Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » ANTALYA SERBEST BÖLGESİ

ANTALYA SERBEST BÖLGESİ
ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses

Dünya yat sektörünün önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya Serbest Bölgede, 2014 yılında toplam 27 lüks yat denize indirildi. Antalya Serbest Bölge işleticisi Anonim Şirketi (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, bölgede üretim yapan şirketlerin geçen yıl 27 lüks yatı tamamlayarak müşterilerine teslim ettiğini belirtti. Söz konusu yatların ortalama boy uzunluğunun 17 metre olduğunu söyleyen Gürses, geçen yıl teslim edilen yatların büyük boylarda olmadığını söyledi.

2008 yılında A.B.D.’de başlayan, daha sonra dünyaya yayılan finansal kriz döneminde küçük boy yat siparişlerinde ciddi bir azalma olduğunu, fakat buna rağmen büyük boylardaki siparişlerin arttığını ifade eden Gürses, “Geçen seneden itibaren tekrar küçük boy siparişleri almaya başladık. Bu durum, orta gelir grubunun harcama yapmaya başladığını, yani ekonomik krizin etkilerinin giderek azaldığını gösteriyor” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Büyük boy bir yatın tamamlanmasının 2,5 - 3 yılı bulabildiğini kaydeden Gürses, bu yıl biri 63 diğeri 60 metre boyunda iki adet ultra lüks yatın denize indirileceği bilgisini paylaştı. Bu yatlardan birinin nisan ayında, diğerinin ise haziran ayı içerisinde denize indirilmesinin planlandığını belirten ASBAŞ Genel Müdürü Gürses, “Neredeyse bir gemi büyüklüğünde olan bu yatların denize sorunsuz bir şekilde indirilmesi için altyapı problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Belki yüzer bir havuz yardımıyla, belki bir gemi vasıtasıyla bu yatları indirmemiz gerekecek” dedi.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale