya çıkartıyoruz ve müşterilerimize bu şekilde sunuyoruz. Günümüzde neredeyse bütün İtalyan tersaneleri İtalyan malzemeleri kullanılıyor. Gerek süper yatlara, gerekse marinalarda bağlı olan teknelere servis verebileceğimiz noktalarımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz.”

Boero’nun yurtdışına açılması fikri 2008 kriziyle mi gelişti?
“Boero olarak dünyaya açılma kararını krizden önce alarak bu konu ile ilgili faaliyetlerine başlamıştık. Fakat krizden sonra dış ülkelerdeki aktivitelere daha çok önem verdiğimizi söyleyebiliriz. 2008 yılı krizinden sonra dış pazarlarda mevcut konumumuzu geliştirmek ve yurtdışı yatırımlarımızı büyütmek için daha fazla çaba göstermeye başladık.”

"Türkiye’deki çalışan ekip en kısa zamanda birinci sıraya oturacak kaliteye ve özveriye sahip. Türkiye’nin kısa bir süre içerisinde bizim önem verdiğimiz ve faaliyet gösterdiğimiz ülkeler içerisinde birinci sıraya oturacağını net olarak öngörüyoruz."

Türkiye pazarına yatırım yapma kararını nasıl aldınız?
“Türkiye’de yatırım yapma kararı almamızın ana nedeni firma olarak Türkiye’deki gerek süperyat gerekse yat endüstrisini oldukça hareketli bir market olarak algılamamızdır. Türkiye’nin her köşesi bir cennet gibi, birçok turistik alana sahip ve yurtdışından çok fazla ziyaretçi alıyor. Turistlerin ülkeye gelip gittiği veya burada kiraladığı tekneler, yelkenliler, motoryatlar olabiliyor. Dolayısıyla burada yatırım yapılacak hareketli bir pazar yaratılmasına yardımcı olan birçok etken söz konusu ve biz de Boero olarak bu pazarı değerlendirmeliyiz diye düşündük.”

“İlk aşamada markamızı temsil etmesi için doğru insanı bulmamız bizim için önem arz ediyordu. Çalışmalarımız sonucu Erkan Bey ile anlaştık ve bu işe başladık. İkinci basamak ise, Erkan Bey ile birlikte onun oluşturacağı bayi ağının bileşenlerini belirlemekti. Daha iyi servis verebilmek, aynı zamanda doğrudan son kullanıcılara ulaşabilmek için distribütörlük ve bayilik sistemini oluşturmaya başladık. Her geçen gün bu konu ile ilgili ilerlemeler kaydetmeye devam ediyoruz.”Boero Yacht Coatings Süperyat Satış Grubu Müdürü Luca Serventi ve Boero Yacht Coatings varislerinden Boero Yacht Coatings Yurtdışı Pazarlar Sorumlusu Andrea Cavalleroni, Yacht Coatings Türkiye Genel Müdürü Erkan Soykurt (soldan sağa).

Yeni bir pazar olarak Türkiye’nin potansiyeli Boero için ne kadar önemli?

“Dünya marketindeki yeni inşalara, boyutlara ve mevcut tekne sayısına baktığımız zaman tabii ki Almanya ve Hollanda gibi ülkeler önemli, fakat bizim için bunların arasında en önemli ülkenin Türkiye olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Rakamsal olarak faaliyetlerimize baktığımızda Hollanda dış ülkelerdeki lider pazarımız durumunda bulunuyor. Bizim için önem sırası olarak Hollanda’nın hemen arkasından Türkiye geliyor. Hollanda’nın yanısıra hali hazırda faaliyet göstermeye başladığımız Fransa ve Hırvatistan da bizim için çok önemli ülkeler arasında yer alıyor. Faaliyet gösterdiğimiz dış ülkeler ile kıyasladığımızda Türkiye’deki çalışan ekip en kısa zamanda birinci sıraya oturacak kaliteye ve özveriye sahip. Potansiyeline baktığımız zaman ise Türkiye’nin kısa bir süre içerisinde bizim önem verdiğimiz ve faaliyet gösterdiğimiz ülkeler içerisinde birinci sıraya oturacağını net olarak öngörüyoruz. Tüm düşüncemiz bu yönde.”

İstatistikler İtalya’nın dünyada en fazla tekne yapan ülke olduğunu gösteriyor. Buna göre Boero olarak “dünyanın en iyi boyalarını biz üretiyoruz” diyebilir misiniz?
“İtalya’da olarak günümüzde marketten % 90’nın üzerinde pay aldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. İtalya’da Boero olarak kesinlikle birinci durumdayız diyebiliyoruz. Fakat tabii ki dünya geneline baktığımız zaman durum bu şekilde değil. İtalya dışında çok çok güçlüyüz demek doğru olmayabilir ama iddialıyız ve her gün hedeflerimizi gerçekleştirmek için daha çok çalışıyoruz.  Boero olarak dünyada üretilen en iyi boyalardan bir tanesini de biz üretiyoruz.”

“Amerikan firmaları marketin %60-70’lik bölümüne sahip ve dolayısıyla orada ciddi bir ticari rekabet söz konusu oluyor. Bu rekabet sadece boyada değil, bütün yan sektörlerde gerçekleşiyor. Hem arz hem talep çok fazla ve arza karşı talep verebilen firmalar kendi Ar-Ge’sine, laboratuarına, çalışanına yatırım yapma gücüne kavuşuyor. Bu güç doğduğu zaman doğru ürünler çıkabiliyorsun. Kısacası ürünü satıyorsan, o ürünü geliştirebiliyorsun.”

"Bizim için Türkiye iyi bir pazar ve iyi bir şans. Türkiye’ye inanıyoruz ve burada başarılı olacağımızı öngörüyoruz. Adım adım doğru yolda ilerleyerek kısa zaman içerisinde bizi ciddi bir şekilde tatmin edebilecek yüzdelere ulaşabiliriz."

Türkiye’de yatırım yapmaya ne kadar süre devam edeceksiniz? Kar elde etme durumunuzun ne zaman oluşacağını öngörüyorsunuz?
“Uzun zamandır Türkiye’de faaliyet gösteren diğer firmaları göz önüne aldığımız zaman, üç sene gibi kısa bir zaman içerisinde bu direnç kırılarak birinci sıraya geçebilir miyiz bilmiyorum. Fakat Boero Yacht Coatings olarak Erkan Bey ile birlikte inanıyoruz ki; adım adım doğru yolda ilerleyerek kısa zaman içerisinde bizi ciddi bir şekilde tatmin edebilecek yüzdelere ulaşabiliriz.”

“Nihayetinde Boero Türkiye’nin iki ile üç yıl arasında bir çalışma süresi olacak. Bu süreç içerisinde ana amacımız para kazanmaktan ziyade market içerisinde yayılmak olacak. Dolayısıyla üç senenin sonunda ciddi bir pazara sahip olacağımız için paralel olarak tabii ki bir karlılık durumu oluşmaya başlayacaktır. Bizim için Türkiye iyi bir pazar ve iyi bir şans. Türkiye’ye inanıyoruz ve burada başarılı olacağımızı öngörüyoruz.”

Sizce global kriz bitti mi? Yat sektörü 2008 yılı öncesine dönebilecek mi?

“Kişisel olarak krizin bitip bitmediğini bilemiyorum ama bir şeylerin değiştiğini görüyorum. Dolayısıyla 2008 yılı rakamlarına baktığımız zaman, şu anda o kötü durumdan çok daha uzak olduğumuzu söyleyebiliriz. Boero olarak bu durumu çok olumlu bir gelişme olarak algılıyor, daha iyiye doğru ilerleyeceğimizi umut ediyoruz."Boero Yacht Coatings Türkiye,  Şubat ayında düzenlenen CNR Avrasya Boat Show’a katılarak sektörün hem profesyonel hem de denizci kesimi ile biraraya geldi. Boero standında, firmanın ürün yelpazesinde yer alan tüm sistemler ve yardımcı ekipmanları tanıtıldı.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale