Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » TEOS MARİNA’DAN TARİHİNE ANLAMLI YOLCULUK

TEOS MARİNA’DAN TARİHİNE ANLAMLI YOLCULUK


Teos antik kentin kuzey limanı olan Teos Marina’dan güney limana kadar yapılan yürüyüşe 102 kişi katıldı. Teos Marina ofis önünde toplanan katılımcılara hoş geldiniz diyen Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Limanlar bulunduğu coğrafyanın ekonomik ve kültürel hayatına büyük değerler katar. Bugün 3.000 yıl önce İon döneminde Kuzey Limanı olarak kullanılmış koyda Teos Marina olarak ülke ekonomisine ve bölge kültürel yaşamına katkılar sunmaktayız. Bugün sizlerle Ahmet Uhri hocamızın rehberliğinde, marinamızın da ismini aldığı Teos kenti kalıntılarını inceleyerek tarihimize yolculuk yapıp yine bölgenin bir başka önemli değeri olan güneyindeki liman kalıntılarını inceleyeceğiz. Her zaman farkında olduğumuz ve beslendiğimiz tarihi zenginliklerimiz üzerine yapacağımız bu tarihi yolculuğumuza bu kadar yoğun ilgi göstererek yanımızda olmanız bizi çok mutlu etti. Teşekkür ederiz” dedi.

Katılımcılar bir arada marinadan antik Teos’a doğru hareket etti. Arkeolog Ahmet Uhri yolda kısa kısa molalarda Teos’un 12 İon kentinden birisi olduğundan, tarihteki ilk sanatçı birliği kurulması açısından önemli olduğundan, bölgede Dionysos tapınağı bulunduğundan söz etti. Antik kente girişinden sonra 1500 yıllık zeytin ağacı etrafında el ele tutuşarak sevgi çemberi oluşturuldu. Dionysos tapınağı, antik tiyatro, meclis binası, antik kentin agorası ziyaret edilerek, son olarak güney limana gidildi.

Limanların bulunduğu bölgeye ticari faaliyetleri geliştiren bir değer kattığını vurgulayan Arkeolog Ahmet Uhri, Santorini volkan patlamasının küllerinin bu bölgeye ulaştığı için bu bölgede ponza taşlarının olduğunu denize atıp yüzdürerek gösterdi. Kazı çalışmalarının sürdüğü gölgede tarihi kalıntı ve buluntuların arasında değerli bilgiler veren Ahmet Uhri’nin renkli sunumu ile, 8 km’lik yürüyüşün sonunda Teos Marina’ya dönülerek gezi tamamlandı.

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale