Anasayfa »  ETKİNLİK  » TURK KOMPOZIT 2017’de hedef, üçüncü buluşmada 2 kat büyümek

TURK KOMPOZIT 2017’de hedef, üçüncü buluşmada 2 kat büyümek


Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından  bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan 3. Türk ve Bölgesel Kompozit Sanayi Teknoloji ve Uygulamaları Zirvesi ve Forumu” ( TURK KOMPOZIT 2017 KOMPOZİT ZİRVESİ)  5-7 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek.2013 ve 2015 yıllarında kompozit firmaları ve kurumların büyük ilgi gösterdiği zirve, bu yıl hedef büyütüyor. 2015 yılında 9 farklı ülkeden 60 firma ve kuruluş 64 stantla katıldığı ve 1.400’e yakın kişinin ziyaret ettiği etkinlik bu yıl katılımcı hem de ziyaretçi bazında önceki rakamları ikiye katlamayı hedefliyor.

Yeni ürünlerin yanı sıra fuarda, üretimde gelinen son noktayı temsil eden teknolojiler,  seminerler, demolar ve inovatif kompozit ürünler sergisi, uygulama atölyeleri ve kompozit üretim eğitimleri gibi sunumlar gerçekleştirilecek.  3 gün sürecek etkinlikte 101 ürün sergi alanında 200'e yakın markanın ürünlerini tanıtmaları, çok sayıda uzman ve firmanın teknik ve ticari sunumlar yapmaları bekleniyor. Kompozit Sanayicileri Derneği yaptığı yazılı bir açıklamayla en çok merak edilen sorulara cevaplandırarak, etkinliği ilişkin şu bilgileri verdi:

 Türk Kompozit 2017 etkinliğinin düzenleniş amacı nedir?

Derneğimiz Türk Kompozit Sektörünün yıllardır düzenli olarak büyümesini, sektörün gerek nicelik gerek nitelik olarak Avrupa ülkeleri seviyesini yakalamasını, sektörün tüm paydaşlarının etkin bir organizasyon çerçevesinde bir araya gelerek tecrübelerini paylaşma ihtiyacı doğrultusunda bu zirveyi düzenliyor.İki yılda bir düzenlediğimiz etkinliğin ilkini 2013, ikincisini de 2015 yılında düzenledik. Derneğimiz,  5-7 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda “3. Türk ve Bölgesel Kompozit Sanayi Teknoloji ve Uygulamaları Zirvesi ve Forumu”’nu düzenlemeye karar vermiştir.

Zirve ve Forum ne tür faaliyetler gerçekleştirilecek?

"3. Türk ve Bölgesel Kompozit Sanayi, Teknoloji ve Uygulamaları Zirvesi ve Forumu" veya kısaca "TURK KOMPOZIT 2017 KOMPOZİT ZİRVESİ" kompozit sanayine özgü üretim, işleme ve uygulama metotları başta olmak üzere tüm kompozit sektörünü kapsayan faaliyetleri içerecektir. Özellikle ham maddeler (reçineler, elyaf ve takviye malzemeleri, teknik tekstiller, termosetler, termoplastikler, katkı malzemeleri), yarı ve ara ürünler, nihai ürünler, işleme teknolojileri, makina ve ekipmanlar, tüketim malzemeleri ve hizmetler, ziyaretçilere dönük teknik ve ticari seminerler, ürün sergileri, canlı demolar, ürün tanıtımları ve ödüller çerçevesinde sunulacaktır.3 gün sürecek etkinlikte 101 ürün sergi alanında 200'e yakın markanın ürünlerini tanıtmaları, çok sayıda uzman ve firmanın teknik ve ticari sunumlar yapmaları beklenmektedir.

 Zirve kimlere hitap ediyor?

Etkinlik, yerel ve bölgesel kullanıcılara, kompozit üreticilerine, ham madde tedarikçilerine, hizmet servislerine ulaşabilme, en son teknolojik uygulamalar hakkında bilgi alma fırsatı sunmaktadır. Sektörün profesyonellerine ise iş ve kariyer fırsatları yaratmaktadır. Öğrencilere kompozit sektörünün sunduğu ürün ve hizmetleri tanıma fırsatı vermektedir.

 

Katılım ve ziyaretçi sayısında hedefleriniz var mı?

TURK KOMPOZIT 2015 Fuarında Ülkemiz dahil 9 farklı ülkeden 60 firma ve kuruluş 64 stantla kompozit sektöründeki en son teknolojik ürün ve gelişmeleri Fuar ziyaretçileri ile paylaşmışlardır. Fuarı 3 gün içerisinde 92’si yabancı ülkelerden olmak üzere toplam 1393 kişi ziyaret etmiştir. Bu etkinliğimizde gerek katılımcı ve gerekse de ziyaretçi rakamlarının en az 2 katına ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Sergilenecek ürünler, hizmetler ve bilgi paylaşımları hakkında bilgi verir misiniz?

Daha önce gerçekleştirdiğimiz 2 etkinlikte olduğu gibi bu yılda fuar kapsamında seminerler, ürün tanıtımları, demolar ve inovatif kompozit ürünler sergisi yer alacaktır. Fuarın seminer bölümünde 3 gün boyunca teknik ve ticari sunumlar 2 ayrı salonda izleyiciler ile paylaşılacaktır.

Fuara katılan firmaların yeni ürünlerini stantlarında sergilemelerinin yanı sıra sektörün gelişmiş ürün örnekleri de ayrı bir bölümde sergilenecektir. Fuar alanı dışına kurulacak olan uygulama atölyelerinde ise çeşitli demolar, kompozit üretim eğitimleri vb. etkinlikler yer alacaktır. Fuarın 2. günü akşamı düzenlenecek gala yemeğinde de sektör mensupları tecrübelerini birbirleri ile paylaşma fırsatı bulacaklardır.

Konuşmacılar arasında Avrupa Kompozit Sanayileri Başkanı Mr. Roberto Frassine, Almanya Kompozit Derneği Genel Sekreteri Mr. Elmar Witten, Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Sn. Şekib Avdagiç ve sektörün önemli kurum ve kuruluşlarının temsilcileri gibi konuşmacılar yer alacaktır.

 

İnovasyon ve teknolojik gelişmeler zirveye nasıl yansıyacak?

Fuarın özel bir bölümde 3 gün boyunca kompozit sektörünün gelişkin inovatif ve yenilikçi ürünleri ve teknolojileri ziyaretçilerle paylaşılacaktır. Ayrıca seminer bölümünde bu konudaki en ileri teknolojik uygulamaları içeren teknik sunular yer alacaktır.

 Zirvenin özel olarak odaklandığı öne çıkardığı konular olacak mı?

Kompozit ürünlerin üretimi, tasarımı ve uygulamalarına yönelik olarak seminer bölümünde 4 ana tema tespit edilmiştir. Bu temalar Rüzgâr Enerjisi, Alt Yapı ve Su Problemi, Otomotiv ve Savunma ve Havacılık olarak belirlenmiştir. Etkinlikte bu temalar çerçevesinde kompozit ürünlerin üretimi tasarımı ve uygulamalarına yönelik bilgi aktarımında bulunulacaktır.

Etkinliğin sektöre ve firmalara katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Etkinlik katılımcılara öncelikle Türkiye'nin yükselen bir sektöründe yer almanın ve güçlerimizi birleştirerek sektörün en güçlü tanıtımını yapmanın fırsatını sağlayacaktır. Katılımcılar, yerel ve bölgesel kullanıcılarla bir araya gelecek, ürünlerini, hizmetlerini sunma, sağlıklı iş ilişkileri geliştirme şansına sahip olacaklardır.

 Kompozit endüstrisinin denizdeki payı nedir?

Dünya ölçeğinde denizcilik sektörü kompozit içerisinde değer olarak 3% hacim olarak da 3% paya sahiptir. Bu rakam ülkemizde 2% civarlarındadır.  Bu durum Ülkemizde ve Dünyada kompozitin denizcilik sektörü içerisinde payını arttırma şansının yüksek olduğunun bir göstergesidir.

Kompozit sektörünün Türkiye’deki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bugün gelinen noktada kompozit malzeme pazarı dünya ölçeğinde 74,0 milyar Avro ve 19,8 milyon tonluk bir hacme ulaşmış bulunmaktadır. 2010 ve 2015 yılları arasında kompozit pazarı işlenmiş son ürün olarak yılda değer olarak 5-6% hacim olarak ise 4% büyüme göstermiştir. Kompozit sektörü Türkiye’de Avrupa ve Dünya büyüme oranının üzerinde bir büyüme göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda dönemin ekonomik durumuna bağlı olarak Türkiye’de 8%-12% arası bir büyüme görülmüştür. 2016 yılında gerçekleşen büyüme ise 6% olmuştur.Türkiye kompozit sektörü orta ve büyük ölçekli 180 şirket, kısmen kompozit işi yapan 700-800 şirket, yaklaşık 8000 çalışanı ile katma değeri yüksek ürünler üreten bir sektör konumundadır. Bugün gelinen noktada Türkiye kompozit malzeme pazarı 1,4 milyar Avro ve 265.000 tonluk bir hacme ulaşmış bulunmaktadır. Kompozit sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ikame malzemelerden pay alarak büyümektedir.


Sektörün geleceğine dair beklentileriniz neler?

Kompozit sektörünün büyümesi genellikle global ekonomik büyümenin üzerinde seyretmektedir. Önümüzdeki dönemde de bu durum geçerliliğini koruyacaktır. Kompozit sektörünün gelecek 5 yılda hacimsel olarak 4%’lük bir büyüme ile 13 milyon tonluk bir hacme ulaşması öngörülmektedir. Kompozit sektörünün gelişmesi uygulama alanlarına göre de farklılıklar içerecektir. Denizcilik, Yapı ve İnşaat ve Tüketici Mallarındaki büyümenin yıllık 0-2% arasında olması beklenirken, Elektrik ve Elektronik, Boru ve Tank, Taşımacılık ve Uzay ve Havacılık sektörlerinde büyümenin yıllık 3%-7% arasında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Rüzgâr Enerjisi uygulama alanındaki büyümenin ise iyimser bir tahminle yıllık 15%-20%’lik bir oranı yakalaması beklenmektedir.

 Derneğin gerçekleştirdiği, desteklediği ve gündemine aldığı etkinlikler nelerdir?

Derneğimiz 2 yılda bir düzenlediği TURK KOMPOZIT Fuarı’nı önümüzdeki dönemlerde de yine 2 yılda bir gerçekleştirmeye devam edecektir. TURK KOMPOZIT Fuarlarının yanı sıra Derneğimiz kompozit sektörünün dünyadaki en önemli buluşması olan JEC World Paris Fuarları’na her yıl İstanbul Ticaret Odası önderliğinde Ulusal Katılım organize etmektedir. Böylelikle Türk kompozitinin Dünya markası olma yolundaki çabalarına önemli katkılar sağlamaktadır.

Derneğimiz eğitim çalışmalarını üyelerine dönük eğitimlerin yanı sıra üniversitelerde seminer ve konferanslar yoluyla da öğrencilere dönük olarak sürdürmektedir. Bu kapsamdan olmak üzere her yıl çeşitli üniversitelerin ilgili bölümlerinde özellikle 3. ve 4. sınıf öğrencilerine kompozit malzeme üretimi, kullanımı, özellikleri ve hayatın içindeki yeri konusunda bilgiler vermektedir.

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale