Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » ALİAĞA ÇATLIDERE

ALİAĞA ÇATLIDERE
Türkiye’nin tekne üretim merkezi olan İzmir, eski günlerine kümelenme modeliyle dönmeyi hedefliyor. Aliağa, Çaltılıdere Mahallesi’nde bulunan 1 milyon 210 bin metrekarelik alanda, ‘Tekne İmal ve Çekek Yeri’ kurulması amacıyla tahsis edilen bölge, yatırımcılarını bekliyor.

Çaltılıdere Mahallesi, Hacı Ahmet Koyu mevkiinde yapılan ekonomik, teknik ve finansal değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından, imar planında bölgenin ‘Tekne İmal ve Çekek Yeri’ olarak düzenlenmesi kararı onaylandı. Planın onaylanması ile birlikte gerekli hazırlıkları yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, bölgenin tahsis duyurusunu 29290 sayılı Resmi Gazete’de yayımladı.Yayımlanan tahsis duyurusunda, yatırım yapmak isteyen kooperatiflerin Resmi Gazete’de yapılan ilan tarihinden itibaren 20 iş günü içerisinde kapalı zarf usulüyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğüne başvurması gerektiği belirtildi.  Bölgenin ‘Tekne İmal ve Çekek Yeri’ olarak tahsis edilmesini değerlendiren Çaltılıdere halkı, yapılacak olan tesisin çevreye duyarlı olarak inşa edilmesine dikkat çekerek, bölgede yapılacak tesisin hava kirliliği oluşturmasından çekindiklerini belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde çeşitli semtlerde imalat ve ticaret faaliyetlerini sürdüren tekne ve yat imalatçıları ile bunlara ait yan sanayi iş kolundaki şirket ve iş sahiplerinin oluşturduğu İzmir Tekne  İmalatçıları Dayanışma Derneği’nin, 40 tanesi tekne imalatçısı olmak üzere kayıtlı 79 üyesi mevcut. Proje ile 5.000 kişiye istihdam sağlanabilmesi, ülke ekonomisine yılda yaklaşık 10 milyon dolar katkı sağlanması hedefleniyor.
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale