Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » Türk Bayrağı’na geçen tekne sayısı 2 bini aştı

Türk Bayrağı’na geçen tekne sayısı 2 bini aştı


Türk bayrağına geçişle ilgili yapılan yasal düzenlemeler, Türk Bayrağı’na geçen tekne sayısını her geçen gün artıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka Türk vatandaşlarına ait yabancı bayraklı teknelerin süratle Türk Bayrağı’na geçmeleri, 6770 sayılı Kanun ile yapılan vergi düzenlemelerinin amacına ulaştığının bir göstergesi olarak yorumladı.

 

Çeşme Liman Müdürü Nihat Tozman

Çeşme Liman Müdürü Nihat Tozman, da tebliğin yürürlüğe girdiği 3 Mart 2017 tarihinden bu yana, Liman Başkanlığı sınırları içinde bulunan 790 tekneden 414’ünün, yabancı bayraktan Türk Bayrağı’na geçiş işlemini tamamladığını söyledi.Yüzde ellinin üzerinde teknenin Türk Bayrağı’na geçiş yapmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Liman Başkanı Tozman, "3 Mart 2017 tarih ve 29996 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/3 sayılı,”yabancı bayraktan Türk Bayrağı’na geçiş”e ilişkin tebliğ gereğince işlemlere başladık. Yabancı sicillerden çıkarak bağlama kütüklerine kayıt yaptırmak isteyenlerin başvurularını alıyoruz. Öncelikle teknenin ölçümleri yapılıp, demirbaş listesi tanzim edildikten sonra, bağlama kütüğü ruhsatı hazırlanarak, ithalat işlemi için Çeşme Gümrük Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Liman Başkanlığı’mızca, tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana 414 teknenin Türk Bayrağı’na geçiş işlemi yapıldı" dedi.

 

3 Mart tarihinde yürürlüğe giren tebliğle, tekneler için yüzde 23 olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfırlanırken, yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi de (KDV) yüzde 1’e düşürüldü. Teknelerden her yıl alınan 400 TL ile 6 bin 500 TL arasındaki bağlama kütüğü harcı da kaldırıldı. Çeşme Liman Başkanlığı sınırları içerisinde, IC Çeşme Marina’da 256, Alaçatı Marina’da 182, Altınyunus Setur Marina’da 97, Teos Marina’da 191, Dalyan Çeşme Yat Limanı’nda 40, Dalyan Balıkçı Barınağı’nda 9, Çiftlik Balıkçı Barınağı’nda 6, Ilıca Balıkçı Barınağı’nda 3 ve Sığacık Balıkçı Barınağı’nda 6 adet olmak üzere 790 özel tekne bulunuyor.

 

 

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale