Anasayfa »  FİRMA  » HEXAGON STUDİO VE DAMEN SHİPYARDS ANTALYA İŞBİRLİĞİ

HEXAGON STUDİO VE DAMEN SHİPYARDS ANTALYA İŞBİRLİĞİ


Damen Shipyards Antalya’ya, Damen Shipyards Grubu’ na ait, 15,7 metre boyundaki bir iş teknesinin, karina,  güverte ve güverte üstü elemanları modellerini üreterek teslim eden Hexagon Studio, ikinci proje kapsamındaki ürün modellerinin ilk teslimatlarını gerçekleştirdi. Kıraça Holding ve Hexagon Danışmanlık iştirakiyle 2005 yılında kurulan ve Türkiye’deki en büyük bağımsız AR-GE firması olarak nitelendirilen Hexagon Studio, Sirena Marine, Borusan Marine, Azimut İtalya, RMK Marine ve Es Line gibi prestijli yat üretici referanslarına Damen Shipyards Antalya’yı ekledi.

2015 yılının başlarında Damen’e hizmet vermeye başlayan Hexagon Studio, 2015 yılında 15,7 metre boyunda 5,5 metre genişliğindeki bir kılavuz kaptan teknesinin, karina, güverte ve güverte üstü elamanlar modellerini biri 26 diğeri 6 metre uzunluğundaki iki adet 5 eksen CNC tezgahlarından faydalanıp imal ederek teslim etti. İkinci proje üzerinde çalışmalarını sürdüren firma, proje kapsamında 14,8 metre boyundaki bir karakol botunun, kompozit modellerinin ilk teslimatlarını gerçekleştirdi. Hexagon Studio İş Geliştirme Sorumlusu Efe Erdönmez, 2013 yılından sonra yat sektöründe müşteri çeşitliliğini artırmaya yöneldiklerine, bu çabalarının güzel sonuçlarından biri olarak Damen Shipyards  Antalya ile çalışmaya başladıklarını söyledi. Erdönmez, Damen Shipyards Antalya’nın iş hacminin artmasına paralel olarak, gittikçe gelişen, uzun soluklu bir çalışma hedeflediklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

2013 yılında itibaren denizcilik sektöründeki çalışmalarımıza ağırlık verdik
“Heksagon Studio olarak otomotiv, denizcilik, savunma sanayi, raylı sistemler gibi sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. 2013 yılında katıldığımız Türk Kompozit Zirvesi ve yine 2014 yılında katıldığımız İstanbul Boat Show sonrasında müşteri çeşitliliğimizi ve portföyümüzü arttırmak için denizcilik sektöründeki çalışmalarımıza ağırlık verdik. Zaten Sirena Marine ile uzun soluklu bir çalışma içindeyiz.  Boat Show’da tanıştığımız firmalarla iletişimimizi fuar sonrasındaki ziyaretlerle devam ettirdik. Antalya Serbest Bölgesi, süperyat imalatçılarının da yoğun olduğu bir bölge. Bölgeye ziyaretimiz öncesinde firma olarak kimlerle görüşebileceğimiz konusunda bir çalışma yaptık.  Bu kapsamda Damen Shipyards Antalya ile ilk görüşmelerimizi gerçekleştirdik.”Memnun müşteriler
“Damen Shipyards Group Hollanda’lı bir aile şirketi, fakat kurumsal bir firma. Damen Shipyards’ın Antalya’daki iş hacminin artmasına paralel olarak, bir sonraki hedefimiz, mühendislik anlamında kendilerine destek vermek. Damen Shipyards Antalya’da üretime yeni başlamış bir firma, tabii bu gelişmeler zamanla olacak.”
“Bizim verdiğimiz hizmetleri Avrupa’ dan bir ülkeden almış olsalardı fiyat olarak daha yüksek bir tablo oluşacaktı. Bir fiyat avantajımızın olduğu kesin.  Yabancı firmaları Türkiye’ye çekmek istiyorsak, ilk başta fiyat avantajı olmalı. İlk olarak fiyatlara bakıyorlar sonrasında yeterliliğimizin olup olmadığını görmek için incelemeye geliyorlar. Firma yeterliliğimizin çok üst düzeyde olmasından müşterilerimiz çok memnun kalıyorlar. Yurtdışındaki müşterilere açılmamızı da bu sayede sağlıyoruz.”

“İlk ve ikinci çalıştığımız projeler halihazırda alüminyum üretilmekte olan teknelerin kompozite dönüşümü ile ilgiliydi. Damen, Antalya Tersanesi’ni de kompozit merkezi olarak kurmuş. Bu şekilde gelişmesini istiyorlar. Bu gelişmede bizim yaptığımız projelerin de katkısı olduğunu düşünüyoruz. İşler bu şekilde ilerlemeye devam ederse, çok daha iyi noktalara gidebiliriz. Özellikle denizcilik sektörünün geçmiş yıllara göre daha durağan olduğu zamanlarda yurtdışından firmaların gelmesi, Türkiye için önemli bir avantaj. Yabancı sermayeli firmalar, hem kendi bünyesinde istihdam yaratarak, hem de taşeronlar kullanarak ülkemize iş hacmi sağlıyor.”Hexagon Studio, Denizcilik ve Savunma Sanayi Projeleri Koordinasyon Mühendisi Emir Diril, ise Damen Shipyards Antalya ile karşılıklı olarak çok iyi diyalog içinde olduklarını belirterek şunları söyledi:  

Verimli diyaloglar ve mutlu müşteri
“Damen Shipyards Antalya ile ilk projemiz olan kılavuz kaptan bot projesinde,  kompozit kalıpların modellerini yaptık.  15,7 metre boyunda 5,5 metre genişliğindeki teknenin, karina, güverte,  güverte üstü elamanları modellerini biri 26 diğeri 6 metre uzunluğundaki iki adet 5 eksen CNC tezgâhlarımızdan faydalanarak imal ettik.  Son kat uygulamalarında bizden değişik talepleri oldu. Bu da bizim yeni yetkinlikler kazanmamıza yol açtı.”

“Karşımızda ne istediğini bilen bir müşteri olması da bizi mutlu etti. Çünkü karşılıklı diyalog kurmak çok daha rahat oluyor. İlk projemizi bu şekilde tamamladık. Tabii proje kapsamı dışında olup hızlı aksiyon alarak çözüm ürettiğimiz talepleri de oldu. Bizden memnun kaldıklarını   diyaloglardan anlayabiliyorduk.”

“Bizimle gelecekteki projelerde çalışmak istediklerini de ifade ettiler. İkinci projemiz devam ediyor. 15 metre boyunda bir ani müdahale botununun, karina,  güverte, güverte üstü ve içyapı elemanlarının modellerini üretiyoruz. Modellerin ilk teslimatını da yaptık. İkinci projede de son kat çalışmasında farklı talepleri oldu. Onlarla ortak bir çalışma yürüterek son kat çalışmasını geliştirdik. Bir takım numune çalışmaları yapıp onlarla ilgili kendilerinden onay aldık. Şu anda projenin ikinci yarısında yeni bir uygulama yapacağız. Ürünlerimizi paylaştık ve onlardan da çok memnun kaldılar. Yakın zamanda da üçüncü projemiz geliştirilecek. Amacımız Damen Shipyards Antalya ile uzun süreli işbirliği içerisinde olmaktır.”Hexagon Studio İş Geliştirme Sorumlusu Efe Erdönmez ve (solda) Hexagon Studio, Denizcilik ve Savunma Sanayi Projeleri Koordinasyon Mühendisi Emir Diril
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale