Anasayfa »  FİRMA  » Avrupa Yat ve Teknik Firma Sahibi Ergin Aktaş: “Güvenilir şekilde büyümek istiyoruz”

Avrupa Yat ve Teknik Firma Sahibi Ergin Aktaş: “Güvenilir şekilde büyümek istiyoruz”


Boya ürün grubunda geniş bir ürün yelpazesine sahip Avrupa Yat ve Teknik, Teknomarin ve Hempel bölge bayiliklerine, Türkiye pazarına geçtiğimiz yıl giren Boero markasını da etkiledi. Satışını yaptığı marin ürünlerin bir kısmını doğrudan ithal eden firma, 10’nun üzerindeki markanın bölge bayisi. Bazı markaların yetkili servis noktası olarak da hizmet veren firma, şehir dışına da ürün sevk ediyor. Web sitesi üzerinden gerçekleştirilen satışlarda alıcılara taksit imkânı sunuluyor. Tuzla tersaneler bölgesindeki mağazasında faaliyetini sürdüren Avrupa Yat ve Teknik Firma Sahibi Ergin Aktaş, sektöre bir arkadaşının ısrarı ile girmiş. Aktaş,  satışını yaptıkları ürünler, sundukları hizmetler, müşterileri ve hedefleri hakkında dergimizi şunları söyledi:Yat sektörüne yönelik firmalara toptan ürün satışı yaparak sektöre adımımı attım. Firmalara o zamanlar Dyo ve Dewlüx marin zehirli boyalarının toptan satışını yapıyordum. Marin sektörü ile ilgili daha öncesinde bir bilgim yoktu. Dyo’da satış pazarlamada çalıştığım sürede bazı yabancı ve ithal ürünleri, satıcılara toptan olarak satıyordum. 2006 yılında bir arkadaşımın ısrarı sonucunda bir mağaza açalım fikriyle işe girdik. Başlangıçta Avrupa Yat Teknik firmasının sahibi bizim müşterimizdi. Burayı devraldık. Eksik olan ürün gruplarını ürün yelpazemize ekleyerek Avrupa Yat ve Teknik olarak 2006 yılında işe başlamış olduk. 2007 yılında ise ortaklığımızı bitirerek Avrupa Yat Teknik olarak tek başıma sektörde devam etmeye başladım.

Daha fazla öne çıkan ürün grubumuz boyalar ve sarf malzemeleri

Teknomarin ve Hempel ürünlerinin bayiliğini yapmaktayız. Yakın zamanda Boero bayiliğini de bünyemize kattık. Satışını yaptığımız ürünlerin bazılarını doğrudan kendimiz ithal ettiğimiz gibi, bazılarını da yurtiçi piyasasından tedarik ediyoruz. Bayisi olduğumuz ürünler arasında Devlüx boya tabancaları, Binks pompalar, Mirka zımpara grubu, Simson yapıştırıcı grubu, Deralsko ölçüm cihazları ve Deltaplus iş güvenliği ekipmanları bulunuyor. Bu ürünlerin satış ve toptan satış hizmetlerini vermenin yanı sıra yetkili servisi konumundayız. Avrupa Yat ve Teknik öncesinde yıllarca Dyo’nun ana bayisinde çalıştım. Uzun zamandır boya işiyle uğraştığım için boyalar ve sarf malzemeleri daha fazla öne çıkan ürün grubumuz. Satıcılara sorduğunuz zaman mutlaka bizden destek ve malzeme aldıklarını söyleyeceklerdir. Stoklu çalıştığımız için, bu konuya ağırlık veriyoruz. Satıcılar arasında  “dışarıda bulamadığınız bir boya varsa, onu Avrupa Teknik’te bulursunuz’’ diye biz işaret ediliyoruz. Zaman zaman Proteksan ile de çalışıyoruz. Bulamadıkları ürünler veya bizim yurtdışından getirdiğimiz ürünler oluyor.

Müşterilerimiz ile uzun soluklu ilişkilerimiz var

Tekne imalatçıları, refit işi yapanlar, tekne kullanıcıları ve tekne boya uygulamaları yapan firmalar müşterilerimiz durumunda.  Antalya Serbest Bölge’sinden de müşterilerimiz var. Müşterilerimiz bize liste gönderdiği zaman, ürün bizde olsun olmasın onu tedarik edip hızlı bir şekilde cevap veriyoruz. Müşterilerimiz ile uzun soluklu ilişkilerimiz var. Önemli olan müşteriye iyi hizmet vermek ve güven uyandırmak. Fiyat tercihi ve karşılıklı güven bu ilişkilerimizde önemli etkenler. Örneğin Yonca Tersanesi ile yıllardır çalışıyoruz. Verdiğimiz fiyat her zaman müşteriye iyi gelmiyor olabilir, piyasada rekabet çok arttı. Fiyatlarımızı olabildiğince uygun vermeye çalışıyoruz.Büyük teknelere malzeme veriyoruz ve doğal olarak risk de yükseliyor

Eskiden küçük tekne imalatı daha fazlaydı. Küçük teknelere mal veriyorduk,  tahsilâtı daha kolay oluyordu. Şimdi büyük teknelere malzeme veriyorsunuz ve doğal olarak risk de yükseliyor. Bu durum genelde yurtdışına yapılan teknelerde oluyor. Yurtdışından para akıcı şekilde gelmiyor, malzeme vermezseniz de olmuyor. Müşteri sayısı belli, pasta belli, piyasa daralmış durumda. Bizden ve başka firmalardan ayrılanlar, kendi mağazalarını açıyor. Rekabet alabildiğince genişledi. İş artmıyor ve karlar anormal derecede düştü. Bu gibi sıkıntılar devam ediyor.

Merdivenleri birer birer çıkmak istiyoruz
Avrupa Yat ve Teknik olarak genişleme konusunda projelerimiz var. Tuzla Marina’da kesinlikle olmak istiyoruz. Marina ile bir başkasının sizden daha iyi diyalogu varsa o kişi ile anlaşabiliyor, bu tip durumlar da oluşabiliyor. Başka şehirler üzerinde düşündüğümüz projelerimizin görüşmeleri devam ediyor. Şehir dışına açılacağız. Şu anda görüşmeleri yapıyoruz. Fuarlara olabildiğince katılmaya çalışıyoruz. Son olarak Tüyap fuarına yer aldık. Bu sene CNR’daki fuara katılıyoruz. Sektörde güvenilir şekilde büyümek istiyoruz. Bu sene iki trilyon sattık, seneye dört trilyonluk satışımız olsun gibi bir durum değil bu. Firma olarak, belli standartlarda her sene merdivenleri birer birer çıkmak istiyoruz.10’nun üzerindeki markanın bölge bayisi ve bazı markaların yetkili servis noktası olarak da hizmet veren Avrupa Yat ve Teknik, deneyimli satış ekibi ile taleplere hızlı bir şekilde cevap veriyor.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale