Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » Yaf Diesel'den Balast Su Arıtma Sistemi semineri

Yaf Diesel'den Balast Su Arıtma Sistemi semineri


Çin merkezli firmada görevli Yüksek Mühendis Chang Hyung Bae ve Mekatronik Mühendisi Ding Yao, uluslararası yük gemilerine yönelik geliştirdikleri su arıtma sistemleri hakkında bilgi verdi.

 

Yaf Diesel, Wuxi Brightsky Electronic tarafından gemiler için geliştirilen Ballast Water Management System’in tanıtımının yapıldığı bir seminer düzenledi. Holiday Otel’de gerçekleştirilen seminere KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş ve YAF Diesel Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kanıcı’nın yanı sıra çok sayıda armatör katıldı.

 

Wuxi Brightsky Electronic Şirketi mühendislerinden, Yüksek Mühendis Chang Hyung Bae ve Mekatronik Mühendisi Ding Yao, Balast Suyu Arıtım Sistemi ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

 

Mühendis Hyung Bae, 10 yıldır sektörde faaliyet gösteren firmanın ilk pilot testlerini 2006 yılında Güney Kore’de yaptıklarını belirterek, 2010 yılında da Çin’de çevre testlerini tamamladıklarını ve ilk onayı bu ülkeden aldıklarını dile getirdi.

 

Wuxi Brightsky Electronic ismini verdikleri sistemi ilk olarak 1995 yılında Çin’de kurduklarını aktaran Hyung Bae, aynı zamanda Çin’in ulusal yüksek teknoloji şirketi ile de çalıştıklarını belirterek, 2009 yılında ise Balast Suyu Arıtma Sistemleri çalışmasına geçtiklerini ifade etti. Hyung Bae sözlerine şöyle devam etti: “Sistemimizi ilk olarak ortaya çıkardığımızda iki endişemiz vardı. İlki fiziksel sistemdi. Kimyasal sistem istemedik. Kimyasal sistemlerin çok fazla ekipmana ihtiyacı var. Bu nedenle UV teknolojisi kullanmak istedik. Kendini ispatlamış bir teknoloji olmasından dolayı, UV sistemini tercih ettik. UV modelinde işlem yapıldıktan sonra su balast tankına gidiyor. İki temel fonksiyonu var. Biri UV performansını arttırmak, ikincisi sıcak nokta çevirmeci. İlk olarak yüksek sıcaklığa çıkarıp mikroorganizmalara zarar veriyor. Ultrasonun ana fonksiyonu temizlik yapması. Mikroorganizmaları temizliyor.”

 

Yüzde 90’a kadar ayrışma

Filtre sistemlerinde ne kadar geriye doğru yıkama yapılsa da tam olarak temizleme yapılamadığını söyleyen Hyung Bae, “Bizim sistemimizde hidrosiklonun üç tane yolu var. İlki tersine doğru bir yol. İkinci yolda ise yer çekimini de kullanarak suyu döner bir şekilde aşağıya doğru itiyoruz. Tortu bir kısımda toplanıyor. Temiz su tekrar yukarı çıkıyor. Yüzde 90’a kadar su ile sedimenti ayrıştırmış oluyoruz. Hidrosiklon performans testlerimizden de son derece olumlu sonuçlar aldık” diye konuştu.

 

Uluslararası düzeyde çok sayıda sertifika ve patent aldık

Çok sayıda uluslararası düzeyde onay sertifikası aldıklarını aktaran Hyung Bae, geliştirdikleri sisteme güvendiklerini vurgulayarak, sediment tortu kontrolünün çok iyi olduğuna dair geri bildirimler aldıklarını sözlerine ekledi.

 

Seminerde Mühendis Hyung Bae’nin ardından söz alan Mekatronik Mühendisi Ding Yao tarafından kısa bir sunum yapıldı. Soru cevap kısmı ve kokteylin ardından seminer son buldu.

cheap nba jerseys louis vuitton outlet online cheap authentic jerseys cheap jerseys cheap wholesale nhl jerseys mbt shoes sale mbt rocker bottom shoes cheap Boston Red Sox jerseys New York Rangers jerseys wholesale