Anasayfa »  FİRMA  » KUTAY PERDE 6 yılda 300’ün üzerinde tekneye iş yaptı

KUTAY PERDE 6 yılda 300’ün üzerinde tekneye iş yaptı


Tekne boylarına artmasına paralel olarak genişleyen cam alanları, camlarda eğimlerin artması perde sistemlerini de geliştiriyor. 6 yıldır yat sektöründe faaliyet gösteren Kutay Perde, motorlu ve mekanik sistemlerin çalışma sistemlerini değiştirerek, keskin eğimlerde bu sistemlerin çalışmasında kendini has çözümler sunuyor. İthal perdelere oranla yüzde 50’ye yakın fiyat avantajını,  tamir ve bakım gibi işlerde de sunan Kutay Perde, hızlı servisle talebe özel çözümler sunuyor.  Kutay Perde Firma Sahibi Kutay Baytu, tekne perde sistemlerine girmedeki asıl amaçlarının kendilerini geliştirmek ve yapılamaz denilen işleri de yapmak olduğu belirterek dergimize şu açıklamalarda bulundu:

Yurtdışında, ünlü markaların kullandığı sistemlerin aynısını kullanıyoruz  
“Perdecilik annem ve babamın altmış senelik mesleğidir. Ben işe ikinci kuşak olarak devam ediyorum. Çocukluğumdan, on üç yaşımdan beri bu işi yapıyorum.  Ağırlık olarak ev ve işyerlerine perdeler yapıyoruz. Altı yıl önce tekne perdesi de yapmaya başladık. Tekne perdelerine girmemizin amacı, ev perdelerindeki standart düzenden çıkıp kendimizi geliştirmek, farklı sistemler öğrenmek. Evlerde kullandığımız sistemleri, teknelerde çalışmaya başladıktan sonra değiştirdik. Evlerde de artık motorlu sistemler kullanırken, elektrik bağlantıları tekne mantığında çalışıyoruz.”
“Benim için her tekne farklı bir bilmece. Bizim de denize ciddi bir ilgimiz var. Bazı teknelerde 220 volt motor kullanırken, bazı teknede 24 volt DC kullanıyoruz. Bazı hazır teknelere ise hiç elektrik çekemiyoruz, pilli motor kullanıyoruz. Bunlar bize ciddi avantajlar kazandırıyor. Kendi bünyemizde bu sistemleri araştırıp, geliştiriyoruz. Doğru malzemeyi doğru yerde kullandığınız zaman hiçbir şekilde sıkıntı çıkmıyor. Yurtdışında,  ünlü tekne markaların kullandığı sistemlerin aynısını kullanıyoruz.”Yurtdışına oranla fiyatlarımız en az yüzde 50 daha uygun
“Bizim farklılığımız, müşteriye göre özel hizmet vermemiz. Yurtdışından gelen bir teknede standart bir perde varken, müşterinin burada alacağı perde, daha aşağıda bir fiyatta. Bütçesel anlamda yurtdışına oranla en az yüzde elli daha uygun bir fiyatla ve istenilen renkte perde sistemleri yapabiliyoruz.  Örneğin, yurtdışında 70 bin Euro yapılan bir perdeyi biz 30– 35 beş bin Euro’ya yapabiliyoruz. Arada ciddi bir fiyat farkı var.”

“Seri üretim olarak yapılan teknelerin standart perdelerinde zayıf malzeme kullanımı çok yaygın. Müşteri kullanırken çıkan sıkıntılarından dolayı bu perdeleri, yeni sistemler takarak değiştiriyoruz. İthal tekne sahipleri Türkiye’de servis alma, karşılarında muhatap bulmada ciddi sorunlar yaşıyorlar. Bu sistemlerdeki mekanik veya elektronik arızaların  tamiratını yapıyoruz. Müşteri de bu hizmetten yüzde yüz olarak memnun kalıyor.  İstanbul içindeki bütün marinaları dolaşıyorum. Şehir içinde işi hızlandırmak adına gerektiğinde motosiklet kullanıyorum. Müşteriye randevu verdikten en fazla iki saat sonra o adreste olabiliyorum. Şehir dışı işlerimiz de oluyor.”Kutay Perde Firma Sahibi Kutay Baytu:
Motorlu veya mekanik sistemlerin çalışma prensiplerini değiştirip bu sistemleri keskin eğilimlerde çalışır hale getiriyoruz. Bu şekilde birçok teknede yabancı meslektaşlarımın ‘‘buraya perde yapılamaz” diye bıraktığı camlara, motorlu ve manuel sistem perdeler taktık.


Çıkabilecek hataları önceden görmek için sistemleri uzun bir süre atölyemizde çalıştırıyoruz
“Tekne sahipleri, yeni inşa ve refit, bakım onarım yapan tersaneler,  iç tasarım uygulamaları yapan firmalar müşterilerimiz durumunda. Ayhan Döşeme, Koray Yat Dizayn, Ordeko Dekorasyon ve Efor Yat Dizayn gibi firmalar ile çalışıyoruz.”

“Teknelerin iç tasarım mimarlarından bize ulaşan talepler doğrultusunda sistemimizi hazırlıyoruz. Perde şekillerimiz ve kumaş alternatiflerimizle sunum yapıyoruz. Bu sunum sonucunda tercihler doğrultusunda perdelerimizi dikim atölyemiz hazırlıyoruz.  Dikim atölyemiz haricinde büyük bir atölyemiz var. Burada sistemlerini takmadan önce uzun bir süre atölyemizde çıkabilecek hataları ilk önce kendimiz görüp, çözümlüyoruz. Teknelerde camlar genellikle eğimli oluyor. Keskin eğimler otomatik perde sistemlerin çalışmasına çok fazla izin vermiyor. Motorlu veya mekanik sistemlerin çalışma prensiplerini değiştirip oraya uyguluyoruz. Bu değişiklerle sistemler aynı mekanik sistemde düz camda çalışır gibi çalışıyor.”

Keypad ile iPad tarzı cihazlarla tüm perdelere hükmedebiliyorsunuz
“Son olarak Bilgin Yat’ın Eleda isimli teknesi ve KRM Yat’ın refit teknelerine perde sistemlerini yaptık. Eleda teknesinde perdelerde deri jaluziler kullandık, arkalarına blackout storlar yerleştirdik. Bilgin Yat’ın inşa ettiği projelerde çalışıyoruz. Perdeleri komple uzaktan kumandalı sistemle otomasyon sistemine bağlıyoruz. Keypad ile iPad tarzı cihazlar kullanarak tüm perdelere hükmedebiliyorsunuz.”
 
“Kendimizi tanıtmak adına fuarlara katılıyoruz. 2013 yılında CNR Boat Show  bu yıl da Pendik’deki İstanbul Boat Show’a katıldık. Gelecek yıl tekrar CNR Boat Show’a katılacağız. Fuarlarda müşterilerimiz aracılığıyla yeni kişiler tanıyoruz. Dergilerde çıkan reklamlarla kendimizi tanıtıp adımızı duyurmaya çalışıyoruz”“Buraya perde yapılamaz” denilerek bırakılan camlara perdeler taktık
“Yat sektöründe iş hacmimiz konut, işyerleri ve fabrikalara oranla daha küçük. Ama ben bu şekilde çalışmaktan çok keyif alıyorum. Kendimi burada sınıyorum ve aşıyorum. Birçok teknede yabancı meslektaşlarımın ‘‘buraya perde yapılamaz” diye bıraktığı camlara, motorlu ve manuel sistem perdeler taktık. Sonrasında da kendileri gelip bizim yaptıklarımızın fotoğrafını çektiler.”

“Altı yılda 30 metre üstünde megayat olarak 20-25 adet, 30 metre altında 300’e yakın teknede iş yaptığımızı söyleyebilirim. Ben teknelere yaptığım işlerden çok keyif alıyorum. Amaç para kazanmak değil, kendimizi aşmak. Standart işlerde tatmin duygusunu yaşamıyorsunuz. Doğru iş yapmaya çalışıyoruz. Yapamayacağımız iş olduğu zaman da, “biz bu yapamıyoruz” diyoruz. Müşteriye mahcup kalmak niyetinde değiliz. Doğru işi yapmak çok önemli.”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale