Anasayfa »  FİRMA  » Ünlü Pervane Firma Sahibi Sedat Ünlü: “Pervanedeki ince işçiliğin göz ile ayırt edilmesi zordur”

Ünlü Pervane Firma Sahibi Sedat Ünlü: “Pervanedeki ince işçiliğin göz ile ayırt edilmesi zordur”


Pervane, şaft ve dümen sistemleri imalatında yarım asrı geride bırakan firma, İMES Sanayi Sitesi’ndeki üretim yerinin bir bölümünü showroom haline getirdi. 
Ünlü Pervane, Karaköy Perşembe Pazarı’nda başladığı pervane, şaft ve dümen sistemleri imalatını, 1985 yılından Ümraniye’deki İMES sanayi sitesinde sürdürüyor. Ağırlıklı olarak müşteri talebine göre üretim yapan firmanın referansları arasında Vicem Yat, Tansu Yat ve Su Marine gibi prestijli yat üreticileri de yer alıyor. 

2008 krizinden sonra kar marjının sürekli düştüğünü, daha çok çalışarak mevcudu korumaya çalıştıklarını belirten Ünlü Pervane Firma Sahibi Sedat Ünlü, 2016 yılında ilgilendikleri özel projeler olduğunu belirterek, yaptıkları işler, müşterileri ve firmanın genel performansı üzerine şunları söylüyor:  

Proje bazlı, müşteri isteği doğrultusunda çalışıyoruz 
“Üniversiteyi bitirdikten sonra 2004 yılında aile firmamız olan Ünlü Pervane bünyesine katılıp işe dahil oldum. Pervane, şaft ve dümen sistemlerinin imalatını yapıyoruz. Çok fazla stoklu çalışmıyoruz. Proje bazlı, müşteri isteği doğrultusunda çalışıyoruz. Makine, şanzıman özellikleri doğrultusunda ustalar ölçüleri alıyor, hesaplamalar yapılıyor ve imalat başlıyor.”

Pervanedeki ince işçiliğin göz ile ayırt edilmesi zordur
“Pervane işi, gizemi olan, sarsıntı, balans gibi problemlerde hata kabul etmeyen bir iştir. Hazırda olan küçük ürünlerimiz var fakat diğer ürünler siparişle imal ediliyor. Ürünün dış görünümü, pırıl pırıl parlaması insanlara çekici gelebilir. Ancak önemli olan üretim aşamasıdır. Müşteri her zaman alacağı ürünün ilk olarak görünüşüne bakar. İnce işçiliğin göz ile ayırt edilmesi zordur. Pervane ölçüsü ile ilgili bazen sorunlar çıkabiliyor. Biz de bu alandaki uzmanlığımıza ve birikimimize güveniyoruz.” 


En büyük reklamımız, daha önce yaptığımız işler 
“İş talebi tersanelerden, tekne sahiplerinden ve makine montajı yapan firmalardan geliyor. 3-4 yıldır yeni inşaa çok fazla olmadığından mevcut teknelere makina değişimi, yenilemesi veya makina büyütme yapan müşterilere iş yapıyoruz. Ağırlıklı olarak müşterilerimiz makina montajı yapan firmalar.  Sitemiz aracılığıyla da bize ulaşıyorlar. Çevresindeki insanlardan bizi duyup, arayan daha sonra müşterimiz oluyor. En büyük reklam, yaptığımız işler. İşlerimizdeki kaliteyi, müşterinin göz ile anlaması mümkün değil. Kullanım ile işlerimizin kalitesi ön plana çıkıyor.”

Daha çok çalışarak elimizdekileri korumaya çalışıyoruz 
“2008 krizinden sonra daha çok mevcudu korumaktayız. Kar marjı her geçen gün daha geriye gidiyor. Daha çok çalışarak elimizdekileri korumaya çalışıyoruz. İstanbul Boat Show’a 2011 yılından beri düzenli olarak katılıyoruz. Fuarda tanıştığımız müşteriler oluyor. Ancak fuarın performansı son 3 yıldır ciddi biçimde düştü. Ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl oldukça azdı. 2015 yılında İMES Sanayi Sitesi’ndeki tesisimizin bir bölümünü showroom haline getirdik. Ürünlerimizden örneklerin yer aldığı bu bölümde müşterilerimizle görüşmelerimizi de gerçekleştiriyoruz.”

Ünlü Pervane, farklı modellerdeki tüm tekneler için 100 mm’den 2000 mm çapa kadar 2-3-4-5 kanat wageninden, kaplan ve gawn tipi pervanelerin, 20 mm’den 120 mm çapa kadar 304,316 ve 316 L kalite şaftların ve dümen sistemlerinin imalatını yapıyor. 

2017 yılında özel projelerimizle ilgileneceğiz
“Seçimlei ve siyasi belirsizlikler, her sektörü etkilediği gibi bizi de etkiledi. Örneğin, müşterimizin pervanesinin bakımı gelmiştir. Bakımını yaptırmaz ve gerekirse tekneye de binmeyebilir.  Büyük projelerimiz dışında, piyasa işlerinde çok fazla tat yok. İlişki halinde olduğumuz özel projelerimiz var, daha çok onlarla ilgileneceğiz. Yurtdışına yaptığımız işler var. Direkt olmasa da dolaylı olarak Katar ve İran’da çalıştığımız firmalar var. Bu işler de bizim canlı kalmamızı sağlıyor.2017 yılının geçtiğimiz yıldan daha iyi geçmesini umuyoruz.”cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale