Anasayfa »  FİRMA  » MARIN BASE Mürettebat bordrolama hizmetleri vermeye başladı

MARIN BASE Mürettebat bordrolama hizmetleri vermeye başladıMarin Base’in kurucu ortakları Bahadır Şen ve Seda Şanlısoy


Türkiye’de yeni bir iş kolu olarak yat yönetimi hizmetleri hızla gelişiyor. Tekne sahibi adına teknelerinin tüm işleri ile ilgilenen Marin Base, charter firmalarından farklı olarak ticari teknelere değil sadece kişisel kullanımdaki özel teknelerin sahiplerine hitap ediyor. Hali hazırda 9 teknenin yat yönetimini üstlenen Marin Base, mürettebat bordrolama hizmeti ile sektörde oldukça problemli olan bir konuda iki yönlü çözüm olanağı sunuyor. İtalya’dan biri Maori diğeri ise Amer isimli iki tekne markasının sıfır tekne satışı distribütörlüğünü alan firma sakin bir şekilde, güvenilir ve emin adımlarla ilerleme kaydetmeyi hedefliyor. Bağdat Caddesinde hizmet vermeye devam eden Marin Base’in kurucu ortakları Bahadır Şen ve Seda Şanlısoy firmanın kuruluşu, hizmetleri, hedefleri ve gelişimi hakkında dergimizin sorularını cevaplandırarak şu açıklamalarda bulundu:

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Marin sektörüne nasıl girdiniz?
“İkimiz de Türk Deniz Kuvvetleri kökenliyiz. Ben yüzbaşı rütbesindeyken görevimden ayrıldım, Seda Şanlısoy ise 2012 yılında binbaşıyken emekliliğini istedi. Sonrasında yaklaşık bir sene kadar bir yat yönetimi şirketinde çalıştık. 2013 yılında ise kendi şirketimizi kurarak sektöre hizmet vermeye başladık.”

“Deniz kuvvetlerinden ayrılırken kendi firmamızı kurmak gibi bir düşüncemiz yoktu. Hatta yat yönetimi servisinin var olduğundan dahi haberimiz yoktu. İlk çalıştığımız firmalar sayesinde böyle bir servisin varlığını öğrendik, bunun gerekliliğinin ve sektörde çok ciddi bir ihtiyaç olduğunun farkına vardık. Sonrasında  yat yönetimi konusunda devam etmeye karar verdik. Konumunun öneminden dolayı ilk ofisimiz Bostancı’da, Altıntepe mahallesinde bulunuyordu. İstanbul trafiğini düşündüğümüzde Pendik Marina ve Fenerbahçe Kalamış Marina’nın tam ortasında olması, aynı zamanda deniz otobüsüyle Ataköy Marina’ya da uygun bir mesafede oluşu nedeniyle Bostancı tercihimizdi. Dolayısıyla İstanbul’daki üç marinayı birden rahatlıkla kapsama alanımıza aldık.”

Yat yönetimi hizmetiniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Yat yönetimi temel olarak, teknenin sahibi adına her yönüyle işletilmesidir. Tarihsel olarak yat yönetiminin çıkış noktası charter firmalarının kiraladıkları yatların tüm ihtiyaçlarını karşılamaları ile gerçekleşti. Marin Base’den önce kişisel teknelerde böyle bir hizmet söz konusu değildi. Biz Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirdiğimiz yat yönetimi hizmeti ile tekne sahibi adına kişisel teknelerinin herşeyi ile ilgileniyoruz. Charter teknelerle ilgilenmiyoruz, ticari tekneler bizim ilgi alanımızın dışında kalıyor, sadece kişiye özel teknelerin sahipleri ile çalışıyoruz. Tekne sahibinden tek farkımız, biz tekneyi kullanmıyoruz. Bu konu dışında yasal olarak tekne sahibi ile aynı haklara sahibiz.”

Öncelikli hizmetlerinizden bahseder misiniz?
“Ana iş kolumuzu yat yönetimi olarak görüyoruz. Yat alım-satımı ise, bizlere güvenen müşterilerimizin gelip yatlarını satmamızı, tekne arayışlarında yardımımızı istemeleri üzerine ‘biz bu işi yapmıyoruz’ demek istemediğimizden üstlendiğimiz ek bir hizmet olarak öne çıkıyor.”

“Bir diğer yeni hizmetimiz ise mürettebat bordrolama hizmetimiz kapsamında yabancı teknelerde çalışan Türk mürettebatların SGK güvencesine alınıp, bordrolanmasıdır. Yabancı bayraklı teknelerin Türk mürettebatı, tekneler yabancı bir şirkete ait olduğu için ve yabancı şirketlerin de yasalarımız gereği Türkiye’de SGK kaydı yaptırma hakkı olmadığı için ne yazık ki SGK kaydı olmaksızın çalışıyor. Bu yüzden kaptanlar ve gemiciler ya hiç çalışmıyor görünüyor yada tekne sahibi iyi niyetli bir insan ise mürettebatını kendi şirketinde alakasız işlerde işçi, kapıcı, şoför vb. çalışan olarak gösteriyor. Bu durumun iki türlü sıkıntısını yaşıyoruz. Birincisi, mürettebatın başına teknedeyken bir şey geldiğinde, iş başında olmadığı için hiç bir hak iddia edemiyor. İkincisi ise, mürettebatın kasıtı veya ihmali sonucu tekneye zarar gelirse hiçbir şey yapamıyorsunuz, çünkü o sırada resmi olarak teknenin mürettebatı olarak görünmüyor. Marin Base olarak biz, mürettebat mevcut değilse tekne sahibiyle yaptığımız anlaşmaya göre mürettebat buluyoruz. Mürettebat var ise, Marine Base üzerinden kaptan ve gemicilerin sigorta işlemlerini yapıyor, sonrasında mürettebatı ilgili tekneye resmi anlaşma ile kiralıyoruz. Mürettabat SGK güvencesi ile birlikte teknesinde kaptan veya gemici olarak çalışmaya devam ediyor. Bu çalışanlar gelecekte mevzuat uygun hale geldiğinde yıpranma payından da faydalanacaklar.”
    “Müşterilerimiz genel olarak Türkiye’deki Türk müşteriler fakat ağırlıklı olarak yabancı bayraklı Türk tekne sahiplerine hizmet veriyoruz. Bunun yanısıra Türkiye’de teknesini barındıran çok sayıda yabancı müşterimiz de bulunuyor”

Kaç teknenin yat yönetimini yapıyorsunuz? Müşterilerinizi nasıl seçiyorsunuz?
“Şu anda dokuz tane teknemizin yat yönetimini yapıyoruz. Bizim hedef kitlemizi 15 metre ve üzeri özel yatlar oluşturuyor. Yönetimini ilk aldığımız tekne ve en son şubat ayına kadar yönettiğimiz en büyük teknemiz 25 metre boyundaydı ve genelde 20 metrenin altında teknelerimiz vardı. Şubat ayında yönetimini aldığımız 52 metrelik tekne ile birlikte yat yönetiminin şampiyonlar ligine çıkmış olduk. Bu tekne hem boy hem de megayat olarak düşünüldüğünde diğer tüm teknelerimize bedel özellikleri barındırıyor.”

“Alım satım işlerinde, genellikle ikinci el teknelerde broker olarak isimlendirilen şekilde çalışmıyoruz. Biz, müşterilerimiz ile brokerlar arasında köprü kuruyoruz. Kendi portföyümüze broker olarak tekne almıyoruz. Yalnızca, bizden tekne almak isteyen müşterilerimizi, profesyonel ve güvenilir brokerlar ile bir araya getiriyoruz. Tanıdığımız, iyi bildiğimiz, güvenilir ve dürüst brokerlar ile Türk müşterileri bir araya getiriyoruz.”

“İtalya’dan biri Maori diğeri ise Amer isimli iki çok özel tekne için sıfır tekne satışı distribütörlüğü aldık. Satışları kolay olmamakla birlikte, hem kaliteli işçilik ve malzeme kullanımı, hem de üretim teknikleri ile yüzümüzü kara çıkartmıyorlar. Bu teknelerin satışını henüz gerçekleştiremedik fakat doğru alıcının bizi bulacağından eminiz.”

Müşterileriniz kimler?
“Müşterilerimiz ağırlıklı olarak Türkiye’deki Türk müşteriler fakat daha da özelleştirirsek ağırlıklı olarak yabancı bayraklı Türk tekne sahiplerine hizmet verdiğimizi söyleyebiliriz. Bunun yanısıra Türkiye’de teknesini barındıran çok sayıda yabancı müşterilerimizle de çalışıyoruz. Yabancılarında müşterimiz olmasını sağlamakla birlikte ilk hedefimizde yabancı bayraklı Türk tekne sahipleri bulunuyor.”

Müşteri sayınızı artırmada nasıl bir yol izliyorsunuz?
“İşe ilk başladığımızda sektörde hiç müşterimiz yoktu, bu sebeple önceden tanıdığımız insanlara yöneldik. İnsanlara telefon veya e-posta yoluyla ulaşmaktan ziyade yüzyüze karşılıklı görüşmenin önemine inanıyoruz. Sektörde e-posta ile her daim cevap alabildiğiniz ve telefon ile her zaman ulaşabildiğiniz fakat kendisini göremediğiniz, profesyonel görünümlü ama tam anlamıyla profesyonel olmayan çok sayıda kişi olduğu için biz hep yüzyüze görüşmeleri tercih ettik. Daha önce tanıdığımız ve yeni tanıştığımız insanlara yat yönetimi olarak ne yaptığımızı anlattık. Bu süreçte tıkandığımız konu ise, ‘biz bunu yapıyoruz, şunu yapıyoruz’ dememize rağmen elimizde yaptığımız işin bir referansı yoktu. Anladık ki elimizde bir örneği olmadan işimiz insanlar tarafından tam olarak anlaşılamıyor. Bu yüzden ilk müşterimizi alırken, fiyat politikası vb. gibi konulara bakmadık ve ilk işimiz üzerine bütün gelişimimizi temellendirdik. Verdiğimiz hizmetin hem mürettebatı hem de müşterimizi memnun etmesi ve tekne sahibinin yakın çevresiyle bizimle ilgili düşüncelerini paylaşması sayesinde bizim asıl değerimiz ortaya çıktı.”    “Asıl hedefimiz, birlikte yaptığımız güvenilir iş sayesinde tekne sahiplerinin teknelerinden gerçekten keyif almasını sağlamak. Sahiplerinin tekneleri satın alırken, kullanırken ve nihayetinde satarken mutlu bir süreç yaşamasını istiyoruz”


“Fuarlara katılım göstermek, basın ve yayında görünmek bizim için önemliydi. Bu iki etkenin mutlaka büyük bir katkısı olmasına rağmen, hizmet verdiğimiz teknelerin olumlu geri dönüşleri ve tekne sahiplerinin çevrelerine verdiği olumlu referanslar bize direkt etkisi olan konular. Basın ve yayını, reklamı yalnızca marka bilinirliliği yaratmak adına kullanıyoruz fakat yat yönetimi kişisel kullanımda olan teknelere hitap ettiği için bir şekilde reklamın faydası oluyor diyebiliriz. Türkiye’de özellikle tekne sahipleri ve kaptanlarının görece ufak bir camiası var. İyi veya kötü her şey çok çabuk yayılıyor. Bu nedenle işinizi iyi yaptığınız sürece olumlu referanslarınız çok kısa sürede duyuluyor.”


Gelişiminizi ve potansiyelinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Hedeflerimiz yüksek fakat ortalama bir hızda seyrediyoruz. Hızlıca yükselip birden düşmek istemediğimizden, yavaş yavaş çıtamızı yükselteceğiz ve orada kalıcı olacağız. Kontrolsüz bir hızda değil, amiyane tabirle sindire sindire büyüyelim istiyoruz. Sektörün, tekne sahiplerinin ve yat camiasının bizi sindirmesini istiyoruz. Çünkü, hiç kolay olmayan, karşılıklı güvene dayanan özel bir iş yapıyoruz. Asıl hedefimiz insanların kafasında güven kelimesi ile Marin Base’i yan yana getirebilmek. Bu iki kelime birbirine yaklaştığı müddetçe biz doğru yoldayızdır, bunun çabuk oluşmasının iyi birşey olmadığı düşüncesindeyiz. Yavaş yavaş, zaman içerisinde deneyerek ve görerek bu durumun oluşmasını istiyoruz. Şu an tam hedeflediğimiz noktadayız. İlerleme hızımız yavaş gibi durabilir fakat bu bizim tercihlerimizden kaynaklanıyor. Sakin bir şekilde, güvenilir ve emin adımlarla ilerlemek istiyoruz.”

Marin Base olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?
“Asıl hedefimiz, birlikte yaptığımız güvenilir iş sayesinde tekne sahiplerinin teknelerinden gerçekten keyif almasını sağlamak. Sahiplerinin teknelerini satın alırken, kullanırken ve nihayetinde satarken mutlu bir süreç yaşamasını istiyoruz. Aynı zamanda mürettebatın da mutlu olmasını hedefliyoruz. Ana hedefimiz ise her zaman yat yönetimi yapabilmek. Alım satım bizim için tamamen bir yan dal konumunda bulunuyor. Hedefimiz, doğru brokerlar ile doğru alıcıları buluşturmak. Sektörde iş yapan problemli brokerlar yüzünden ağzı yanan çok sayıda alıcıya rastlıyoruz. Tanıdığımız, bildiğimiz yerli veya yabancı brokerlar ile güvenilir müşterilerimizi buluşturmak istiyoruz.”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale