Anasayfa »  FİRMA  » NETA ELEKTRONİK Marinesat ile yatlarda kullanımını artırıyor

NETA ELEKTRONİK Marinesat ile yatlarda kullanımını artırıyor


Hareket halindeki araçlarda kaliteli yayın talebine paralel olarak, elektronik endüstrisi de bu alanda hızlı bir gelişim içinde. Kendi geliştirdiği mobil uydu anten teknolojisiyle alanında Türkiye’de üretim yapan tek şirket olan Neta, ürünlerini, yurtdışından hiçbir üretim lisansı veya know-how kullanmadan, kendi ARGE çalışmalarıyla geliştirmiş.

Ürünlerini, yalnız iç piyasada değil, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede kullanıcıları ile buluşturan Neta, hareket halindeki kara araçları, hareket halindeki deniz araçları ve özellikle karavanlar için durağan anten sistemleri olmak üzere 3 grupta ürünlerini piyasa sunuyor. ISO9001:2008 Kalite Sistem Belgesine sahip olan firma, ürünlerini CE, ROHS ve E gibi uluslararası kalite standartlarında üretiyor. 1997 yılında almış olduğu ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri belgesini kesintisiz olarak bugüne kadar devam ettirdiğinden dolayı Neta,  TSE tarafından 2013 Yılı TSE Kalite Ödülü’nü aldı.Marinesat ürünleri ile marin sektöründe de faaliyet gösteren Neta, yatlara yönelik MRA modelinde 45 cm’lik çanak çapında iki, 60 cm’lik çanak çapında iki olmak üzere kullanıcılara toplam 4 ürün sunuyor.
Neta Mobil Sistemler Satış Sorumlusu Akın Altın, beş yıldır marin sektöründe faaliyet gösteren Neta’nın pazar payını sürekli artırdığını belirterek dergimizi şu açıklamalarda bulundu:

Neta, marin sektöründe faaliyetlerine ne zaman başladı?

Neta Elektronik marin sektöründe 2009 yılından beri faaliyet gösteriyor. Piyasadaki global markalar düşünüldüğünde daha yeni bu sektöre girdiğimiz söylenebilir.  Ancak firmanın üretim geçmişine baktığınızda oldukça eski ve köklü bir firma. Sektörde birçok ilkleri gerçekleştiren Neta, 1987 yılından beri TV anten, TV yükselticiler analog receiver ve sonrasında dijital  ve HD receiver, profesyonel cihaz üretiminde sürekli büyüyen bir firma. Bugün profesyonel olarak neredeyse tüm radyo ve televizyon kanalları bizim ürünlerimizi kullanıyor. Canlı yayın araçlarında da karavan tipi antenlerimiz hizmet veriyor.  Karada karavan antenlerinde en yaygın marka biziz. Avrupa’nın önde gelen ülkelerini giderek artan oranlarda ihracat yapıyoruz. Yine Mobilsat modelimizle binlerce otobüs, personel ve öğrenci taşıyan servis araçları, VIP araçlarda bizim ürünlerimiz kullanılıyor. Karada yaygın bir ağda ürünlerimizin yer alması yat sektöründe de gelişmemize katkı sağlıyor. 

Pazar performansınız nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yerli bir üretici olduğumuz için müşteriye doğrudan fabrikadan ürün alma ve çok yaygın servis olanakları sunuyoruz. Günümüzde geri dönüş, satış sonrası hizmetler ürün satışından daha önemli hale geldi. Örneğin ithal ürünlerde ana kartta bir sorun olduğu zaman müşterinin birkaç ay sorunun çözümü için beklemesi ve masraf yapması gerekiyor. En uzak bölgelere dahi yedek parçamız teknik servisimize bir gün sonra ulaşıyor. Üretimimiz yerli olduğu için ürün fiyatlarımız oldukça uygun. Satış sonrası teknik servisteki yedek parça fiyatları diğer markalara oranla da çok daha düşüktür.

Müşterilerin ürün tercihlerinde kalite ve fiyat öne çıkan iki temel unsur. İki tercihi de karşıladığımız için pazar performansımız sürekli bir gelişim içinde. Fuardaki ilişkilerimiz ve bayilerden bize yönelik bilgi akışına göz önüne alarak marin sektöründe sadece anten satışları baz alındığında en çok satan firma olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ürünlerinizi hangi kanallarla müşterilere ulaştırıyorsunuz?
Denize kıyısı olan her bölgede bayilerimiz var. Bu bayilerimiz ürün satışı, montaj, yerinde bir yıllık ücretsiz bakım ve servis hizmeti veriyorlar. Ayrıca keşif, ürün montajı ve devreye alma hizmetlerimizi de bu bayiler aracılığıyla müşterilerimize ulaştırıyoruz. Müşteri memnuniyetimiz oldukça yüksek. Merkez ofis olarak biz ürün satışı ve servis hizmetleri ve tanıtma yönelik alt yapıyı oluşturuyoruz. Tersanelerden bize ulaşan ürün taleplerine de bayilerimize yönlendiriyoruz. Güçlü bayi yapısı ile hareket etmeye özen gösteriyoruz.


Neta Mobil Sistemler Satış Sorumlusu Akın Altın

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Uydu yayınlarından daha güçlü veri, yayın alabilmek için alıcı, receiver kalitesi ve çanak iki önemli faktör. Dünyada bu sektörde üretim yapan firmalar arasında sadece Neta kendi receiverinı da üretmekte. Bu özelliği sayesinde receiver cihazları hem anteni kontrol etmekte hem de alıcı görevi görmekte. Çanak boyutu, anten çapı arttıkça alınan yayının kalitesi de artıyor. Bizim 45 ve 60 cm’lik olmak üzere iki çanak boyutumuz var. Anten çapı 45 cm olan ürünlerimiz 30 feet 10 metre ve altındaki genelde bir veya iki kamaralı tekneler için kullanıma uygun. Tekne boyu ve kamara sayısı arttığında çanak çapları da büyüyor. Genelde 10 metre üstü teknelerde 60’cm’lik çanaklar tercih ediliyor. Çanak çapın arttıkça ürünün verimi, aldığı sinyal gücü de artıyor.   

Ürünlerinizdeki fiyat avantajının kaynağı nedir?
TV’ye gelen yayının kalitesi, uydu sinyalinin gücü belirliyor. Müşteriler, kullanıcılar bunun yeterince farkında olamayabiliyorlar. Pahalı ürünlerle daha iyi bir yayın kalitesine sahip olacaklarını inanıyorlar. Oysa bizim yerli ürünlerimiz ile bunun iki-üç katı fiyatında olan yabancı marka ürünler ile arasında hiçbir fark yok. TV yayını alımına yönelik olarak da ürünlerde kullanılan malzeme ve sistemler hemen hemen nitelik olarak aynılar.

Yurtdışından gelen ürün fiyatlarına gümrük vergileri, distribütör karı ve bayi karı eklendiği için ürün son kullanıcıya gidene kadar fiyatlar iki-üç katına çıkıyor.   Bu ekstra giderler kaldırıldığında ithal ürünlerle bizim ürünlerimiz aynı fiyata geliyor. Ama bunu müşterilere anlatmak hiç de kolay olmuyor. Yine de marin sektöründe çok güçlü olan yabancı marka bağımlılığını kırdığımızı söyleyebilirim. Dünyada bu alandaki 6 büyük üreticinin arasında yer alıyoruz. Bizim dışımızda yerli bir ürün ve üretici yok. Türk malına karşı oluşturulmuş kötü imajı lüks tüketim sektörlerinden biri olan marin sektöründen yavaş yavaş siliyoruz. Bizim ürünlerimiz GPS ve otoskew destekli özellikleri sayesinde LNB hareketiyle uyduya otomatik olarak kilitleniyor. Bazı markalarda bunlar opsiyonel olarak artı fiyatla sunulurken biz de bu özellikler standart olarak kullanıcılara sunuluyor.

Fuarlar size ne yönde katkı sağlıyor?
Katıldığımız bütün fuarlar bize her geçen yıl artılar kazandırdı. Sezon öncesi yapılan bir fuarda tanıştığımız bir kişi sezon sonunda yapılan bir fuarda müşterimiz olabiliyor. İstanbul’daki iki yat fuarı dışında İzmir, Göcek ve Bodrum fuarlarına katıldık. Yat fuarları dışında dünyanın birçok ülkesinde katıldığımız başka fuarlarda var. Yine Türksat’ın Teledünya ve Uydunet servislerinin çözüm ortağı olarak da fuarlarda yer alıyoruz.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale