Anasayfa »  TEKNİK  » SON KAT BOYAYA ALTERNATİF ÇÖZÜM, TEKNE FOLYO KAPLAMA

SON KAT BOYAYA ALTERNATİF ÇÖZÜM, TEKNE FOLYO KAPLAMA


Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan, Türkiye’de de son yıllarda popülerliği giderek artan tekne folyo kaplama uygulamaları; son kat boyaya göre  ekonomik olması, hızlı uygulanması, bakım kolaylığı, farklı renk, efekt ve desen seçenekleri ve diğer bir çok avantajı ile son kat boya uygulamalarına alternatif olarak kullanılmaktadır.

ÖNCESONRA

Bilindiği gibi teknelerin son kat boya uygulamaları gerek uygulayıcı kaynaklı sorunlar, gerekse çevresel şartlar ve ortam yetersizlikleri gibi sebeplerden dolayı sürekli kontrol altında tutulması gereken, uzun ve yorucu bir süreçtir. Tüm bu süreç sonucu ortaya çıkan kalitenin beklentileri karşılamama ihtimali, tekne sahipleri ve kaptanlar için can sıkıcı konuların başında gelir. Tekne folyo kaplama uygulamaları tam bu noktada hızlı uygulanması, ekonomik ve sonuç garantili olması sebebiyle tekne sahipleri tarafından tercih edilmektedir. 70’den fazla renk ve desen seçeneği ile teknesini kişiselleştirmek isteyenler tarafından sıkça kullanılmaktadır.Taurus Marin Teknik Müdürü Erbin Yenidünya

Folyo kaplama nedir?
Folyo kaplama denince pek çok kişinin aklına ilk olarak otomobillerde yapılan kaplama uygulamaları gelir, özellikle de taksiler. Bu sebeple yazımıza taksilere kaplanan folyolar ile tekne kaplama folyoları arasında çok büyük bir kalite ve teknoloji farkı olduğunu belirterek başlayalım. Kendinden yapışkanlı folyolar, başlangıçta sadece reklam sektörü tarafından kullanılıyor ve bu sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak üretiliyordu. Sonraki yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak yeni üretim yöntemlerinin keşfedilmesi ile diğer sektörlerinde ihtiyaçlarını karşılayan folyolar üretilmeye başlandı. Marin folyolar ve havacılık folyoları bu anlamda en ileri teknoloji ile üretilen folyoların başında gelirler ve kesinlikle reklam veya araç folyoları ile karıştırılmamalıdır.  

Teknelerde folyo kaplama
Denizcilik sektöründeki pazarı fark eden bazı folyo üreticileri harekete geçerek sektör ihtiyaçlarına uygun ürün geliştirme faaliyetlerinde bulundular. Bu üreticiler arasında Amerikan menşeili MACtac firması ipi göğüsleyerek öncü firma oldu. MACtac yaklaşık iki yıl önce marin ürün gamını daha da geliştirip deniz şartlarında yedi yıla kadar garantili yeni nesil marin folyolarını pazara sundu. Dünyada hala MACtac dışında “boatwrap” üreten başka bir firma bulunmamaktadır. Tekne folyo kaplamaları, son on beş yıldır Avrupa ve Amerika’da giderek artan bir ivmeyle kullanılmaktadır. Türkiye’de beş yıl öncesinde tek tük başlayan folyo kaplama uygulamaları özellikle son iki yıldır Türk tekne sahiplerince fark edilmeye başlanmış ve giderek popüler bir seçenek haline gelmiştir.

ÖNCE                                                                                SONRAMACtac folyo son kat boya uygulamalarına kıyasla daha az maliyetli olduğu gibi daha az zamanda uygulanabiliyor. Teknesini farklı renk ve desenlerle kişiselleştirmek isteyen tekne sahiplerince sıkça tercih ediliyor.

MACtac folyonun avantajları
Hızlı uygulanır; 15m bir tekne için iki gün, 20m bir tekne için 3 gün yeterlidir. Son kat boya uygulamasına nazaran 1/10 – 1/15 sürede tamamlanır. Ekonomiktir; 12-18m arası bir tekne son kat boyaya uygulamasının yarı fiyatına, 18-22m arası bir tekne son kat boyaya uygulamasının 3’de 1 veya 4’de 1 fiyatına, 22-26m arası bir tekne son kat boyaya uygulamasının 4’de 1 veya 5’de 1 fiyatına kaplanabilir. Garantilidir; folyo uygulama 7 yıla kadar garantilidir. Uygulanan renge ve efekte göre bu süre değişmektedir. Dayanıklıdır; yüksek UV filtresi sayesinde solmaya ve aşınmaya karşı koruma sağlar. Deniz suyuna, deniz tuzuna, çeşitli yağlara, alifatik solventlere, zayıf asitlere ve alkalilere dayanıklıdır. Sonuç garantisi sunar; uygulamanın sonucu daha başlamadan bellidir, sürprizle karşılaşmazsınız. Son kat boyada yaşanan portakal, silikon, pinhole, akma, vb. gibi sonuçlarla karşılaşılmaz.  Koruyucudur; gelcoat’un veya mevcut boyanın yeni gibi kalmasını sağlar, zarar vermez. Bakımı kolaydır; temizliği kolaydır ve tekne şampuanı ile yıkamak yeterlidir. Solmadığı için polisaj derdi yoktur. Tamiratı kolaydır; yama şeklinde parça tamirat yapılabilir. Folyo 85 mikron kalınlığında olduğu için ek yerini belli etmez. Renk ve desen seçeneği oldukça geniştir; 70’den fazla renk ve desen seçeneği bulunmaktadır. Parlak, mat, metalik, stellar, brushed metal, karbon, çift renkli ve kadife gibi ilgi çeken renk ve desen çeşitleri mevcuttur. Sökülebilirlik; istenildiği zaman tekne üzerinden profesyonel bir ekipçe sökülebilir. Söküm sonrası yüzeyde kalıntı bırakmaz. Alttaki boya veya gelcoat’a kesinlikle zarar vermez. Çevrecidir; VOC içermez, sağlığa ve çevreye zararlı hiçbir bileşen içermez.

Nasıl uygulanır?
İlk olarak teknenin yüzeyi hazırlanır. Varsa ufak boya-gelcoat çatlakları, vuruklar, hasarlar tamir edilir. Yüzeydeki pürüzler giderilir. Kaplanacak alan, yüzey temizleyicisi ile silinir. Folyo kesim hatları belirlenir ve bu hatlara kesme teli yapıştırılır. Folyo yüzeye alıştırılır, bir rakle yardımıyla gergin bir şekilde yüzeye yapıştırılır ve kenar hatları düzeltilir. Fleto folyosu yapıştırılır. Önceden yapıştırılan kesme teli yardımıyla folyonun fazlalıkları alınır. Güvenlik amacıyla, suya yakın olan yerlerdeki folyo kesim hatlarına özel bir kimyasal uygulanır. Bu sayede folyo her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı hale getirilir. Uygulama hakkında daha fazla bilgi için www.tauruskaplama.com adresindeki uygulama videomuzu seyredebilirsiniz.

Nelere dikkat edilmelidir?
Ucuz reklam folyolarından uzak durun; kullanılan folyonun marin özellikli olması çok önemlidir. Diğer folyolar uzun vadede gelcoat ve boyanın yapısını bozar. Bu durum teknenizde ciddi maddi sorunlar yaratacaktır.
Konusunda uzman bir uygulayıcı seçin; diğer sektörlerden olan uygulayıcılar, tekne detaylarını bilmedikleri gibi teknelerde beklenen kalite anlayışına da sahip değildirler. İşin sonunda hayal kırıklığı yaşamamak için uzman ve yetkin bir firma seçin. Uygulayıcı firmanın referans listesini isteyin; uygulayıcı firmanın kurumsallığı, ileride yaşanabilecek olası sıkıntılar açısından önemlidir. Folyo tamir prosedürünü öğrenenin: böylece başkasının yardımına ihtiyaç duymadan teknenizi kendiniz tamir edebilirsiniz. Teknenize falçata/maket bıçağı değdirmeyin; pek çok uygulayıcı maket bıçağını bir cerrah hassasiyetinde kullanıyorum dese de, inanmayın. Siz görmezsiniz ama alttaki boya kesinlikle çizilir. Bu sebeple kesme teli kullanmalarını isteyin. Çekek sahasını bilgilendirin; atma çekme sırasında lift operatörlerine teknenizin folyo kaplama olduğunu söyleyin ve kuşakların folyoya değdiği yerlere battaniye, strafor gibi yastıklayıcı bir malzeme koydurtun.  


UYGULAMA                                                                  TESLİMATKullanıcı memnuniyeti;
Hızlı ve ekonomik çözümler arayan tekne sahiplerince tercih edilmesinin yanı sıra, teknesini farklı renk ve desenlerle kişiselleştirmek isteyen tekne sahiplerince de sıkça kullanılmaktadır. Doğru malzemenin ve doğru uygulama ile birleştiğinde ortaya çıkan sonuç, tekne sahipleri tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

Şimdiye kadar yaptığımız uygulamalar için tekne sahipleri ve kaptanlarından son derece olumlu geri dönüşler aldık. Kullananlar folyo kaplamayı hiç çekinmeden arkadaşlarına da tavsiye etmekteler.

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale