Anasayfa »  FİRMA  » Atess Elektronik Firma Ortağı Ateş Erdoğan: “Yeni ürünlerimizi farklı etiketlerle piyasaya sunacağız”

Atess Elektronik Firma Ortağı Ateş Erdoğan: “Yeni ürünlerimizi farklı etiketlerle piyasaya sunacağız”


Küçük boy botlardan gemilere kadar geniş bir alanda deniz araçlarına makine ve dümen kontrol sistemlerindeki ürünleriyle hizmet veren Atess Elektronik, Kobelt’in Türkiye temsilcisi olarak da satış, servis ve yedek parça hizmetlerini veriyor.

 

 Yatlarda çok sayıda referansı olan firma, Proteksan Turkuaz’ın 14 projesine hizmet vermiş ve halen 2 gemi projesinde çalışmalarını sürdürüyor.  Atess Elektronik Firma Ortağı Ateş Erdoğan, önceliklerinin her zaman yeni ürünler tasarlayıp, üretmek olduğunu belirterek dergimize şu bilgileri verdi:

 “İTÜ Endüstriyel Elektrik Bölümü’nde eğitim aldım. Atess Elektronik firmamızı 1993 yılında kurduk, 2004 yılında limitet şirket olduk. Denizde yüzen bütün araçlar için makine ve dümen kontrolsistemleri üretiyoruz, Kobelt’in Türkiye temsilciyiz. Geniş bir denizci kesime hitap ediyoruz. Kobelt bir Amerikan malı, fabrikası Kanada’da yönetim merkezi Denver’da Amerika’da.” “6 metrelik küçük bir bottan başlayarak 20 bin ton gemiye kadar makine ve dümen kontrol sistemlerinin üretimini de yapıyoruz. 40 ile 400 beygir gücü arasında kullanıma uygun baş pervane de ürün gamımızda bulunuyor. Kobelt’in satın aldığı Güney Amerikalı Cape Power firmasının stabilizer ve bowtruster sistemleri de ürün grubumuza dâhil oldu. Yat ve teknelerin yanı sıra gemi, supply boat,tugboat, römork ve balıkçı teknesi gibi geniş bir denizci kesime hitap ediyoruz. 2004 yılında Türkiye temsilcisi olduğumuz Kobelt’in Bulgaristan, Yugoslavya ve Mısır gibi bazı ülkelerdeki bölge temsilcisiyiz.” Makine ve dümen kontrol sistemlerinde Kobelt’in Türkiye temsilciliğinin yanı sıra kendi ürünlerini de geliştirip üreten Atess Elektronik’in önceliği Ar-Ge, imalat ve imalat öncesi hazırlık.


 Müşteriler ana makine markasını değil bazen Kobelt’i tercih ediyor

“Makine kontrol sistemlerinde pazar ciddi biçimde daraldı. Makine üreticileri artık kontrol sistemlerini dışarıdaki firmalara OEM olarak ürettiriyorlar. Özellikle yeni projelerde makine ile birlikte kendi kontrol sistemlerinin satışını yapıyorlar. Bunun dışında kontrol sistemi olmayan makineler veya kontrol sistemi olup da proje dışında olanlara ve refit projelerine biz hitap ediyoruz. Bazen müşteriler de ana makine markasını değil, daha önce kullandıkları Kobelt gibi markaları tercih ediyor.”

 

Kobelt güçlü back-up sistemiyle tercih edilen bir marka

“Back up denizde her şeydir. Kontrol ve dümen sistemlerinde bir problem olduğunda geri dönüşün olması lazım. Kobelt markasının en büyük özelliği back-up, geri dönüş sisteminin çok güçlü olmasıdır. Kontrol sistemlerinde manuel back up sistemimiz mevcut. Elektrikli gaz kolu, ama mekanik olarak da kullanabiliyorsunuz. Deniz aracında hiç elektriğiniz olmasa da bu gaz kolunu kullanabiliyorsunuz.Rakip firmalarda bu özellik yok, ekstra sistemler kurmanız gerekiyor. Kobelt’de bu özellik ürüne dâhil biçimde sunuluyor.

Halen 2 tanker projesinde çalışıyoruz

“Kobelt kendini kanıtlamış, müşterilerde güven oluşturan bir marka. ABS, Lloyd Register, DNV GL gibi bütün kalite sertifikaları mevcut. Türk Loydu ile birlikte birçok proje yaptık, Türk Loydu sertifikamız da var. Emniyet gemileri, tankerler, son olarak Nijerya’ya pilot botlar yaptık. Halen 2 tanker projesinde çalışıyoruz. Yatlarda da çok referansımı z var. Proteksan’da 28 metre ile 73 metre arasında değişen 14 proje bitirdik.”

 3S hizmetlerini bir bütün olarak veriyoruz

“3S denilen satış (Sales), servis (Service) ve yedek parça (Spare part) hizmetlerini bir bütün olarak veriyoruz. Büyük depomuz Tuzla Serbest Bölge’de. Proje ürün sevkiyatlarımızı serbest depomuzdan yapıyoruz. Proje bazında çalıştığımız için zaten 10 projenin 8’inde devlet desteği, KDV muafiyeti var.2012 yılında stabilizer(yalpa önleyici sistem), üzerinde çalışmaya başladık. Kart ve program yazılımlarını gerçekleştirdik. Bazı refit teknelerde sistemin alt mekanik, hidrolik kısmına dokunmadan üst kısmını yeniledik. Ürünü sürekli geliştirdik, dördüncü versiyona geçtik, yedince dokunmatik ekranlı bir kontrol panelimiz var. Üç yıl ciddi zaman harcayarak geliştirdiğimiz stabilizer, yerli bir ürün olduğu için piyasada hak ettiği ilgiyi görmüyor, kuşkuyla bakılıyor”

 

Müşterinin aradığı güveni bulması için etiketlerimiz farklı olacak

“Piyasada yerli ürünün pek değeri olmuyor. Bizim için Ar-Ge, imalat ve imalat öncesi hazırlık her zaman önceliğimiz oldu. Abimin New York’da elektrik elektronik bina otomasyonlarına yönelik bir firması var. Bu firmanın desteğiyle de farklı ürünler geliştirme yönünde çabalarımız olacak. Yeni ürünlerimiz tamamen yerli olmayacak, müşterinin aradığı güveni bulması için etiketlerimiz

farklı olacak.”

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale