Anasayfa »  FİRMA  » Marinel Genel Müdürü Özgür Akay: “Taşeron değil, çözüm ortağı olmak için çalışıyoruz”

Marinel Genel Müdürü Özgür Akay: “Taşeron değil, çözüm ortağı olmak için çalışıyoruz”


Peri Yat, Perini Navi-Yıldız, RMK, Ares ve Özata Tersanesi gibi prestijli üreticilerin projelerine ürün ve hizmet sağlayan firma, halen Özata Tersanesi’ndeki iki adet kıyı emniyet botlarında çalışmasını sürdürüyor. Elektrik ve otomasyon işlerinin yanısıra yeni teknolojileri sektöre ilk defa sunma misyonu ile hareket eden Marinel, Boning otomasyon sistemleri, Zenero deniz jeneratörü ve kurum filtresi ve Oceanvolt sail drive elektrikli deniz motorları gibi markaların temsilciliğini yapıyor. Marinel, atölye ve çalışma ofislerinin yer aldığı Tuzla Özek İş Merkezi’nde çoğunluğu mühendislerden oluşan 5 kişilik bir ekiple ve sahada 20 kişilik bir ekip ile 5 yıldır hizmetlerini sürdürüyor.

 

Firmanın Genel Müdürü Özgür Akay, altını çizerek elektrik ve otomasyon işlerinde taşeron değil, çözüm ortağı olmak için çaba harcadıklarını ancak her zamanbu çizgiyi tutturmanın kolay olmadığını belirterek dergimize şu açıklamalarda bulundu: “Marmara Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği mezu -nuyum. Sektörde çalışmaya 2001 yılında Med Marine firmasında başladım. 5 yıl önce oradan ayrılıp 2010 yılında kendi firmamı kurdum. Marinel elektrik otomasyon çözümlerini tersanelere, yat inşacılarına ve askeri gemilere sunmak üzere kuruldu.”

 

Her işi söylendiği gibi değil, yapılabilirliğini de değerlendirerek çalışma yapıyoruz

“Asıl hedefimiz tersanelere iyi bir çözüm ortağı olabilmek. Taşeronlar belli bir işi tanımlanmış haliyle yapmak üzere kiralanan şirketler veya insan gruplarıdır. Ama çözüm ortakları işin nasıl yapılacağına tersaneler ile birlikte karar verip çalışmalarını sürdürür. Bu güne kadar da bunu sürdürmeye çalıştık. Tersanelerin çözüm ortağı olduk. Teknik Şartname oluşturulması ve tersanenin Teknik Şartname teklifi üzerinde değerlendirme -ler üzerine çalışıyoruz. Bütün değerlendirmemizi ve işin yapılabilirliğinin olup olmadığını müşterilerimize sunuyoruz. Bu çalışma anlayışımız ile müşteri bağları mız sağlamlaşıyor. Her işi söylendiği gibi değil, o işinyapılabilirliğini de değerlendirerek bir çalışma yapıyoruz.”

 

Bugüne kadar irili ufaklı 20 adet iş teslimimiz oldu

“Teknik çizim projelendirme, pano imalatları, saha imalatlarının tamamını kendimiz yapmak için talepte bulunuyoruz. Bugüne kadar irili ufaklı 20 adet iş teslimimiz oldu. Kuruluşumuzdan itibaren Peri Yat’ın 29,37 ve 41m uzunluğundaki teknelerinin imalatlarını yaptık. Daha sonrasında Yıldız Tersanesi’nde bulunan Perini Navi’nin 40m teknesi üzerinde çalıştık. Çeşitli otomasyon sistem çözümlerinin satışını yaptık. RMK’nın Oyster projesi üzerinde çalıştık. Antalya Serbest Bölgesi’nde Ares Tersanesi ile 10’a yakın proje üzerinde çalıştık. Özata Tersanesi’ndeki iki adet kıyı emniyet botları çalışmamızı bitirmek üzereyiz. Kendileri ile iki tane 48m Supply Vessel projesi için anlaştık. Bu şekilde sayabileceğim tersaneler ile yolumuza devam ediyoruz.”

 

“Çok fazla tersane ile görüşemiyoruz. Çünkü enerjimiz yetmiyor. Çok daha fazla iş alabilmekten öte işi istenildiği gibi yapabilmek daha önemli. Çözüm ortağı olma isteğimizden dolayı belli bir grup müşteri bizim portföyümüzde yer almıyor. Daha çok kaba anlamda taşeron firma arayan firmalar bunlar. Biz de kendilerine o şekil de çalışmak istemediğimizi beyan ediyoruz. Ama tabii ki pazarın verdiği zorunluluklar ile bu çizgiyi çok da katı kurallar ile götüremiyoruz. Maalesef ticaret bazen bu çizgiyi kaydırabiliyor. Elektrikli otomasyon çözümleri içerisinde bütün projelerimizi anahtar teslimi almak için gayret ediyoruz”

 

İkinci bir amacımız ise, sektöre yeni teknolojiler sunabilmeyi istiyoruz

 “Hedefimiz, innovatif çözümleri Türkiye pazarında Marinel imzası ile sunmak. Bu amaç için güzel adımlar attık. Öncelikle dünya üzerinde de sözü geçen bir Alman otomasyon firması olan Böning firmasının partnerliğini aldık. Temsilciliğini yaptığımız Boning, alarm monitoring, CCTV, ana makine ve jeneratör izleme, bowthruster kontrol çözümleri ve daha fazlası ile ihtiyaca göre çözümler sunuyor.”


Böning custom made çözüm sunuyor

 “Böning markasını sıradan bir otomasyon sistemi olarak lanse etmiyoruz. Size özel, custom made bir sistem tasarlanıyor. Böning, bütün ürünlerini kendi üretiyor.Elektronik üreticisi olarak özellikle dizel makinalar ve kontrol sistemleri konusunda parçalar üreten Boning, MAN gibi birçok firmaya elektronik parçalar üretiyor .Ürünlerin tamamı özellikle yatlar ve ticari gemiler için dizayn edilmiş ürünler.”

 “Elektrik firması olmamız dolayısıyla bir jeneratör çözümü sunma ihtiyacı duyduk. Hollanda markası olan NPS Diesel’in marka sahibi olduğu eski adı ile Kilopak yeni adı ile Zenero firmasının distribütörlüğünü yapıyoruz. 30kW dan 375kW ‘a kadar deniz jeneratörü çözümlerimiz mevcut.” Zenoro custom made jeneratör yapıyor“Zenoro jeneratör markası olarak sektörde ciddi iddiası olan bir firma. Zenoro’nın komple kurum filtresi çözümü ile jeneratör sistemi verebilen tek firma biziz.

Alia Yat’ın denize inen son yatı Rüya üzerinde komple sistemimiz çalışıyor. Ayrıca yine Antalya serbest bölgede yapımı devam eden 38 metre motoryatta da komple sistem çözümümüz kullanıldı. Müşterimiz son derece memnun. Ancak ürün pazarda kendine istediğimiz oranda yer bulamıyor. Standart bir jeneratör lazımsa çok rekabetçi olamıyoruz. Zenoro custom made jeneratör yapıyor. Bu durum da fiyatları belli noktalarda aşağı indirilemez tutuyor. Kurum filtresini ise tersanelere satmak maalesef kolay değil. Daha çok çevre bilinci yüksek müşteriler tarafından tercih ediliyor.”


“Hollandalı Verhaar Omega firmasının 330kW dan 1500kW a kadar V-Pod çözümlerini sunuyoruz. Antalya Serbest Bölgede’ki Sunrise firmasına v-pod drive çözümü verdik. Z-drive fakat üzerinde mekanik yapı yok, motor direkt olarak pervanenin olduğu noktada. Yine üst teknoloji sekmenti ile hareket ettik.”Yachtrouter markasını Türkiye’nin sayılı tersaneleri kullanmaya başladı

 

“Yatlarda sorun yaşanan internet yönetim ve dağıtım sisteminde çeşitli toplama çözümler ile bugüne kadar gelindi. Bu sorunu köklü bir çözüm sunan Yachtrouter markasını aldık. Bununla ilgili de çözümlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin sayılı tersaneleri bu ürünü kullanmaya başladı ve üründen memnun kaldılar .Bundan iki buçuk yıl öncesinde yönümüzü elektrikli tahrik sistemlerine çevirdik. DC-bus denilen elektrik sisteminin temelinde hareket eden hibrit tahrik sistemlerinde partnerlerimizle bu konuda belli bir noktaya geldik. Bununla ilgili teklifler de vermeye başladık. Özellikle Transdfluid çözümleri ilgi görüyor.”

 

“Bunun yanı sıra VISEDO Variable Speed Shaft Jenaratör’ü çözümü sunuyoruz. Bu aslında bir teknik terimdir. Bu bizim oluşturduğumuz bir çözüm. Deniz araçlarında şaft jeneratörü’ü takmak istediğimiz zaman pitch kontrollü bir pervanemiz olması gerekirdi. Bizim çözümümüzde makineniz ister rölantide isterse full devirde olsun istediğiniz voltaj ve frekanstaki beslemeyi sağlıyoruz. Fiyat anlamında henüz ulaşılabilirliği yüksek rakamlarda.”

 

Türkiye’de ilk defa Sail Drive elektrikli motorunu biz tanıttık

'Marinel isminin pazarda bu tür işlere imza attığının bilinmesini istiyoruz. İlk defa Türkiye’de CNR Avrasya Boat Show’da sail drive Oceanvolt markasının elektrikli motorunu tanıttık. Ticari olarak çok büyük bir başarı değil, fakat bu teknolojiyi pazara tanıtan firma olmak bizim için çok önemliydi. Bu tür çözümleri insanlara sunmak istedik.”

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale