Anasayfa »  FİRMA  » Mega Yacht Transport Firma Ortağı Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Uçar: “5. yılımızda da sektörün lideri Mega”

Mega Yacht Transport Firma Ortağı Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Uçar: “5. yılımızda da sektörün lideri Mega”


2010 yılında iki ortak, Ömer Uçar’ın 8 yıl ve Defne Artar’n ise 15 yıllık denizcilik bilgisinden hareketle, yat-tekne taşımacılığındaki eksiklikleri görerek bir ihtiyaçtan ve sektördeki bazı firmaların talepleri doğrultusunda kurulan Mega Yacht Transport, 2014 yılında sektörde sözü geçen firmalarla olan partnerliklerine yeni katılımlar yaptı.

22 ülkede partneriyle butik şekilde hizmet verebilen bir operasyon ekibine sahibine sahip Mega Yacht Transport, gerekli durumlarda tekne yüklemelerine bizzat kendi ekibi ile yapıyor. İthalat yönünde Türkiye’nin en büyük tekne distribütörleri ile uzun soluklu bir çalışma için çalışma içinde olan firmanın taşımalarının yüzde 40’ını ise ihracat operasyonları oluşturuyor. 2014 yılında Amerika’ya ve körfez ülkelerine ihracat taşımalarını artıran firmanın bu teslimatlarında yerli tersanelerimizin ürettiği tekneler ile bireysel tekne taşımaları öne çıktı. Bu yıl CNR Boat Show’a, geçen seneye göre oranla 40-50 adet daha fazla tekne taşıyan firma, hava muhalefeti nedeniyle 7-8 adet tekneyi karadan taşıyarak zamanında fuara teslimatını gerçekleştirdi.

Mega Yacht Transport, yıllık bazda çalıştığı firmalarla fiyat garantisi sunarak, yıl içinde taşıma giderlerinde yaşanan artışları müşterilerine yansıtmıyor. Mega Yacht Transport olarak müşterilerine her zaman en iyi fiyatı ve en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını belirten Mega Yacht Transport Firma Ortağı Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Uçar, dergimizin sorularını cevaplandırarak firmanın son yıllardaki gelişimi, iş prensipleri, operasyon yapısı ve müşterilerine ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:
 
2014 yılı, 2013 yılına oranla Mega Yacht Transport açısından nasıl geçti?
“Yerel seçimlerin nedeniyle, 2014 yılının haziran ayına kadar marin sektöründe genel bir bekleyiş söz konusuydu. Siyasal belirsizlik, maalesef durgunluğu beraberinde getirdi. Seçimlerin sonrasında ise hem Mega Yacht Transport olarak taşıma işlerimizde hızlı bir artış, marin sektörünün genelinde de bir hareketlenme oldu. Firma olarak seçimlerden önceki durgunluğa bağlı olan kayıplarımızı, seçimler sonrası gelen 5-6 ay içerisinde kapatmayı başardık.”İhracat-ithalat yönlerinde tekne taşıma oranlardaki değişikler oldu mu?
“2014 yılının son çeyreğinden sonraki dönemde ihracat oranlarımızda artış oldu. Özellikle Türkiye’den Amerika’ya ve körfez ülkelerine ihracatlarımızın sayısı artış gösterdi. Ağırlık olarak yerli tersanelerimizin ürettiği tekneleri ile yerli ve yabancı müşterilerimizin bireysel tekne taşımalarını gerçekleştirdik. Yoğun bir şekilde Türkiye’den Amerika’ya çoğunlukla yabancı müşterilerimizin teknelerini taşıdık.”

“Firma olarak 2015 yılında ihracatların artacağını öngörüyoruz. Şimdiden 25 metre ve üstü uzunluklarda 6-7 adet tekne taşıma siparişine sahibiz. Bu teknelerden üçünü Uzakdoğu’ya, iki tanesini ise Amerika’ya teslim edeceğiz. İstanbul’daki limanlarımızın operasyonel anlamda tüm ekipmanlara sahip olması bizim işimizi de kolaylaştırıyor.”

“Diğer taraftan dolar kuru ve dövizin durumundan kaynaklanan kaygı, genel olarak piyasalara bir durgunluk getiriyor. Haziran ayındaki seçimlere kadar sektördeki belirsizliğin devam edeceğini düşünüyoruz. Tüm bu gelişmelere rağmen taşıma projelerimiz mevcut. Umuyoruz ki geçen sene olduğu gibi seçimlerden sonra yaşanan sektörel canlılık,  işlerimizi de yansır.”
“Mega Yacht Transport olarak şu an 22 ülkede butik şekilde hizmet verebilen bir operasyon ekibine sahibiz. Ekibimiz başta Amerika’nın Batı ve Doğu Yakası olmak üzere Singapur, Kore, Katar ve Ürdün gibi ülkelerde tekne indirme operasyonları yapabiliyor. Dünya üzerinde 22 partnerimizle birlikte hizmet veriyoruz. Gerekli durumlarda tekne yüklemelerine bizzat kendimiz de gidebiliyoruz. Spesifik olan askeri hücum botlarının, katamaranların ve deniz otobüslerinin de taşımalarını yapıyoruz. Bu süreçlerde prensip olarak bizzat firmamızın operasyon ekibi bütün operasyon işlemlerini üstleniyor.”CNR fuarı Mega Yacht Transport için nasıl geçti?
“Bu sene düzenlenen CNR Boat Show’a, geçen seneye göre 40-50 adet tekne daha fazla getirdiğimizi söyleyebilirim. Getirdiğimiz teknelerin %75-80 gibi bir bölümünün deniz aşırı nakliyesini hali hazırda Mega Yacht Transport olarak biz yapıyoruz. Teknelerin büyük bir çoğunluğu Amerika ve Avrupa’dan geliyor. Bu yıl bazı tekneler hava muhalefeti nedeniyle Avrupa’dan çıkamadı. Teknelerin zamanında gelebilmesi için yoğun bir çalışma ile kendi tırlarımızla limanlardan teslim alıp fuara yetiştirdik. Tekneler fuar alanına kadar deniz yoluyla geliyor olsaydı maalesef fuara yetişemeyecekti. Bu durumu öngörüp tedbirimizi alarak 7-8 adet tekneyi bu şekilde yetiştirmeyi başardık. Türkiye’de ilk defa sergilenen bu tekneler aynı zamanda fuarda satılan teknelerimiz arasında yer aldı.”

Müşterileriniz hakkında bilgi verir misiniz? Yeni katılımlar oluyor mu?
“Genel olarak müşterilerimizin distribütörleri ve üreticiler ile çalışıyoruz. Sektörde sözü geçen bu firmalarla partnerliğimiz devam etmek ile birlikte yeni katılımlar almaya devam ediyoruz. Mega Yacht Transport olarak ana çalışma prensibimiz 7/24 butik hizmet vermek üzerine ve bunu itinayla sürdürmeye çalışıyoruz. Telefonlarımız hafta sonları da açık, bize ihtiyaçları olduğu her zaman müşterilerimizin yanında oluyoruz. Müşterilerimiz zaman fark etmeksizin bize ulaştığında, çıkış limanları, varış süreleri ve teknelerinin son durumu gibi konularda anlık olarak bilgi verebiliyoruz.”Yıllık bazda çalışan firmalar için fiyat garantisi sunuyor musunuz?
“Müşterilerimizle yıllık bazda çalıştığımız için firma olarak fiyatlarımızı olabildiğince optimum düzeyde tutmaya özen gösteriyoruz. Tabii ki bizim kontrolümüz dışında denizcilik ile ilgili sektörel artışlar oluyor. Örneğin limanlardaki yıllık elleçleme,tarife artışları ve yakıt giderlerinde dönemsel olarak artışlar söz konusu olabiliyor. Fakat yıl içerisinde olabilecek yüzdesel artışları hiçbir zaman müşterilerimize yansıtma yoluna gitmiyoruz. Sonuçta sene başında anlaştığımız bir fiyat mevcut. Bu nedenle belirlediğimiz rakam üzerinden tüm yıl boyunca çalışıyoruz. Dönem sonunda fiyatlarımızı revize edip müşterilerimize gönderiyor, yeniden anlaşma yoluna gidiyoruz.”

Geride bıraktığınız 5 yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Mega Yacht Transport sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kuruldu. Müşterilerimizin gereksinimleri, talepleri göz önüne alınarak firma hayata geçirildi. Devam eden süreç içerisinde müşterilerimizin desteği sayesinde iş hacmimizde ve istihdam ettiğimiz personel sayısında artışlar oldu. Üretim sürecine bakıldığı zaman nakliye hizmeti hem üreticiler hem de ithalatçı firmalar için çok önemli bir maliyet kalemi olarak önümüze çıkıyor. Mega Yacht Transport olarak müşterilerimize her zaman en iyi fiyatı ve en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bu durumu sürdürebilmek için müşterilerimizle iyi ilişkiler geliştiriyoruz. Günümüzde müşteri portfoyümüzde yüzde altmış - yetmiş oranında artış sağladığımızı söyleyebilirim. Beşinci yılımızda da sektörün lideri Mega. Düzenli olarak çalıştığımız müşterilerimizin yanısıra sadece Türkiye’de değil, Rusya, Kıbrıs, Yunanistan ve Dubai gibi çevre ülkelerden de müşterilerimiz bulunuyor.”“Mega Yacht Transport olarak bu yıl CNR Boat Show’da düzenlediğimiz kokteyl ile beşinci yılımızı kutladık. Kokteyli misafirlerle bir arada olma amacıyla düzenledik, bu  nedenle gelip bizi ziyaret eden herkese teşekkür ederiz.”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale