Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » Naval Yatçılık, hibrit motor yatı Ocak’da suya indiriyor

Naval Yatçılık, hibrit motor yatı Ocak’da suya indiriyor


Antalya Serbest Bölgede faaliyet gösteren Naval Yatçılık, inşa ettiği ikinci hibrit motor yatın yüzde 60'ının tamamlandığını ve Ocak ayında denize indirilmesinin planlandığını bildirdi. Deniz testlerinin ardından 1,2 milyon avro değer biçilen alüminyum olarak inşa edilen motor yat, Hollandalı sahibine 2018 yılında teslim edilecek.Diğer taraftan Naval Yatçılık, TÜBİTAK Ar-Ge desteğiyle inşa ettiği ikinci hibrit motor yatın denizde denemelerinden başarılı sonuçlar alındığını bildirdi. 14.30 metrelik motor yat 350 bin avro bedelle satışa sunuldu.


Naval Yatçılık firma ortağı Barış Dinç, GreeNaval yatlarının, Türkiye'nin tek alüminyum hibrit yatları olduğunu söyledi. TÜBİTAK Ar- Ge desteği ile yapılan hibrit motor yatın prototip olduğuna vurgu yapan Dinç, "Bu yatı insanlar daha çok 'hibrit, yeşil, çevreci yatlar tanısın' diye yaptık. Yatın piyasa değeri 430 bin avro, fakat biz 350 bin avro gibi bir lansman fiyatı belirledik. " dedi. Dinç, iki motor yat projelerinin daha bulunduğunu dile getirdi.

 

 Gücünü elektrikli motordan alan hibrit tekneler, akü, jeneratör ve solar panel olmak üzere 3 enerji kaynağından da yararlanıyor. Aküler, 220 volt elektrikle, jeneratörler veya solar panellerle şarj ediliyor. Hibrit yatlarda içten yanmalı motor kullanılmadığı için vibrasyon ve gürültü yok denecek kadar az hissediliyor. Elektrikli motor, emisyon salınımı olmadığı için çevreye zarar vermiyor. Hibrit tekneler hafif olması için ağırlıklı olarak alüminyum olarak inşa ediliyor.

Hibrit motor yatlar genellikle 7- 8 knot seyir hızı 11 knot ise maksimum hız sunuyor. Solar enerji ve hibrit teknolojiye yatırımların artması, akü teknolojisindeki gelişmeler, hibrit teknelerin sayısını her geçen gün artırıyor.  Hibrit tekneler, yüzde yüz çevreci olması ve düşük yakıt gideri sebebiyle her geçen gün daha fazla tercih ediliyor.

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale