Anasayfa »  FİRMA  » Şentürk Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Volkan Şentürk: “TL bazlı satışla, Sealux ürün satışlarını artırdık”

Şentürk Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Volkan Şentürk: “TL bazlı satışla, Sealux ürün satışlarını artırdık”


1987 yılında ürün imalatıyla denizcilik sektöründe yerini alan Şentürk Denizcilik,  Sealux markası ile 1.200 çeşit ürün imal ediyor. 2015 yılında Sealux ürün satışlarını TL cinsinden yapmaya başlayan firma, dövizdeki artış nedeniyle fiyat avantajı sunan ürünlerinin satışlarını artırdı. Sealux ürünlerinin TL bazında standart bir fiyatla son kullanıcıya ulaşmasını hedefleyen firma, Sealux’u son 3 yıldır yurtdışı pazarlara da ihraç ediliyor.  2013 yılında üretim tesisini Ümraniye Aksanayi Sitesi’ne sanayi bölgesine taşıyan Şentürk Denizcilik, Ümraniye’deki merkez binasını restore ederek idari ofisi ve depo bölümlerini yeniden konumlandırdı.Şentürk Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Volkan Şentürk, firmada son yıllarda gerçekleşen gelişmeler hakkında dergimize şu açıklamalarda bulundu:
“Yerli üretim olarak ürettiğimiz ürünlerin tamamını Sealux adı altında piyasaya sunuyoruz.  Sealux yaklaşık 20 yıllık bir marka oldu. Son 7-8 yılda ise bilinirliliği çok artarak marka değerini tamamıyla kazandı. Deniz malzemelerinde satıcı ve bayilerde, istenilen ve aranılan bir marka haline geldi. Sealux ürünlerinde çeşitliliğimiz de çok arttı. ISO, CE ve Türk Loydu sertifikalı ürünler, kalite olarak da Avrupa standartlarına erişmiş durumda.”

TL bazlı satışa geçince Sealux ürün satışları artış gösterdi  
“2015 yılının başlarında aldığımız bir kararla Sealux ürünlerinin döviz yerine TL üstünden satışına başladık. Dövizdeki yükselme ile ürünlerimiz daha da avantajlı oldu. Dövizdeki yükselmeyi aksi şekilde avantaja çevirmiş olduk. Özellikle perakende satıcılar mağazalarına malzeme almaktan korkmadılar. Çünkü karşılarında dövizden etkilenmeyen bir marka vardı. Satıcılar, döviz üstünden malzeme alıp sattığında kar-zarar dengesini önceden belirleyemiyorlardı. Bizim ürünlerimizde alırken ve satarken edecekleri karı biliyorlar. Bu yüzden karar verme aşamasında müşteriyi daha çok etkilediğimizi düşünüyorum. Fiyat politikasının sabit olmasından ve dövizdeki hareketlenme de fazla olduğundan satışlarımız daha çok arttı.”
 “2015 yılındaki siyasi belirsizliğin sonucunda piyasaya yansıyan durgunluk bize yansımadı. TL bazında fiyat sunmamız bize çok büyük avantaj sağladı. Bu yıl, hem ürün adedi, hem de yapılan ciro olarak satışlarımız yükseldi. Ürün yelpazeleri de çok genişledi ve doğru fiyatlar ile piyasaya sunuldu.”

Sealux ürünlerini sabit bir fiyatla son kullanıcıya ulaştırmak istiyoruz
“Sealux, Avrupa menşeli ürünlere oranla fiyat avantajı sunuyor. 2015 yılında Sealux markalı ürünlerin yüzde 80’inin satışını TL bazlı olarak yaptık. Bundan sonraki amacımız, ürünlerin bütün piyasalarda TL bazında standart bir fiyatla satılmasını sağlamak olacak. Ürün son kullanıcıya sabit bir fiyat ile ulaşmış olacak. Son 3 yıldır Sealux’ü yurtdışı pazarlarda da tanıtarak, ihraç etmeye başladık. Halen üç ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedefimiz, Avrupa ülkelerine ihraç miktarımızı arttırmak ve Arap ülkelerine bayilikler vermek. Fakat dünya ekonomisindeki dalgalanmalar nedeniyle ihraç pazarlarına temkinli yaklaşıyoruz. İleride Avrupa’da Sealux markası ile Türkiye’yi iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyorum.”

“Tuzla ve Kalamış’ta birer mağazamız bulunuyor. Marmaris’teki bir mağazamızı da diğer mağazamızla birleştirdik. Marmaris’te tekne boya, hırdavat, makine ve el aletleri üzerine yeni bir mağaza açtık. Yeni açılan bayilerle ve daha önce çalışmadığımız bayililerle de çalışmaya başladık. Her geçen gün çeşitliliğimiz ve fiyat avantajımız öne çıktığı için bayi sayımız da artıyor.”

“Online satış için çok büyük bir talep var. İnternet sitesi üzerinden online satış yapmayı da planlıyoruz. Fakat online satış yapan çok müşterimiz olduğundan onların üzerinden satışlarımız devam ediyor. Amacımız, ürünlerimizi satan bayi ve satıcılara rakip olmak değil. Sealux markasıyla satılan ürünlerin sabit fiyatlı olmasını istediğimiz için online satış düşünüyoruz.”


2013 yılında üretim tesisini, Ümraniye Aksanayi Sitesi’ne sanayi bölgesine taşıyan Şentürk Denizcilik, üretimini 600 metrekarelik bir alanda sürdürüyor. 

Üretim tesisimizi, Ümraniye Aksanayi Sitesi’ne taşıdık
“2013 yılında Ümraniye’deki merkez binamızda üretim tesisi, idari ofisi ve depo bölümümüzü tamamen ayırdık. Üretim tesisimizi, Ümraniye Aksanayi Sitesi’ne sanayi bölgesine taşıdık. Üretimimiz burada 600 metrekarelik bir alanda devam ediyor. Merkez binamızı da restore ederek ofis ve depo bölümü yaptık. Dört katı depo ve toptan bölümü ayırdık, en üst katı da çalışma ofisleri haline getirdik. Bu şekilde daha iyi bir düzen sağladık. Depomuz ile üretim tesisimiz arasında 10 dakikalık bir mesafe var. Rahat ve hızlı biçimde ürün sevkiyatı yapabiliyoruz.”  

Distribütörü olduğumuz markaların sayısı 19’a çıktı

“Türkiye’de tek distribütörü olarak piyasaya sunduğumuz ithal ürünlerde 13 olan marka sayısı, geçen 2 yıl içinde 19 markaya çıktı. Bu markalar ve ürünler arasında Marco pompalar,  Almar  can salları, Savoretti dümenler, South Pasific ırgatlar, Banten televizyon antenleri ve telsiz antenleri, Castro ve Dan- Fender markalı usturmaçalar, Seeaflo hidroforlar,  AllRemote  uzaktan kumandalı projektörler, Maxflex kumanda telleri, ENO ocaklar, Eval hoparlör-mikrofonlar Kus göstergeler ve Tessilmare küpeşte fitilleri de bulunuyor.”

“CNR Avrasya Boat Show fuarına, firmamızın kurulduğu zamandan beri düzenli olarak katılıyoruz. Uzun yıllar gerek bayiiler gerekse müşterilerimizle bir araya gelmek için CNR fuarında yer aldık. Bu sene piyasalarda çok büyük değişiklik olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle fuarın ekstra bir yarar getirmeyeceğini düşündüğümüzden dolayı bu sene fuara ara verme kararı aldık.  Fakat bir sonraki 2017 fuarına tekrar katılmayı planlıyoruz.”
cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale