Anasayfa »  TERSANE  » NORTH AEGEAN YACHTS Trawler 30 ve 50 modelleri ile seri üretimde gelişiyor

NORTH AEGEAN YACHTS Trawler 30 ve 50 modelleri ile seri üretimde gelişiyor
Balıkesir, Ayvalık merkezli bir tersane olan North Aegean Yachts ( Kuzey Ege Yatçılık),  30.000 m2 arazi üzerinde 6.000 m2 kapalı alana sahip seri üretime uygun fabrika yatırımını 2013 yılının sonlarında tamamladı. 9,32 metre boyunda Trawler 30 ve 15,78 metre boyunda Trawler 50 modelinde prototip üretimleri gerçekleştiren firma, iki modelde de seri üretime geçti.

Trawler 30 modelinde altı tekne satışı gerçekleştiren North Aegean, müşteri talebi doğrultusunda ürettiği bir lobster ve 12 metre boyunda bir yelkenliyi de sahiplerine teslim etti. Konstrüksiyon, mobilya, boya, vernik, döşeme, metal ve paslanmaz çelik, mekanik ve elektrik atölyeleri ile anahtar teslim tekne üretimi gerçekleştiren firma, 36 metre boya kadar değişik türlerde özel ve ticari tekne üretimi yapabilecek, alt yapıya ve deneyimli bir ekibe sahip. İstanbul Boat Show’da bu yıl ilk lansmanı yapılan North Aegean’ın Trawler 30 modeli, fuarın en çok ilgi gören tekneler arasındaydı. North Aegean Yachts Üretim Müdürü Ahmet Aksoy,  tersanenin kuruluşu, gelişimi, gerçekleştirdikleri projeler ve hedefleri hakkında dergimize şu açıklamalarda bulundu:

“Firmamız 2011 yılında Ayvalık’ta ilk zamanlarda küçük bir atölye olarak kuruldu. 2012 yılının yaz aylarında fabrika inşaatımız başladı. 2013 yılının sonlarında CNC, mobilya, paslanmaz çelik, döşeme, vernik, elektrik ve mekanik atölyelerimizin kurulumları tamamlandı. 2014 yılının ilk çeyreğinde küçük boydaki teknelerimizin ilk prototiplerini üretmeye yapmaya başladık.”


İstanbul Boat Show’da bu yıl ilk defa sergilenen North Aegean Yachts’ın Trawler 30 modeli, fuarın en çok ilgi gören tekneler arasındaydı. 9.32 metrelik Trawler 30 sahip olduğu stabilite, ergonomi, konfor ve güvenlik standartları ile öne çıkıyor.  4,8 ton ağırlındaki, 240 litre yakıt, 200 litre temiz su kapasitesine sahip tek kabin ve salona sahip 3.05 metre enindeki tekne, 53 Hp, 3000 Rpm Yanmar motorla donatılmış.

Trawler 50 modelimiz denize indirilmeye hazır

“Model oluşturan ilk teknelerimiz ahşap epoksi lamine sistemiyle yapıldı. İlk teknemizin satışı sonrasında Haliç Boat Show’a Trawler 30 Weekender modelimizin prototip modeli ile katıldık. Teknemiz fuarda ilgi gördü. Bu modelimizi seri imalata almaya karar verdik. 2014 yılının yaz aylarında teknenin modeli üretildi ve kalıp üretimine geçildi. Kalıp üretimleri 2015 yılının Şubat ayında bitti.  Sonrasında fiili olarak seri üretim başladı. Şuan üretimi devam eden Trawler 30 ve Trawler 50 olmak üzere iki tane teknemiz var. Trawler 50 modelimiz  epoksi lamine olarak inşa edildi. Denize indirilmeye hazır.”

Trawler 30 modelimiz seri olarak üretiliyor

“Trawler 30 modelimizin seri olarak fabrikada üretimi devam ediyor. Halen stoklarda bulunacak 12 adetin üretimi yapılıyor. Trawler 30 modelinde dört yurtiçi, iki de yurtdışı olmak üzere 6 tekne satışını gerçekleştirdik. Yeni bir firmayız. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılarak firmamızı tanıtma çabasındayız.  İstanbul Boat Show’a demo teknemiz ile Trawler 30 modelimizle katıldık. Modelimizin lansmanı ilk olarak bu fuarda yapıldı. Ciddi bir yatırım sözkonusu; bu yatırımın karşılığını almak için hem üretim hem de pazarlama konusunda firmamızı geliştirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz belli boylarda düzenli olarak seri üretim tekne yapmak. Bunun yanı sıra kişiye özel tekne üretimleri de gerçekleştirdik. 12 metre boyunda bir yelkenli, ayrıca otel sahibi bir müşterimize lobster tekne yaptık.”North Aegean Yachts Üretim Müdürü Gemi İnşaa Mühendisi Ahmet Aksoy:
"North Aegean’ın sahibi sanayici bir iş adamı. Ciddi bir yatırım sözkonusu;  bu yatırımının karşılığının almak için hem üretim hem de pazarlamada firmamızı geliştirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz belli boylarda seri üretim tekne yapmak. Sürekliliği sağlayabilmek adına üretimlerimize yoğunlaşıyoruz. Fabrikamız seri imalat için çok uygun. Sürekli üretmeye ihtiyacımız var."

Sürekliliği sağlayabilmek adına üretimlerimize yoğunlaşıyoruz
“Fabrikamız seri imalat için çok uygun. Sürekli üretmeye ihtiyacımız var. Kişiye özel üretimin akıcılığı olmuyor. Bir sipariş alıyorsunuz fakat ikincisini beklemede kalıyorsunuz. Sürekliliği sağlayabilmek adına üretimlerimize yoğunlaşıyoruz.Kaliteyi istikrarlı biçimde sürdürmek, üretim maliyetlerimizi de kontrol altında tutmak için tasarım,  mühendislik ve üretime yönelik imalatları olabildiğince kendi bünyemizde sürdürüyoruz. Teknelerin polyester imalatı, boya, vernik, mobilyalar ve döşemelerine varıncaya kadar herşey kendi fabrikamızda yapılıyor. Paslanmaz çelik ve mobilya atölyelerimiz çok gelişti. Akustik izolasyon gibi ihtiyacımız olan konularda profesyonellerden destek alıyoruz. Kalitesi tartışılmayan, uzun yıllar hizmet verecek, yapısal sağlamlığın önde olduğu denizci tekneler üretmek firmamızın gelişiminde önemli bir yere sahip.”


Seri üretimi devam eden 15,78 metrelik Trawler 50, 4.60 metrelik eni ile 22 ton ağırlığa sahip. İki kabinli, 1.400 litre yakıt, 800 litre temiz su kapasiteli tekne, standart 2 adet Volvo Penta D4 180 Hp opsiyonel olarak da 2 adet Volvo Penta D6 330 Hp motorla satışa sunuluyor.

2016 yılı pazarlama ağı oluşturmak için bizim için önemli bir yıl
“2016 yılı hem yurtiçi hem yurtdışında pazarlama ağı oluşturmak için bizim için önemli bir yıl. Fuarlar pazarlama anlamında bizim için önemli bir mecra. Teknelerimizin yurtiçi pazarlamasını doğrudan biz gerçekleştiriyoruz. Yurtdışı pazarlamada distribitörler bulmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor.  Ekim ayının sonunda Hamburg’da Hanseboot Boat Show’a katıldık. Almanya’da satış anlaşması yaptığımız bir distribütörümüz var. Almanya’ya gönderdiğimiz teknemizin Berlin Boat Show’da sergilenmesi için çalışıyoruz. Gelecek yıl Düssseldorf Boat Show ve CNR Avrasya Boat Show fuarlarında yer alacağız. Türkiye’de olması gerektiği şekilde yerli üretim yapan firma çok az. Şu anda Türkiye’de seri üretim anlamında aynı tekneden belli zamanda en çok sayıda üretim yapan biziz.”

“Son yıllarda sektörün düşüşe geçmesi ile birlikte fuarlar da etkilenmeye başladı. Aslında bütün dünyada fuar mevsimi sonbahar mevsimidir. Ekim ayının başlarında İstanbul Boat Show’un yanlış bir tarihte yapılmış olduğunu düşünmüyorum. Ancak fuar her sene kötü hava koşullarına denk geliyor. Belki eylül ayları tercih edilirse fuar daha verimli geçebilir. Gelecek yıl düzenlenecek olan fuara da katılmak istiyoruz.”


Konstrüksiyon, mobilya, boya, vernik, döşeme, metal ve paslanmaz çelik, mekanik ve elektrik atölyeleri ile anahtar teslim tekne üretimi gerçekleştiren North Aegean Yachts, 36 metre boy uzunluğuna değişik türlerde özel ve ticari tekne üretimi yapabilecek, alt yapıya ve deneyimli bir ekibe sahip.

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale